Kategorie
Rozwój dziecka Rozwój przez zabawę

Pomysły na zabawki dla niemowlaka, które można zrobić własnoręcznie

Odrobina wyobraźni i kreatywnego podejścia do otaczającego świata – nie trzeba wiele więcej, by się dobrze bawić. Wystarczą zabawki wykonane własnoręcznie – i nie trzeba wcale dużo pracy. Nic kosztują, a sprawiają frajdę i wciągają lepiej niż niejeden elektroniczny gadżet!

Dzieci nie potrzebują zabawek, ale zdecydowanie potrzebują zabawy – swobodnej, twórczej i rozbudzającej wyobraźnię. Zabawa jest przede wszystkim poznawaniem świata – uczeniem się go poprzez wszystkie zmysły i manipulowanie przedmiotami. Zabawką może być więc pudełko, klamerki, piasek. Można wykorzystać to, co mamy w domu, a nieraz nawet wyrzucamy. Poniżej prezentujemy pomysły na zabawki dla niemowlaka, które można wykonać własnoręcznie.

Pomysły na zabawki dla niemowlaka – kółko z wstążkami

Świetną zabawką dla małego dziecka, które dopiero poznaje świat mogą być różnokolorowe wstążki bądź sznureczki przywiązane do kółka. Można chwytać je w rączki, kręcić nimi, obracać i obserwować, jak kolorowe sznurki falują w powietrzu. Taka zabawa świetnie stymuluje wzrok dziecka i koordynację oko-ręka.

zabawki2

Zabawki dla niemowląt nie muszą być skomplikowane – plastikowe butelki

Małe dzieci są ciekawe świata i wszystko jest dla nich nowe i fascynujące. Poznaje świat poprzez doświadczanie różnych bodźców, w tym dźwiękowych. Kuchnia zaś jest skarbnicą dźwięków, dlaczego by więc nie wykorzystać ziaren kawy, ryżu czy kaszy do tego, by je odkryć na nowo? Przesyp różne ziarna do butelek, zakręć. Takie butelki różnią się ciężkością, kolorem, różnie się je przesypuje. Do butelek można nalać wody. Do takiej zabawy potrzebny jest rodzic, który manipuluje butelkami. Dzięki temu dziecko doświadcza różnych bodźców wzrokowych i słuchowych oraz skupia uwagę na dłużej.

Czytanie jest ważne – zobacz: Pierwsze książki dla najmłodszych czytelników i ich rodziców

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl
zabawki1

Zabawki dla niemowląt – zrób to sam: tablica sensoryczna

Stymulacji zmysłów może także dostarczyć tablica sensoryczna. Dla najmłodszych świetnie sprawdza się tablica z różnymi fakturami materiałów, przyklejonych do kawałków kartoników bądź zebranych na jednej tablicy to świetna zabawa. Dzięki niej dziecko będzie miało okazję przekonać się, jak wyglądają zróżnicowane powierzchnie: szorstka, miękka, gładka itp. Taka zabawa stymuluje zmysł dotyku, dostarcza też bodźców do zmysłu wzroku oraz usprawnia koordynację oko-ręka. O tablicach manipulacyjnych dla nieco starszych dzieci możesz poczytać także tutaj.

zabawki7

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Dla nieco starszych dzieci – domowa piaskownica z mąki

W naszym zestawieniu nie może zabraknąć piaskownicy z mąki. Kiedy pada lub kiedy mamy obawy o czystość piasku w lokalnych piaskownicach, możemy dziecku zorganizować piaskownicę w domu. Wystarczy wsypać do dużego pojemnika trochę mąki. Możemy ukryć w niej kilka skarbów w postaci kubeczków, drewnianych łyżek albo foremek do piasku. A potem już tylko obserwować, ile radości może wyniknąć z takiej zabawy, zorganizowanej w domowym zaciszu.

zabawki4

Zrób to sam – korale do nawlekania

Świetną zabawką dla nieco starszych dzieci są także korale lub guziki z dużymi dziurkami, które można nawlekać na sznurek bądź drucik, tworząc w ten sposób oryginalne ozdoby. To zabawka do dotykania, słuchania dźwięków i po prostu oglądania. Warto tutaj nadzorować dziecko i postarać się o to, by korale były na tyle duże, by ich nie połknęło.

zabawki5

Zabawki dla niemowląt – kartonowe cuda

Wystarczy kilka kartonów różnej wielkości i rodzicielska powściągliwość przed wtrącaniem się w zabawę, by zobaczyć, jakie rzeczy można zdziałać z ich użyciem. Można bowiem ustawiać wieże, wkładać jeden karton w drugi, burzyć i budować od nowa… Kartony można też ozdobić –wtedy dodatkowo stymulujemy dziecko kolorystycznie. Można także zorganizować jeden duży karton, w którym dziecko będzie mogło się schować. To z pewnością przysporzy wszystkim sporo radości.

zabawki8

Pomysły na zabawki – klamerki, duże żetony

Świetną zabawką dla dzieci bywają także klamerki. Nawet jeżeli dziecko nie potrafi jeszcze przypinać klamerek, może je przesypywać, dotykać, segregować… Może też wkładać je do pudełka z dziurką. Dokładnie tak samo, jak kolorowe żetony.

zabawki9

Czym jeszcze można się bawić? Gniotki

Kolejną propozycją są własnoręcznie wykonane gniotki. Wystarczy wsypać do baloników mąkę, kaszę, ryż, piasek. Potem sprawdzajmy razem z dzieckiem, jakie wrażenia dotykowe płyną z takich ugniataczy. Z pewnością każdy z nich dostarczy maluchowi masy dotykowych (a czasem także dźwiękowych) wrażeń, tak różnych od siebie i tak dla niego zaskakujących.

zabawki10

Świetna zabawa – pudełko z wyciąganymi sznurkami

Sznurki przeciągnięte przez kartonowe pudełko można ciągnąć, obserwując jednocześnie, jak zachowuje się ich drugi koniec. Jeśli ciągniemy sznurek w swoją stronę, jego drugi koniec skraca się. To doskonała zabawa do nauki przyczyny i skutku, a także rozwiązywania problemów.

zabawki10

Gryzaki to zawsze świetne zajęcie

O korzyściach z gryzaków zapewne nie trzeba rodziców przekonywać. Dla małych dzieci to zawsze świetne zajęcie i nieraz ulga dla ząbkującego dziecka. Taki gryzak oczywiście można po prostu kupić. Jednak o wiele ciekawiej i nieraz zdrowiej jest samodzielnie go upleść z naturalnych materiałów. To doskonały pomysł na prezent dla malucha i zabawka, którą z pewnością będzie miał często przy sobie.

zabawki11

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

I jeszcze jeden pomysł – kosze heurystyczne

Kosze heurystyczne to po prostu kosze pełne skarbów. Umieszczamy w nich przedmioty aktywizujące jak największą liczbę zmysłów naszego dziecka. Chodzi o przedmioty, które angażują zmysły – wyróżnia je zapach, faktura, wydają dźwięki, różnie smakują i są atrakcyjne wizualnie. Gwarantowana moc zabawy z takiego odkrywania! Przeczytaj: Zabawa heurystyczna.

zabawki12

Źródło: buggyandbuddy.com, southernthomas.blogspot.in, laughingkidslearn.com, funathomewithkids.com, babble.com, madebyjoel.com, iheartnaptime.net, rebekahgough.blogspot.in, theimaginationtree.com


Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.