Kategorie
Ciąża i narodziny Kalendarz ciąży Trymestr 2.

23 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży pozwoli rozumieć zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele oraz dokładnie śledzić rozwój Twojego maleństwa.

23. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

Przeczytaj także: 22. tydzień ciąży

Nie tylko Twój brzuszek wyraźnie się powiększył, piersi również. Wiele kobiet obawia się, czy będzie mieć pokarm po porodzie, tymczasem produkcja mleka już trwa w najlepsze. Między 16. a 22. tygodniem ciąży w kanalikach mlekowych zaczyna gromadzić się siara, być może nawet już to zauważyłaś! Lepka, żółta substancja na brodawkach lub biustonoszu, to właśnie to. Wypływ mleka możesz (ale nie musisz) zaobserwować np. po stosunku. To nic niepokojącego, oznacza, że wszystko przebiega jak należy!

Przeczytaj także: Jak przygotować się do karmienia piersią?

[reklama_col id=”66993,67238,72159″]

Możesz też zacząć się rozglądać za szkołą rodzenia. Najlepiej rozpocząć zajęcia na początku 3. trymestru ciąży ((27.-28. tydzień), ale warto zrobić gruntowny research przed podjęciem tej decyzji. Czy chcesz iść do szkoły rodzenia w szpitalu, w którym będziesz rodzić? Czy może wolisz jakąś formę indywidualnego przygotowania z doulą lub położną? Opcji jest naprawdę sporo, a każda ma swoje wady i zalety. Bez względu na to, co wybierzesz, upewnij się, że masz zaufanie do osoby prowadzącej, i że ma ona odpowiednią i aktualną wiedzę na temat pielęgnacji noworodka i karmienia piersią.

Przeczytaj także: Szkoły rodzenia promujące naturalne rodzicielstwo

Co się dzieje z Twoim dzieckiem?

Twoje dziecko waży już prawie 0,5 kg i mierzy 20 cm. Pomimo że maluszek zaczął już odkładać tkankę tłuszczową, nadal daleko mu do pulchnego cherubinka – jest chudziutki, pomarszczony, a jego skóra jest czerwona (wynika to z tego, że jego ciałko odkłada barwnik, aby skóra nie była przezroczysta). Na szczęście jest pokryty mazią płodową, która chroni jego skórę przed wysuszeniem i otarciami.

Maluszek ma też pewien rytm dobowy, zapewne jesteś w stanie wskazać okresy jego snu i aktywności. Niestety, te drugie często przypadają na godziny Twojego nocnego wypoczynku, co sprawia, że efektywne wysypianie się zaczyna być nieosiągalnym luksusem.

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 23. tygodniu?

  • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
  • suplementuj 500 mg DHA,
  • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
  • Twoje piersi najprawdopodobniej już produkują pokarm dla Twojego nienarodzonego dziecka; niektóre kobiety mogą zaobserwować u siebie delikatny wypływ pokarmu,
  • zacznij rozglądać się za szkołą rodzenia.

Przeczytaj także: 24. tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.