17. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?
Przeczytaj także: 16. tydzień ciąży
Twoja macica ma aktualnie rozmiar małego melona i przestała mieścić się w miednicy. Dno macicy systematycznie podnosi się ku górze (obecnie można je wyczuć mniej więcej 3-5 cm poniżej pępka), a Twoje jelita przesuwają się na górę i na boki.
Powiększający się brzuszek zaczyna być coraz bardziej widoczny. Skóra delikatnie się rozciąga, może więc lekko swędzieć. Pamiętaj o regularnym nawilżaniu i natłuszczaniu całego ciała – dzięki temu uelastycznisz naskórek, zredukujesz dolegliwości i (być może) zapobiegniesz pojawieniu się rozstępów (to akurat niestety w dużej mierze kwestia genetyczna).
[reklama_col id=”66993,67238,72159″]
Przeczytaj także: Suplementacja w ciąży
Prawdopodobnie przytyłaś ok. 2-4 kg. Pamiętaj, że absolutnie nie musisz, a nawet nie powinnaś jeść za dwoje. W 2. trymestrze Twoje zapotrzebowanie kaloryczne zwiększa się o ok. 300-360 kcal, co jest odpowiednikiem solidnej, pełnowartościowej przekąski (kanapki lub sałatki owocowej), a nie dwóch obiadów. Nie zapominaj o zróżnicowanej diecie bogatej w naturalne witaminy.
Bardzo pomocna może się okazać naturalna suplementacja. Warto wypróbować takie produkty, jak:
- olej z wiesiołka,
- olej lniany i siemię lniane– zawierają dużą ilość witaminy E i kwasy tłuszczowe omega-3,
- drożdże piwne,
- pyłek pszczeli,
- spirulina – zawiera łatwo przyswajalne żelazo, magnez, potas, witaminy, makro- i mikroelementy.
Pamiętaj o tym, by regularnie dostarczać organizmowi białko (najlepiej pochodzące z różnych źródeł, takich jak: mięso, kasze, warzywa, biały ser, jaja, kefiry czy rośliny strączkowe, tj. fasola, ciecierzyca oraz naturalnych tłuszczów). Jeśli nie jadasz mięsa, mleko i jaja mogą je z powodzeniem zastąpić i być źródłem pełnowartościowego białka. Jeśli jesteś weganką, powiedz o tym specjaliście prowadzącemu ciążę. Być może konieczna będzie dodatkowa suplementacja witaminy B12, cynku, żelaza i wapnia.
Przeczytaj także: Jak odżywiać się w ciąży wegetariańskiej?
Dodatkowe kilogramy, zwiększony przepływ krwi i podnosząca się macica, która sprawia, że inne organy zaczynają wywierać nacisk na przeponę, mogą powodować zadyszkę. Możesz spróbować popracować nad głębszym i bardziej świadomym oddechem, dzięki czemu zadbasz o lepsze dotlenienie siebie i dziecka.
Co się dzieje z Twoim dzieckiem?
Serce maluszka bije dwa razy szybciej niż Twoje, z prędkością ok. 110 -160 uderzeń na minutę. Na wewnętrznych stronach dłoni zaczynają się tworzyć linie papilarne. Rozwijają się stawy, a kości coraz bardziej utwardzają.
Dziecko nadal aktywnie trenuje połykanie wód płodowych, ssanie kciuka, bawi się także swoją pępowiną – w ten sposób stymuluje do rozwoju zmysł dotyku.
Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 17. tygodniu?
- suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
- suplementuj 500 mg DHA ,
- suplementuj 2000 j. witaminy D3,
- popracuj nad głębszym i bardziej świadomym oddechem,
- dbaj o zróżnicowaną dietę,
- Twój organizm ma nieco większe zapotrzebowanie energetyczne niż dotychczas, możesz więc wprowadzić dodatkową przekąskę (ok. 300-360 kcal).
Przeczytaj także: 18. tydzień ciąży
Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta
2 odpowiedzi na “17 tydzień ciąży”
Jestem weganka, chcialabym poinoformowac ze według WHO (światowa organizacja zdrowia) prawidlowo zbalansowana dieta wegańska jest odpowiednia dla czlowieka w kazdym wieku oraz kobiet wciazy. Jedyna suplementacja jaka jest wymagana to witamina b12. Przez takie nierzeczowe artykuly jak ten wiele kobiet w ciazy jest zmuszana przez otoczenie do jedzenia rzeczy na ktore niw ma ochoty i nie sa jej potrzebne. Wypadaloby sprwdzic dane jakie sie je poda.
Jestem w 16tyg i 4dn. Moj dzidziuś waży 192g. Zastanawiam się, dlaczego na większości portali piszą, że w 16-17tygodniu waży tylko około 80-100g.