Kategorie
rodzina

10 pomysłów na zabawki i zabawy, które ćwiczą małe rączki

Jesienne wieczory czasem dłużą się niesamowicie. W co wówczas bawić się z kilkulatkiem, by nie popaść w monotonię i razem z dzieckiem mieć z tego frajdę? Oto kilka naszych propozycji.

Świetne książki dla rodziców i dzieci... zobacz naszą KSIĘGARNIĘ NATULI

1. Magiczne pudełka

Recyklingowe pudełka, do których można wkładać kolorowe patyczki, przeciągać przez nie tasiemki bądź wrzucać drobne rzeczy wydające dźwięki (a potem słuchać i nazywać, jakie to dźwięki). To świetne ćwiczenie dla motoryki małej, które z pewnością wciągnie dwuletniego malucha w zabawę.

zabawy1

2. Tor przeszkód dla kolorowych kuleczek

Wystarczy kilka rolek po papierze toaletowym, dobrze trzymająca taśma klejąca i kolorowe piłeczki bądź pompony. Można tworzyć wymyślne tory i wykorzystywać je na różne sposoby, na przykład określony tor stworzyć tylko dla konkretnego koloru pomponów. Pompony spadają, a dziecko ćwiczy rączki, poznaje podstawowe prawa fizyki i… świetnie się bawi.

zabawy12

3. Księżycowy piasek własnej roboty

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

seria rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

35 PLN

Książka, dzięki której poznasz zagadnienia związane z jedzeniem, snem, zabawą, odpieluchowaniem, bezpieczną relacją oraz adaptacją w przedszkolu małego dziecka.

Kompleksowy poradnik, który musisz przeczytać!

Oczywiście, można już kupić gotowy, ale jeśli macie ochotę, równie dobrze możecie przygotować go samodzielnie. Wystarczy 8 szklanek mąki pszennej i 1 szklanka oleju roślinnego. Gdy chcesz, żeby twój piasek nabrał różnych kolorów, podziel miksturę na mniejsze części i dodaj do nich po kilka kropel barwnika spożywczego. To dość nietypowy piasek – bardzo przyjemny w dotyku. Jest wyjątkowo kruchy, ale gdy ściskamy go w ręce, łatwo poddaje się formowaniu, dlatego tak świetnie nadaje się do ćwiczenia motoryki małej.

zabawy3

4. Makaronowa tęcza

Barwniki spożywcze mają wiele zastosowań w zabawie z dziećmi. Dzięki nim możemy uczyć dzieci kolorów i zachęcać do sortowania w odpowiednich pojemnikach. To niezwykle wciągająca i angażująca zabawa. W tej odsłonie – do sortowania wykorzystujemy makaron, zafarbowany wcześniej na różne kolory. Do odpowiednich pojemników (o tożsamej barwie) dziecko wkłada odpowiednie makarony. Prosta zabawa, która wymaga skupienia i ćwiczy zdolności manualne (poziom trudności można zmieniać wraz z wiekiem – gdy jest nieco starsze, może sortować mniejsze rzeczy za pomocą pensety).

zabawy4

5. Hand made’owe domino

Wystarczy zestaw patyczków do lodów i kolorowe markery, którymi ozdobisz ich końcówki. Takimi klockami można się bawić na wiele sposobów, układając je kolorami, segregując bądź budując przeróżne figury i… jednocześnie ćwicząc chwyt pęsetowy.

zabawy6

6. Zabawy z zakraplaczem

Wystarczy znaleźć odpowiednią podkładkę pod mydło, która ma masę drobnych wypustek, by zamienić ją w idealną, angażującą zabawkę dla 2-3 latka. Zadanie dziecka polega na zakraplaniu drobnych wypustek zakraplaczem. To bardzo precyzyjna, wymagająca skupienia zabawa, która ćwiczy nie tylko cierpliwość, ale też precyzję chwytania.

zabawy7

7. Konstrukcyjne klocki z patyczków

Czytasz artykuł … i bardzo dobrze

Piszemy i wydajemy książki, tworzymy magazyn dla rodziców, prowadzimy super księgarnię. Jeśli nas nie znasz… kliknij i

Przyda się sporo patyczków po lodach i rzepy w postaci kropek. Patyczki możecie wcześniej wspólnie pokolorować, a następnie nakleić rzepy na ich końcówkach. Z takich klocków można tworzyć prawdziwe cuda, a momentami wciągają lepiej, niż niejeden zestaw Lego.

zabawy8

8. Zabawy klamerkami

Wystarczy koło z kartonu oklejone kolorowym papierem oraz drewniane klamerki pomalowane w kolory pokrywające się z tymi uwzględnionymi na tekturze. Zadaniem dziecka jest dobranie kolorów do pary i doczepienie klamerek w odpowiednich miejscach.

zabawy9

9. Tęczowe ozdoby z rolek po papierze toaletowym

Z drucików kreatywnych, które z łatwością znajdziesz w każdym sklepie papierniczym, stworzyć można wiele ciekawych rzeczy. W tym tęczowe naszyjniki w których główną ozdobą będą kolorowe rolki po papierze toaletowym. Wystarczy je wcześniej pomalować, a następnie nawlekać wspólnie z dzieckiem na połączone ze sobą druciki (lub po prostu sznurek).

zabawy10

10. Niezawodna pomoc w kuchni

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

Jak zrozumieć się w rodzinie
34 PLN
Być razem
27,75 PLN

Świadome rodzicielstwo
32,97 PLN

Może dla ciebie to rutyna, ale twoje dziecko będzie zachwycone. Kilkulatek z pewnością poradzi sobie z pokrojeniem banana, gruszki bądź ogórka na kolację. Dla niego to doskonały trening motoryki małej, dla ciebie – niezawodna pomoc i okazja do tego, by włączyć dziecko we wspólne przygotowanie posiłków.

zabawy11

Inspiracja: theimaginationtree.com, teach-me-mommy.com, laughingkidslearn.com, nurturestore.co.uk, pinkstripeysocks.com, threeoaksblog.wordpress.com, powerfulmothering.com, craftionary.net, montessoriworksblog.com

Foto: angelina_creations

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *