Kategorie
Ciąża i narodziny Kalendarz ciąży Trymestr 2.

22 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży pozwoli rozumieć zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele oraz dokładnie śledzić rozwój Twojego maleństwa.

22. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

Przeczytaj także: 21. tydzień ciąży

Twój brzuszek jest już dobrze widoczny. Najprawdopodobniej nawet obce osoby nie mają wątpliwości, że spodziewasz się dziecka. Możesz zacząć odczuwać wzmożony apetyt i tzw. ciążowe zachcianki. Pamiętaj jednak, że w drugim trymestrze Twoje zapotrzebowanie kaloryczne wcale nie zwiększyło się diametralnie – powinnaś jeść ok. 300-360 kcal więcej niż przed ciążą. Jeśli miewasz ochotę na konkretny produkt, to prawdopodobnie w ten sposób Twoje ciało dopomina się o jakiś składnik odżywczy.

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami najczęstszymi zachciankami pokarmowymi w czasie ciąży są:

  • czekolada (33%),
  • innego rodzaju słodycze (20%),
  • owoce cytrusowe i soki (19%).

[reklama_col id=”66993,67238,72159″]

Przeczytaj także: Anemia w ciąży

Oczywiście folgowanie swoim zachciankom raz na jakiś czas to nic złego. Staraj się jednak przestrzegać zbilansowanej diety, tym bardziej, że wraz z rozwojem ciąży wzrasta ryzyko niedokrwistości (anemii). Warto wiedzieć, że pewne obniżenie ilości czerwonych krwinek w czasie ciąży jest procesem fizjologicznym, ale jeśli wyniki będą wyjątkowo niskie lub zaczniesz odczuwać dolegliwości, takie jak duszność, zmęczenie, osłabienie czy bladość, udaj się do położnej lub lekarza, aby skonsultować zmianę diety lub rozważyć konieczność dodatkowej suplementacji.

Przeczytaj także: Co jeść, aby podnieść poziom żelaza we krwi

Pamiętaj także o tym, że to, co jesz, wpływa bezpośrednio na smak wód płodowych wypijanych przez malca. Już teraz pośrednio programujesz jego organizm na preferowanie pewnych konkretnych smaków! Dlatego nie unikaj warzyw i owoców i staraj się ograniczyć zachcianki do minimum.

Co się dzieje z Twoim dzieckiem?

Płód waży teraz 350 g i mierzy 19 cm. Na główce dziecka pojawiają się pierwsze włosy, ma także brwi i rzęsy, a opuszki palców pokrywają paznokcie. Pomimo że jego oczy są jeszcze przymknięte, potrafi już reagować na światło oraz na zmiany temperatury (może np. zacząć się aktywnie ruszać, gdy bierzesz ciepły prysznic).

Intensywnie rozwijają się także organy wewnętrzne – trzustka płodu rozpoczyna wydzielanie hormonów insuliny i glukagonu, które odpowiadają za utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi. Wątroba dziecka zaczyna rozkładać bilirubinę (barwnik, który powstaje w czasie rozpadu czerwonych krwinek), ale nie jest ona na tyle dojrzała, aby przetworzyć całą jej ilość. Znaczna część bilirubiny przez łożysko przedostaje się do Twojego organizmu. Twoja wątroba pomaga dziecku usunąć nadmiar tej substancji z jego krwi.

Poza ruchami maluszka (kopnięciami, przewrotami) możesz także wyczuć rytmiczne drgania brzucha – to czkawka! W przeciwieństwie do czkawki, która nęka dorosłych, dla takiego maluszka nie jest ona niczym nieprzyjemnym. Wręcz przeciwnie- to naturalne ćwiczenie przepony i doskonalenie pracy układu oddechowego.

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 22. tygodniu?

  • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
  • suplementuj 500 mg DHA,
  • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
  • aby zapobiec anemii, spożywaj regularnie mięso, jaja, ryby, natkę pietruszki, buraki, boćwinę, brukselkę, brokuły oraz produkty bogate w witaminę C, która ułatwia wchłanianie żelaza (paprykę, pomidory, kiszonki),
  • staraj się jak najrzadziej ulegać zachciankom żywieniowym – już teraz programujesz preferencje smakowe swojego maluszka!
  • pamiętaj o spotkaniach z położną środowiskową.

Przeczytaj także: 23. tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.