21. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?
Przeczytaj także: 20. tydzień ciąży
Twój brzuszek robi się coraz większy. Od tej pory powinnaś regularnie przybierać na wadze (średnio 0,5 kg tygodniowo do końca 30. tygodnia ciąży). Na tym etapie większość kobiet już czuje ruchy dziecka, choć nie są one jeszcze regularne ani silne.
Powiększająca się macica uciska żyłę główną, przez co możesz odczuwać szereg nasilających się dolegliwości, m.in.:
- zgagę – spróbuj jeść częściej, ale mniejsze porcje, możesz także żuć prażone migdały lub korzeń imbiru, popijaj wodę z octem jabłkowym i miodem, ewentualnie wypij szklankę kefiru lub maślanki, możesz także przygotować kleik z siemienia lnianego – wystarczy zalać łyżkę ziaren szklanką wrzącej wody, odstawić na kwadrans i wypić,
- bóle/drętwienie kończyn – tu pomocny może być odpoczynek i wykonywanie ćwiczeń relaksujących i rozciągających,
- obrzęki – w tym wypadku może pomóc akupresura – delikatnie masuj palec środkowy i serdeczny, od czubka w kierunku nasady dłoni, poza tym obserwuj swój organizm i bądź czujna – jeśli zaobserwujesz u siebie powiększający się obrzęk, bolesność, zaczerwienienie i ocieplenie jednej z kończyn, jak najszybciej udaj się do lekarza. Może być to zakrzepica, jedno z poważniejszych powikłań w czasie ciąży.
Poza tym nie rezygnuj z umiarkowanej aktywności fizycznej, odpoczynku (najlepiej z lekko uniesionymi nogami, tylko nie bezpośrednio po jedzeniu) i zróżnicowanej racjonalnej diety. Taki styl życia, choć może nie do końca wyeliminuje wszystkie dolegliwości, może zdecydowanie zmniejszyć ich nasilenie.
Przeczytaj także: Joga prenatalna i postnatalna
[reklama_col id=”66993,67238,72159″]
Pod wpływem działania hormonów ciążowych możesz także zauważyć u siebie obfitszą wydzielinę z pochwy. Nie jest to nic niepokojącego, pod warunkiem, że nie towarzyszy temu ból, swędzenie, plamienie lub brzydki zapach. Jeśli tak się dzieje, koniecznie umów się na wizytę do ginekologa – infekcje intymne to częsta dolegliwość w czasie ciąży ze względu na osłabienie układu immunologicznego.
Od 21. tygodnia ciąży przysługuje Ci także refundowana przez NFZ opieka położnej środowiskowej. Jej zadaniem jest poznać Twoje potrzeby, wspierać Cię, edukować i wesprzeć w przygotowaniach do porodu (m.in. możecie wspólnie stworzyć plan porodu). Ta sama osoba będzie Cię wspierać także w czasie wizyt patronażowych zaraz po porodzie. Możesz wybrać dowolną położną mającą kontrakt z NFZ (np. w przychodni, w której masz lekarza rodzinnego) lub pracującą prywatnie – ale w tym wypadku koszty spotkań są po Twojej stronie.
Co się dzieje z Twoim dzieckiem?
Twoje dziecko waży 300g i mierzy około 18 cm. Jest mniej więcej wielkości banana. Zaczyna rozwijać się jego układ odpornościowy. Pojawiają się przeciwciała, których głównym zadaniem jest niszczenie wirusów i bakterii. Jest to naturalny mechanizm obronny.
Na twarzy malucha pojawiają się rzęsy. W przeciwieństwie do meszku, który niedługo zniknie, rzęsy jako włosy stałe pozostaną.
Maluszek jest bardzo aktywny- swobodnie podskakuje w ciepłych wodach płodowych, ssie kciuk, bawi się pępowiną. Jako że w Twojej macicy robi się coraz ciaśniej, możesz już dokładnie wyczuć jego ruchy: uderzenia, podskoki, odpychanie i kopnięcia – w ten sposób doskonali pracę mięśni i ćwiczy zmysł dotyku i równowagi.
Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 21. tygodniu?
- suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
- suplementuj 500 mg DHA,
- suplementuj 2000 j. witaminy D3,
- jedz często, ale małe porcje,
- odpoczywaj z nogami w górze,
- aby zapobiec bólom kręgosłupa i kończyn, wykonuj ćwiczenia rozciągające,
- pamiętaj o wybraniu położnej środowiskowej – w okresie od 21. do 31. tygodnia ciąży przysługuje Ci jedna wizyta położnej środowiskowo-rodzinnej w tygodniu, po 32. tygodniu ciąży – dwie wizyty w tygodniu.
Przeczytaj także: 22. tydzień ciąży
Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta