1. Tęcza z cukierków
Do tego eksperymentu wystarczą: biały talerz, opakowanie kolorowych cukierków i odrobina wody. Wykładamy cukierki na talerzu tak, by tworzyły koło. Polewamy wodą, czekamy chwilę i… gotowe!
Uwaga! Reklama do czytania

PREMIERA
Piękne, bliskościowe wierszyki na dobranoc
2. Mieszanie kolorów
Eksperyment pokazuje, w jaki sposób, mieszając podstawowe kolory, możemy stworzyć inne. Potrzebne będą: naczynia (np. słoiki), woda, oliwa i barwniki do żywności. Wlewamy wodę tak, by zajmowała ½ naczynia. Następnie zabarwiamy ją. Pozostałą przestrzeń uzupełniamy oliwą i dodajemy drugi kolor. Słoiczki zakręcamy. Przy potrząsaniu kolory się mieszają, potem wracają na swoje miejsce. Proste, prawda?
3. Zimowe bańki
Wystarczy zestaw do puszczania baniek i ujemne temperatury. Wychodzimy z naszym małym dzieckiem na mróz, puszczamy bańkę i… obserwujemy!
4. Barwienie soli lub śniegu
Potrzebne będą: duża kuweta i sól (w wersji zimowej: śnieg), barwniki spożywcze i pipeta. Maluch za pomocą pipety może nanosić różne kolorowe wzory i obserwować zmieniające się barwy.
Uwaga! Reklama do czytania

Wierszyki paluszkowe
Wesołe rymowanki do masażyków

Wierszyki bliskościowe
Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
5. Barwna mozaika
Wystarczą: talerz, mleko, barwniki do żywności, odrobina płynu do naczyń i patyczek kosmetyczny. Nalewamy mleko na talerzyk. Robimy w nim plamki z dowolnych kolorów. Patyczek zwilżamy w płynie do naczyń, wkładamy do mleka i gotowe!
6. Dmuchanie balonu
Do tego eksperymentu potrzebne będą: balony, butelki, ocet winny i soda oczyszczona. Wsypujemy odrobinę sody do balonika (za pomocą lejka lub uciętej butelki). Do pustych butelek wlewamy ocet winny i odrobinę barwnika. Nakładamy balon na butelkę i obserwujemy, jak się napełnia.
7. Świecąca gumowa piłka
Do tego eksperymentu potrzebne są: fluorescencyjny marker, ocet winny, jajko, słoik i lampa UV. Do słoika wlewamy ocet winny. Następnie wyjmujemy wkład z markera i czekamy, aż zabarwi wodę. Wkładamy surowe jajko. Wyjmujemy po tygodniu (niektóre tutoriale sugerują 2 dni). Po przyłożeniu do lampy UV jajko świeci. Samo w sobie ma intrygującą “gumową” konsystencję i może służyć jako piłeczka.
8. Sensoryczne migoczące gniotki
Potrzebne będą: butelka, woda, bezbarwny klej w płynie, balon i brokat lub inne świecidełka. Butelkę wypełniamy wodą do połowy. Dodajemy trochę kleju i mieszamy. Następnie wsypujemy brokat. Na butelkę ostrożnie zakładamy balon i przelewamy ciecz. Wiążemy i gotowe!
9. Meduza w butelce
Potrzebne będą: butelka, niebieski barwnik do żywności, woda i folia spożywcza. Folię tniemy na kawałki i formujemy z niej coś na kształt meduzy. Wlewamy do butelki wodę i odrobinę barwnika. Następnie umieszczamy tam meduzę, zakręcamy i gotowe!
10. Kolorowa sól
Zabawa może być wstępem do stworzenia kolorowej dekoracji lub celem samym w sobie. Wystarczą: talerzyk, sól kuchenna i kolorowe kawałki kredy. Maluch rączkami wałkuje kredę po soli, która dzięki temu przybiera kolor kredy. To doskonałe ćwiczenie na małą motorykę!
Foto: flikr.com/michellekfamilysafe
Polecamy: Odkrywanie, eksperymentowanie, zabawa… Dlaczego to takie ważne dla rozwoju dziecka?
3 odpowiedzi na “10 prostych eksperymentów dla przedszkolaków”
Czy zamiast barwników można użyć farb plakatowych? Czy uda się eksperyment z wodą i olejem?
Rewelacja. Będziemy eksperymentować
Świecąca gumowa piłka zachwyciła mnie. Zwłaszcza, że widzieliśmy taką w jednym z odcinków KIKI Świat – uwielbiamy to oglądać. A syn uwielbia eksperymentować. Zresztą, które dziecko nie lubi? :)