Kategorie
Zdrowie

10 mniej oczywistych sposobów na zmniejszenie ilości toksycznych substancji w najbliższym otoczeniu

Wiele mówi się o szkodliwych substancjach zawartych w popularnych kosmetykach, jednorazowych pieluchach, chusteczkach nawilżanych i ogólnie dostępnych środkach czystości. Alternatywnym wyborem mogą być kosmetyki organiczne, pieluchy wielorazowe i inne naturalne, przyjazne dla środowiska i zdrowia człowieka produkty

Informacje o tym, że tysiące produktów dla dzieci zawierają toksyczne związki chemiczne, powodują, że większość rodziców rozkłada bezradnie ręce. W przeciwnym wypadku musieliby uznać, że niemal każdy produkt, począwszy od odzieży i butów, przez kosmetyki, zabawki, foteliki samochodowe, na meblach skończywszy, może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia dziecka.

Uwaga! Reklama do czytania

Życie seksualne rodziców

Wasz związek jest dla dziecka modelem. Buduj autentyczną relację.

Cud rodzicielstwa

Rodzicielstwo to nasza życiowa misja. Słuchajmy dzieci!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Wiele mówi się o szkodliwych substancjach zawartych w popularnych kosmetykach, jednorazowych pieluchach, chusteczkach nawilżanych i ogólnie dostępnych środkach czystości. Alternatywnym wyborem mogą być kosmetyki organiczne, pieluchy wielorazowe i inne naturalne, przyjazne dla środowiska i zdrowia człowieka produkty. Jest jednak także mnóstwo innych drobiazgów, o których często się zapomina, a które w znaczący sposób mogą zredukować ilość toksycznych substancji w najbliższym otoczeniu.

ochrona-przed-toksycznymi-produktami

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

10 mniej oczywistych sposobów, które pozwolą zredukować kontakt z toksycznymi substancjami:

  1. Unikanie sztucznych substancji zapachowych – należy unikać używania sztucznych odświeżaczy powietrza, środków zmiękczających do tkanin i innych substancji zapachowych, które mogą zanieczyścić powietrze.
  2. Zdejmowanie obuwia po wejściu do domu – pozwoli znacząco zmniejszyć ilość pestycydów i innych substancji chemicznych. Wniesione do domu i wtarte w dywan przez wiele lat mogą szkodzić całej rodzinie.
  3. Unikanie produktów chemicznych do zwalczania szkodników – istnieją bezpieczne, nietoksyczne alternatywy do walki z uciążliwymi owadami, które nie będą szkodliwe dla mieszkańców domu i środowiska.
  4. Rośliny doniczkowe redukujące szkodliwe substancje – naukowcy z NASA zidentyfikowali kilka gatunków roślin skutecznie absorbujących potencjalnie szkodliwe gazy i oczyszczające powietrze wewnątrz domów. Doskonale sprawdzi się np. areka, fikus, dracena, czy filodendron.
  5. Nieużywanie środków chemicznych do pielęgnacji trawnika – pozostałości mogą przedostać się do pomieszczeń, gdzie wnikną w meble i dywany.
  6. Filtr do wody – jeśli woda jest zanieczyszczona, można zainstalować odpowiedni filtr na wszystkich bateriach, nie tylko w kuchni. Pozwoli to zrezygnować z kupowania wody w plastikowych, niekorzystnych dla zdrowia butelkach.
  7. Regularne wietrzenie – nowoczesne domy i biura są zaprojektowane tak, aby były szczelne, przez co toksyny są zamknięte w środku, a świeże powietrze jest na zewnątrz! Warto otwierać okna na oścież szczególnie w zimie.
  8. Pranie nowych ubrań przed użyciem – pomoże to zmniejszyć poziom toksycznych substancji często występujących w nowych ubraniach.
  9. Unikanie nadruków – o ile to możliwe, należy unikać kupowania ubrań z miękkim, gumowatym nadrukiem, ponieważ może zawierać ftalany.
  10. Unikanie metalowych części w ubraniach i butach – nawet mimo rygorystycznych kontroli mogą one zawierać śladowe ilości kadmu, rtęci i arsenu oraz innych metali toksycznych, takich jak antymon, kobalt i molibden.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Foto

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.