2. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?
Przeczytaj także: 1. tydzień ciąży
Twoja miesiączka właśnie się skończyła. Powoli wchodzisz w fazę dni płodnych, Twój organizm szykuje się do mającego nadejść zapłodnienia. Wiele kobiet w tej fazie cyklu doświadcza wzrostu chęci do działania. Energia ta rośnie wraz z rosnącym i dojrzewającym jajem, a swój szczyt osiąga w kulminacyjnej fazie cyklu, czyli w momencie owulacji. To, kiedy do niej dojdzie, zależy od długości Twojego cyklu.
Za przeciętny uważany jest cykl 28- dniowy. W takim książkowym cyklu do owulacji dochodzi w 14. dniu, a dni:
- 7.-10. dzień cyklu to dni tzw. niepłodności względnej; długość tej fazy jest zmienna i zależy od długości trwania całego cyklu,
- 10.-18. dzień to czas płodności względnej; w tym czasie jest największa szansa na zajście w ciążę. Jeśli jednak Twoje cykle odbiegają długością od tych podręcznikowych, te ramy mogą ulec zmianie.
[reklama_col id=”66993,67238,72159″]
Obserwuj uważnie swój organizm. O tym, że jesteś płodna, świadczą subtelne zmiany w Twoim ciele. Bezpośrednio po miesiączce wydzielina z pochwy jest lepka i biała. Natomiast bliżej jajeczkowania śluz zmienia się na bardziej przejrzysty i śliski. Gdy wyglądem przypomina strukturę białka kurzego, możesz mieć pewność, że właśnie weszłaś w fazę dni płodnych. To dobry moment na rozpoczęcie starań!
Przeczytaj także: Obserwacja własnego ciała – czy może pomóc w zajściu w ciążę?
Innym sposobem monitorowania dni płodnych jest regularne mierzenie temperatury. Należy ją mierzyć codziennie, od razu po przebudzeniu, jeszcze przed wstaniem z łóżka. Pomiar zawsze powinien trwać tyle samo czasu. Żeby wyniki były wiarygodne, temperaturę powinnaś mierzyć zawsze w tym samym miejscu (np. w pochwie, ustach lub odbytnicy), ważne, by były to miejsca, gdzie termometr styka się bezpośrednio z błoną śluzową, a nie ze skórą. Inną alternatywą są termometry owulacyjne. Tuż po owulacji następuje wzrost poziomu progesteronu, który odpowiada za skok temperatury. Jeśli zauważysz różnicę o ok.0,2 stopnia Celsjusza (2 kreski na termometrze), to znak, że niedawno doszło do jajeczkowania i jesteś w szczytowej fazie płodności. Niektóre kobiety odczuwają w tym czasie także ból okołoowulacyjny w podbrzuszu (w okolicy lewego lub prawego jajnika) oraz wzmożoną ochotę na seks.
Przeczytaj także: Dwie ważne prawdy o kobiecym cyklu
Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 2. tygodniu?
- suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
- suplementuj 500 mg DHA,
- suplementuj 2000 j. witaminy D3,
- monitoruj płodność.
Przeczytaj także: 3. tydzień ciąży
Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta