| 16 tydzień ciąży

16 tydzień ciąży

Przyszła Mama

Twoje dolegliwości z początku ciąży minęły już bezpowrotnie! Podczas pierwszych 12 tygodni ciąży mogłaś skarżyć się na zmęczenie, nudności czy rozdrażnienie. Wszystko to sprawiało, że mogłaś nie mieć ochoty na seks. Teraz Twoje libido podskoczyło, ciesz się tym i pogłębiaj swoją więź z partnerem. Większość kobiet twierdzi, że to właśnie w ciąży seks jest bardziej satysfakcjonujący wcześniej. Wielkimi krokami zbliża się czas, kiedy będziesz odczuwać ruchy ciała swojego dziecka.

Jeżeli jest to Twoja pierwsza ciąża, musisz jeszcze poczekać. Dopiero w około 20 tygodnia poczujesz pierwsze kopnięcia. Natomiast, gdy jest to Twoja kolejna ciąża będziesz w stanie je wyczuć już w 16- 18 tygodniu.

Czas i odczucia ruchów są indywidualne i zależą od wielkości płodu i ich liczby w jamie macicy. Wiele kobiet myli je ze wzdęciami. Zdarza się też tak, że czujesz coś od kilku dni, nie wiedząc dokładnie co to takiego i nagle doznajesz olśnienia: to porusza się moje dziecko! Od 16 tygodnia ciąży, jeżeli Twoje brodawki są wklęsłe lub płaskie (tzn. pod wpływem zimna, czy podniecenia nie uwypuklają się), możesz zacząć przygotowywać piersi do ich przyszłej roli, czyli karmienia. Staraj się nawiązywać kontakt ze swoim maleństwem. Otaczaj się muzyką i mów do niego. Zgodnie z badaniami, dzieci kilka dni po urodzeniu płacząc naśladują melodie swojego ojczystego języka i oczywiście uspakajają się, słysząc głos swojej mamy. Dziecko już w życiu płodowym reaguje na dźwięki, a ten który lubi najbardziej, to Twój głos. Wskazane jest słuchanie muzyki w ciąży, zwłaszcza klasycznej, ale przede wszystkiej takiej, która sprawia Ci przyjemność i relaksuje. Badania kobiet wykazały, że wprowadzenie muzyki do psychoprofilaktyki ciąży i porodu wywołuje obniżenie napięcia psychofizycznego, uspokaja, eliminuje lęk i niepewność oraz powoduje odprężenie. Jest to więc efektywny relaks. Pamiętaj, że stres w czasie ciąży jest całkowicie niewskazany. Są dowody na to, że przewlekły stres zwiększa ryzyko poronienia. Może doprowadzić do zaburzenia czynności mózgu dziecka w łonie matki, co bywa przyczyną opóźnionego rozwoju. W czasie  zdenerwowania Twój organizm wydziela hormony stresu, które działają kurcząco na naczynia krwionośne, co ogranicza przepływ krwi do dziecka. Dzieci narażone na częsty stres w czasie ciąży, po urodzeniu są bardziej ruchliwe, rozdrażnione i kapryśne w porównaniu z dziećmi spokojnych mam.

Twoje dziecko

Mały człowiek w Twoim ciele waży już 80 g i urósł do wielkości 10-12 cm. Jest na tyle duży, że zmieściłby się na Twojej dłoni. Jego ciało i główka nadal przykrywa lanugo przypominające meszek. Dobrze wykształcone są już paznokcie pokrywające palce, jednak dopiero około 34 tygodnia osiągną one optymalne stadium rozwoju. Ręce i nogi przez cały czas się poruszają, a dziecko coraz częściej ssie kciuk. Jego gałki oczne są już w stanie wykonywać pierwsze ruchy. Na razie ruchy płodu są spazmatyczne, ale gdy minie połowa ciąży będzie je znacznie lepiej kontrolował i coraz częściej wybierał pozycję skierowaną głową w dół. Przyczynia się do tego kształt Twojej miednicy oraz to, że głowa płodu jest cięższa od nóg i siłą grawitacji kierowana jest ku dołowi. Obecność wód płodowych sprawia, że ruchy płodu wykonywane są w zwolnionym tempie. Zauważył to holenderski lekarz H. Hollander, który pisał, że „ruchy płodu wyglądają jak ruchy astronautów na Księżycu.”

Już od tego tygodnia Twoje dziecko zaczyna słyszeć i reagować na dźwięki, odbierając drgania docierające do jego skóry.

W pobliżu macicy znajduje się kilka bardzo hałaśliwych narządów, nieustannie buczących i bulgoczących. Należą do nich: serce, płuca i jelita. Tak więc nie jest to miejsce całkowitej ciszy i spokoju. Głosy, zanim dotrą do płodu ulegają transformacji i przybierają niskie tonie. Można by to porównać do tego, jak my słyszymy muzykę, która dociera do nas zza ściany. W czwartym miesiącu występują już regularne ruchy oddechowe, a serce dziecka  przepompowuje około 30 l krwi.

Co za tydzień? Zobacz 17 tydzień ciąży »

Celina Szwinta

Położna z zawodu i zamiłowania. Od kilku lat wspiera kobiety rodzące w najróżniejszych zakątkach świata. Zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat naturalnego podejścia do ciąży i porodu. Pasjonują ją podróże i tradycyjne metody położnicze w różnych kulturach świata. Po kilku latach pracy w szpitalu w Polsce, wyjechała na wolontariat do Kenii. Zdobyła także doświadczenie na Bali, Filipinach i Kambodży, gdzie spędziła 4 lata. Od prawie dwóch lat jest w trakcie największej życiowej podróży- jest mamą Janka. Na co dzień medytuje i praktykuje jogę.
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Kasze glutenowe i bezglutenowe (11 przepisów na bezglutenowe dania z kaszą)

Kim jest doula?

7 powodów, dlaczego warto chodzić boso (także dla dorosłych)

Przejdz do: