Kategorie
Zdrowie

10 mniej oczywistych sposobów na zmniejszenie ilości toksycznych substancji w najbliższym otoczeniu

Wiele mówi się o szkodliwych substancjach zawartych w popularnych kosmetykach, jednorazowych pieluchach, chusteczkach nawilżanych i ogólnie dostępnych środkach czystości. Alternatywnym wyborem mogą być kosmetyki organiczne, pieluchy wielorazowe i inne naturalne, przyjazne dla środowiska i zdrowia człowieka produkty

Informacje o tym, że tysiące produktów dla dzieci zawierają toksyczne związki chemiczne, powodują, że większość rodziców rozkłada bezradnie ręce. W przeciwnym wypadku musieliby uznać, że niemal każdy produkt, począwszy od odzieży i butów, przez kosmetyki, zabawki, foteliki samochodowe, na meblach skończywszy, może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia dziecka.

Wychowanie w duchu prostoty
Jak zrozumieć małe dziecko
Rozwój seksualny dzieci

Wiele mówi się o szkodliwych substancjach zawartych w popularnych kosmetykach, jednorazowych pieluchach, chusteczkach nawilżanych i ogólnie dostępnych środkach czystości. Alternatywnym wyborem mogą być kosmetyki organiczne, pieluchy wielorazowe i inne naturalne, przyjazne dla środowiska i zdrowia człowieka produkty. Jest jednak także mnóstwo innych drobiazgów, o których często się zapomina, a które w znaczący sposób mogą zredukować ilość toksycznych substancji w najbliższym otoczeniu.

ochrona-przed-toksycznymi-produktami

10 mniej oczywistych sposobów, które pozwolą zredukować kontakt z toksycznymi substancjami:

  1. Unikanie sztucznych substancji zapachowych – należy unikać używania sztucznych odświeżaczy powietrza, środków zmiękczających do tkanin i innych substancji zapachowych, które mogą zanieczyścić powietrze.
  2. Zdejmowanie obuwia po wejściu do domu – pozwoli znacząco zmniejszyć ilość pestycydów i innych substancji chemicznych. Wniesione do domu i wtarte w dywan przez wiele lat mogą szkodzić całej rodzinie.
  3. Unikanie produktów chemicznych do zwalczania szkodników – istnieją bezpieczne, nietoksyczne alternatywy do walki z uciążliwymi owadami, które nie będą szkodliwe dla mieszkańców domu i środowiska.
  4. Rośliny doniczkowe redukujące szkodliwe substancje – naukowcy z NASA zidentyfikowali kilka gatunków roślin skutecznie absorbujących potencjalnie szkodliwe gazy i oczyszczające powietrze wewnątrz domów. Doskonale sprawdzi się np. areka, fikus, dracena, czy filodendron.
  5. Nieużywanie środków chemicznych do pielęgnacji trawnika – pozostałości mogą przedostać się do pomieszczeń, gdzie wnikną w meble i dywany.
  6. Filtr do wody – jeśli woda jest zanieczyszczona, można zainstalować odpowiedni filtr na wszystkich bateriach, nie tylko w kuchni. Pozwoli to zrezygnować z kupowania wody w plastikowych, niekorzystnych dla zdrowia butelkach.
  7. Regularne wietrzenie – nowoczesne domy i biura są zaprojektowane tak, aby były szczelne, przez co toksyny są zamknięte w środku, a świeże powietrze jest na zewnątrz! Warto otwierać okna na oścież szczególnie w zimie.
  8. Pranie nowych ubrań przed użyciem – pomoże to zmniejszyć poziom toksycznych substancji często występujących w nowych ubraniach.
  9. Unikanie nadruków – o ile to możliwe, należy unikać kupowania ubrań z miękkim, gumowatym nadrukiem, ponieważ może zawierać ftalany.
  10. Unikanie metalowych części w ubraniach i butach – nawet mimo rygorystycznych kontroli mogą one zawierać śladowe ilości kadmu, rtęci i arsenu oraz innych metali toksycznych, takich jak antymon, kobalt i molibden.
książki dla rodziców

Wyrzuć chemię z domu 

28,62 PLN

Konkretne porady, wiele łatwych przepisów na kosmetyki, środki czystości i preparaty ziołowe

Foto

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *