Kategorie
Pielęgnacja dziecka Pielęgnacja naturalna

Naturalna pielęgnacja. Mycie niemowlęcia z dodatkiem mleka matki

Mleko matki jest optymalnie dostosowane do wzrostu, rozwoju i potrzeb dziecka. Podobnie działa na organizm od wewnątrz (poprzez karmienie piersią), jak i od zewnątrz (poprzez codzienną pielęgnację), czyli zapewnia najlepszą, naturalną ochronę

Mleko matki jest optymalnie dostosowane do wzrostu, rozwoju i potrzeb dziecka. Podobnie działa na organizm od wewnątrz (poprzez karmienie piersią), jak i od zewnątrz (poprzez codzienną pielęgnację), czyli zapewnia najlepszą, naturalną ochronę.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Naturalny sposób pielęgnacji niemowlęcia może polegać na myciu go za pomocą myjki i letniej wody z dodatkiem mleka matki. Codzienne mycie dziecka myjką jest konieczne, żeby utrzymać je w czystości, nie narusza jednak jego wrażliwej skóry i przede wszystkim jej nie wysusza, co może mieć miejsce w przypadku częstych kąpieli w wanience.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Mleko matki w pielęgnacji dziecka:

  • jest naturalne (dziecko może je połknąć podczas mycia/ kąpieli, może brać umyte rączki do buzi),
  • dostarcza skórze odpowiednich witamin, minerałów, składników odżywczych,
  • zapobiega wysuszaniu skóry,
  • zapobiega alergiom,
  • leczy podrażnienia skóry,
  • zapewnia skórze warstwę ochronną.

Myjemy dziecko wodą z dodatkiem mleka mamy, zebranego podczas karmienia.

Warto jeszcze przeczytać:

Jak zbierać mleko do pielęgnacji dziecka?

Dziecko przyłożone do piersi często wywołuje u matki automatyczną reakcję wypływu mleka:  podczas kiedy dziecko je pokarm z jednej piersi, z drugiej również wypływa pokarm. To mleko zbieramy do pielęgnacji niemowlęcia. Służą do tego miseczki do zbierania pokarmu, tzw. muszle laktacyjne.

Przykładając dziecko do jednej piersi, na drugą, do stanika, włóż muszlę laktacyjną. Zebrane mleko od razu zastosuj do pielęgnacji dziecka albo przechowaj na później. Jeśli mleka z jednego karmienia jest za mało, powtórz proces zbierania podczas kilku karmień.

Mleko do pielęgnacji należy przechowywać w sterylnym pojemniczku. W  temperaturze 25°C będzie świeże od 4 do 6 godz., w 19-22°C – do 10 godzin, w 15°C – do 24 godzin. W lodówce może stać do 3 dni, a w zamrażarce (w temp.-19°C) od 6 do 8 miesięcy.

Jeśli mleko nie wypływa z obu piersi podczas karmienia, można je odpompować. Zrób to jednak dopiero wtedy, kiedy laktacja się unormuje, czyli po kilku tygodniach karmienia (organizm matki produkuje tyle pokarmu, ile dostaje informacji z zewnątrz, poprzez przykładanie dziecka do piersi. Dodatkowe odpompowanie pokarmu może spowodować jego nadmiar)

Jak myć dziecko?

Dziecko myjemy codziennie, najlepiej między karmieniem z jednej piersi, a drugiej.

Co przygotować:

  • dwukomorową miskę z wodą z dodatkiem mleka mamy (jedna komora na czystą wodę z mlekiem, druga na wodę do płukania myjki),
  • myjkę,
  • olejek,
  • patyczki,
  • szczotkę do głowy z naturalnego włosia,
  • ręcznik z kapturem,
  • zadbaj, aby dziecku było ciepło.

Jak myć dziecko:

  1. Umyj patyczkiem namoczonym w olejku miejsca za uszami (za małżowiną uszną, od góry do dołu). Uwaga – nie myj uszu wewnątrz.
  2. Umyj myjką namoczoną w olejku fałdki pod pachami, pachwiny i fałdę pośladkową.
  3. Umyj myjką namoczoną w olejku ewentualne inne zanieczyszczenia na genitaliach.
  4. Zacznij mycie myjką (czystą) od twarzy: najpierw umyj oczy (od zewnątrz do nasady nosa, żeby udrażniać kanał łzowy i zapobiegać jego zablokowaniu).
  5. Następnie umyj buźkę, czoło, policzki, nos, brodę i podbródek, potem całą główkę.
  6. Umyj klatkę piersiową, rączki i dłonie (szczególnie od środka), brzuch, nóżki i stopy (między paluszkami).
  7. Przewróć dziecko na brzuch, umyj plecy.
  8. Na końcu umyj genitalia.
  9. Jeśli masz lampę nagrzewającą, dziecko powinno być od razu suche; jeśli nie masz, osusz dziecko delikatnymi ruchami, jakbyś wycierała atrament; nie trzyj, tylko dotykaj punktowo (pamiętaj, że skóra dziecka jest cztery razy cieńsza niż dorosłego).
  10. Zanim ubierzesz dziecko, nasmaruj paznokcie u rąk i nóg maścią na brodawki, w ten sposób działasz profilaktycznie przeciw zapaleniu płytki paznokciowej.
  11. Ubierz dziecko.
  12. Wyszczotkuj główkę, pomaga to ukrwieniu skóry i zapobiega ciemieniusze.
  13. Przytul dziecko:)

Niegrzeczne książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Autor/ka: Renata Szwinta-Sadowski

Położna z zawodu i zamiłowania. Od ponad 20 lat mieszka i praktykuje w Niemczech. Mama 3 dzieci. Prowadzi kompleksową opiekę położniczą: wizyty domowe podczas całej ciąży, uczestnictwo w porodzie oraz opieka poporodowa nad dzieckiem i mamą. Jest doradcą laktacyjnym. Zajmuje się akupunkturą i homeopatią oraz propagowaniem idei porodów naturalnych i alternatywnych metod pielęgnacji dzieci. Posiada doświadczenie w zakresie prowadzenia kursów szkoły rodzenia oraz indywidualnych konsultacji we współpracy z gabinetami ginekologiczno-położniczymi.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

3 odpowiedzi na “Naturalna pielęgnacja. Mycie niemowlęcia z dodatkiem mleka matki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.