100+ prezentów na DZIEŃ DZIECKA > zobacz
| 17 tydzień ciąży

17 tydzień ciąży

Mama 17 tygodniu ciąży

Wkroczyłaś w piąty miesiąc swojej ciąży. Do tej pory mogłaś przytyć 3-4 kg. Twoja macica systematycznie podnosi się ku górze. Jej dno możesz wyczuć zaledwie 3-5 cm poniżej pępka. Przestała się już mieścić w miednicy i zaczęła zajmować jamę brzuszną, co powoduje przesunięcie się jelit do góry i na boki.

Aby sprostać wymaganiom dziecka i łożyska Twój organizm produkuje większą ilość krwi i szybciej przepompowuje ją przez serce. Może to przyczyniać się do ucisku małych naczyń krwionośnych m.in. w dziąsłach czy nosie, powodując niewielkie krwawienia.

Jeżeli zaczęły dokuczać Ci skurcze mięśni przeanalizuj swoją dietę. Bardzo możliwe, że brakuje w niej potasu, magnezu lub wapnia. Dlatego zacznij od zwiększenia spożycia tych pierwiastków, które znajdziesz między innymi w bananach i rodzynkach (potas) oraz w produktach mlecznych (wapń). Staraj się ograniczać długie stanie i jak najczęściej wypoczywaj na boku.

Wraz z przebiegiem następnych tygodni, przez dodatkowe kilogramy i wzrost dziecka, Twój organizm stanie się bardziej obciążony. Dlatego nie zapominaj o zróżnicowanej diecie bogatej w witaminy. Bardzo pomocna może okazać się naturalna suplementacja.

Warto wypróbować takie produkty jak:

  • olej z wiesiołka
  • olej lniany i siemię lniane- zawierają dużą ilość witaminy E i kwasy tłuszczowe omega-3
  • drożdże piwne
  • pyłek pszczeli
  • tran- zawiera witaminy E, A, D oraz kwasy tłuszczowe omega-3

Przyszłe mamy wegetarianki muszą poświęcić wiele uwagi na to, aby ich dieta była dobrze skomponowana i zrównoważona. Muszą dostarczać organizmowi odpowiednich ilości białek (najlepiej pochodzących z różnych źródeł: kasza, warzywa, biały ser, jaja, kefiry czy rośliny strączkowe tj. fasola, ciecierzyca, soja, lecz tylko w fermentowanej postaci jak np. tofu) oraz naturalnych tłuszczów. Mleko i jaja z powodzeniem zastępują mięso i dostarczają pełnowartościowego białka. Twoje dziecko, aby móc się prawidłowo rozwijać, potrzebuje jednak produktów pochodzenia zwierzęcego tj. masło, ryby i naturalny nabiał. Pamiętaj, żeby wprowadzić do swojej diety naturalne produkty zawierające witaminy E, A, D oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Jeżeli jako weganka nie pijesz mleka i nie jesz nabiału, mogą grozić Ci poważne niedobory. Niezbędne mogą okazać się suplementy z witaminą B12, witaminą D, cynkiem, żelazem i wapniem.

Twoje dziecko – 17 tydzień ciąży

Duże tempo wzrostu Twojego dziecka jest możliwe dzięki łożysku, które jest przejściowym narządem płodowym i rozwija się jednocześnie z nim. W pierwszych tygodniach łożysko przypomina morze palczastych wypustek- kosmków. Rozwija się systematycznie, aby w 36 tygodniu ciąży osiągnąć całkowitą dojrzałość. Jego kształt jest owalny, wielkością przypomina dwie złączone dłonie i waży 500g.

To właśnie w łożysku dochodzi do zbliżenia Twojej krwi z krwią dziecka. Dzięki niemu płód może oddychać, odżywiać się i wydalać zbędne produkty. Łożysko stanowi barierę ochronną przed wniknięciem bakterii i bierze czynny udział, dzięki produkowanym hormonom, w zapoczątkowaniu porodu.

W 17 tygodniu ciąży łożysko jest bardzo rozwinięte i pełni swoje podstawowe funkcje.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni masa ciała płodu uległa podwojeniu. Obecnie Twoje dziecko waży 100g i mierzy 11-12cm. W tym tygodniu jego organizm zaczyna odkładać brunatną tkankę tłuszczową, która już po porodzie będzie odgrywała podstawową rolę w wytwarzaniu ciepła u noworodka.

Ramiona, kręgosłup i klatka piersiowa są już ukształtowane. Dochodzi do rozwoju stawów, które połączą poszczególne kości. Struktura kostna nadal będzie się rozwijać i utwardzać.

Twoje dziecko w dalszym ciągu ćwiczy oddychanie. Nabiera do płuc wody płodowe, a następnie je wypycha. Jego ulubionym zajęciem jest łapanie za pępowinę, co stymuluje do rozwoju zmysłu dotyku.

Co za tydzień? Zobacz 18 tydzień ciąży »


Celina Szwinta

Położna z zawodu i zamiłowania. Od kilku lat wspiera kobiety rodzące w najróżniejszych zakątkach świata. Zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat naturalnego podejścia do ciąży i porodu. Pasjonują ją podróże i tradycyjne metody położnicze w różnych kulturach świata. Po kilku latach pracy w szpitalu w Polsce, wyjechała na wolontariat do Kenii. Zdobyła także doświadczenie na Bali, Filipinach i Kambodży, gdzie spędziła 4 lata. Od prawie dwóch lat jest w trakcie największej życiowej podróży- jest mamą Janka. Na co dzień medytuje i praktykuje jogę.
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

“Nie jestem szalona, jestem cykliczna” – rozmowa z Samią o cyklicznej naturze kobiet

“Wiem, jak bardzo mnie kochacie i martwicie się, że nie chcę jeść nowych rzeczy”. List dziecka z neofobią żywieniową

5 przepisów na niesamowite lody z bananów!

Przejdz do: