Kategorie
Integracja sensoryczna Rozwój przez zabawę

Eksperymenty dla przedszkolaków. 10 ciekawych doświadczeń

Dzieci uwielbiają odkrywać i doświadczać. Nie musicie jednak wybierać się do centrów nauki, by obserwować ciekawe reakcje chemiczne i fizyczne. Proste, bezpieczne eksperymenty dla przedszkolaków możecie też wykonać w domu! Podrzucamy wam dziesięć pomysłów, które uratują każde ciągnące się w nieskończoność popołudnie.

Wykonywanie eksperymentów z dziećmi ma mnóstwo zalet. Dziś nie będziemy się jednak skupiać na teorii – tym razem bierzemy na tapetę praktykę. A właściwie nie na tapetę, tylko na stół, z którego wszystko będzie później łatwo posprzątać. Tak, tak, musicie wiedzieć, że eksperymenty, które dla was wybraliśmy, są stosunkowo niebrudzące, proste do wykonania i bardzo tanie. A najważniejsze jest to, że większość produktów na pewno macie w domu!

Eksperymenty dla przedszkolaków – Tęcza z cukierków

Składniki: biały talerz, kolorowe cukierki z lukrową skorupką, odrobina ciepłej wody.

Wykonanie: cukierki układamy na krawędziach talerza tak, aby tworzyły koło. Całość zalewamy wodą i czekamy, jak kolorowa woda spłynie do środka talerza.

Doświadczenia dla przedszkolaków – Mieszanie kolorów

Składniki: kilka słoików, oliwa, barwniki do żywności, woda.

Wykonanie: do każdego słoika wlewamy wodę (do połowy), zabarwiamy ją jednym kolorem. Następnie uzupełniamy pozostałą przestrzeń oliwą, dodajemy drugi barwnik spożywczy. Słoiki zakręcamy i potrząsamy nimi – wówczas kolory się mieszają. Gdy przestajemy potrząsać, barwniki wracają na swoje miejsce.

Eksperymenty dla dzieci – Zimowe bańki

Składniki: zestaw do puszczania baniek mydlanych i… ujemna temperatura na zewnątrz.

Wykonanie: Zimą wychodzimy z naszym małym dzieckiem, puszczamy bańkę i obserwujemy! To świetny sposób na… duże, piękne i okrągłe „kostki” lodu.

Proste doświadczenia dla dzieci – Barwienie soli lub śniegu

Składniki: duża kuweta, sól, kolorowe barwniki spożywcze i pipeta (lub strzykawka). 

Wykonanie: Kuwetę wypełniamy solą. Dziecko za pomocą pipety nanosi krople barwnika, tworzy ciekawe wzory i obserwuje łączące się barwy. Możemy również zrezygnować z dużego naczynia na rzecz mniejszych, wówczas wypełniając puste pojemniki solą i barwnikami.

Doświadczenia dla przedszkolaków – Lawa w szkle

Składniki: szklany wazon, szklanka, olej, barwnik spożywczy, tabletka musująca.

Wykonanie: do szklanki wlewamy wodę, zabarwiamy ją barwnikiem. Następnie do wazonu wlewamy kolejno olej, zabarwioną wcześniej wodę, a kiedy kolorowy płyn opadnie na dno, wrzucamy tabletkę musującą. Woda będzie wówczas przemieszczać się w górę naczynia, a olej wypełnią kolorowe kuleczki.

Domowe eksperymenty dla przedszkolaków – Dmuchanie balonów

Składniki: balony, plastikowe butelki, lejek, ocet winny, barwnik spożywczy i odrobina sody oczyszczonej

Wykonanie: wsypujemy sodę oczyszczoną do balonika (za pomocą lejka lub uciętej butelki). Do pustych butelek wlewamy ocet winny, dodajemy barwnik, całość rozcieńczamy. Butelki stawiamy na stole, na ich szyjki nakładamy balony i obserwujemy zachodzące reakcje. Balony zaczną się napełniać!

Eksperymenty dla dzieci – Kolorowa pianka

Składniki: duży słoik, pianka do golenia, barwnik spożywczy, strzykawka, woda.

Wykonanie: słoik do połowy zalewamy wodą, pozostałą przestrzeń wypełniamy pianką do golenia. Za pomocą strzykawki powoli nakładamy barwnik na piankę i czekamy, aż dotrze do wody i zacznie tworzyć w niej wyjątkowe kształty.

Proste doświadczenia dla dzieci – Sensoryczne migoczące gniotki

Składniki: butelka, balon, bezbarwny klej w płynie, kolorowy brokat.

Wykonanie: do otworu butelki wlewamy wodę, dodajemy trochę kleju w płynie, całość mieszamy. Następnie wsypujemy brokat. Na szyjkę butelki ostrożnie nakładamy balon, przelewamy ciecz. Wiążemy końcówkę balona. Gniotki gotowe!

Domowe eksperymenty dla przedszkolaków – Tornado w misce

Składniki: szklanka miska, płyn do mycia naczyń, barwnik spożywczy, woda, łyżka.

Wykonanie: do miski wlewamy wodę i płyn do mycia naczyń, barwnik rozcieńczamy. Płyn mieszamy bardzo szybko łyżką, wytwarzając wir. Możemy również zobaczyć, jak barwnik zachowuje się w centrum wiru, a jak na jego obrzeżach.

Uwaga! Reklama do czytania

Seria Niuniuś. Książki o emocjach małego dziecka

Historyjki obrazkowe dla najmłodszych, których bohaterami są urocza świnka i jej rodzice. Pełne humoru opowieści o codzienności, które dają wytchnienie, służą oswojeniu lęków i ułatwiają radzenie sobie z trudnymi emocjami.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Doświadczenia dla dzieci – Wędrująca woda

Składniki: osiem szklanek, ręcznik papierowy, barwniki spożywcze, woda.

Wykonanie: szklanki ustawiamy w jednym rzędzie. Co drugą szklankę wypełniamy do połowy wodą zabarwioną barwnikiem (ewentualnie możemy użyć kolorowej bibuły). Kawałki ręcznika składamy w wąskie paski, pierwszą końcówkę zanurzamy w pełnej szklance, drugą w pustej i powtarzamy tę kombinację tak, by w każdej szklance (nie licząc pierwszej i ostatniej) znalazły się dwie końcówki. Obserwujemy, jak woda z pełnych szklanek wędruje do pustych, tworząc nowe kolory. Bawcie się dobrze!

Foto: flikr.com/michellekfamilysafe

Polecamy: Odkrywanie, eksperymentowanie, zabawa… Dlaczego to takie ważne dla rozwoju dziecka?

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

3 odpowiedzi na “Eksperymenty dla przedszkolaków. 10 ciekawych doświadczeń”

Świecąca gumowa piłka zachwyciła mnie. Zwłaszcza, że widzieliśmy taką w jednym z odcinków KIKI Świat – uwielbiamy to oglądać. A syn uwielbia eksperymentować. Zresztą, które dziecko nie lubi? :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.