Kategorie
Ciąża i narodziny Kalendarz ciąży Trymestr 2.

25 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży pozwoli rozumieć zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele oraz dokładnie śledzić rozwój Twojego maleństwa.

25. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

Przeczytaj także: 24. tydzień ciąży

Twój brzuszek jest już naprawdę spory, a skóra intensywnie się rozciąga, przez co możesz odczuwać nieprzyjemne napięcie, swędzenie. Pamiętaj o regularnym nawilżaniu i natłuszczaniu, bo pomoże zmniejszyć nieprzyjemne odczucia i zminimalizuje ryzyko pojawienia się rozstępów. Nawilżaj się także od wewnątrz, popijając wodę mineralną.

[reklama_col id=”66993,67238,72159″]

Możesz teraz odczuwać bóle w dole i po bokach brzucha (to znak, że macica nadal się rozciąga). Normalnym zjawiskiem są również delikatne skurcze. Po 20. tygodniu Twoja macica zaczyna intensywny trening, który ma za zadanie przygotować ją na trudy porodu.

Możesz odczuwać dwa rodzaje skurczy:

  • skurcze Alvareza – łagodne, nieskoordynowane napinanie różnych partii brzucha. Nie jest to bolesne, choć może być nieprzyjemnym doznaniem. Mięsień macicy po prostu twardnieje w różnych miejscach (często możesz poczuć to np. po stosunku seksualnym). Skurcze Alvareza mijają samoistnie po chwili, możesz sobie pomóc głębszym oddychaniem,
  • skurcze Braxtona -Hicksa – mogą, ale nie muszą być bolesne. Ich zadaniem jest wzmocnienie mięśni macicy i przygotowanie jej na wytrzymanie skurczy porodowych. Pojedynczy skurcz trwa zazwyczaj ok 30-40 sekund. Skurcze mogą pojawiać się dość regularnie (np. przez kilka godzin), a potem znikać. Im bliżej terminu porodu, tym bardziej mogą przybierać na sile i częstotliwości. Jeśli skurcze bardzo Cię niepokoją, są naprawdę bolesne lub pojawiają się bardzo często – powiedz o tym lekarzowi/położnej, by wykluczyć ryzyko pojawienia się przedwczesnej akcji skurczowej, która może doprowadzić do porodu. Niewykluczone,że specjalista zaleci Ci magnez lub No-spę rozkurczowo, nigdy jednak nie bierz leków na własną rękę bez uprzedniej konsultacji. Z domowych sposobów, poza świadomym oddechem, przyniesie ulgę np. ciepła kąpiel, prysznic lub odpoczynek.

Przeczytaj także: Przedwczesne skurcze

Co się dzieje z Twoim dzieckiem?

Ruchy Twojego maluszka są na tyle silne, że nie tylko Ty możesz je poczuć. Kiedy przyłoży się rękę do brzucha, można wyczuć delikatne kopnięcia i przewroty. Nic dziwnego, maleństwo waży obecnie ok. 700 g i ma ok. 22 cm.

W tym tygodniu otwierają się nozdrza i od tego momentu dziecko może zacząć trenować oddychanie: wciągając i wydmuchując noskiem wody płodowe. Skóra różowieje ze względu na tworzenie się podskórnych naczyń krwionośnych. U chłopców jądra zaczynają zstępować do moszny, a u dziewczynek otwiera się pochwa.

Dziecko ma już ustalony rytm snu i czuwania. Zapamiętaj, jak rozkłada się jego aktywność, ponieważ po porodzie może przebiegać podobnie. Zależy ona od Twojego trybu życia i samopoczucia. Silne uczucie radości, strach, nagły wybuch płaczu mogą obudzić dziecko. Natomiast spokojne chodzenie i kołysanie biodrami ulula je do snu.

Gdyby w tym okresie ciąży doszło do porodu, Twoje dziecko byłoby wcześniakiem, jednak miałoby szansę na przeżycie. Jest to związane z rozwojem płuc, które w tym tygodniu zaczynają wytwarzać pęcherzyki płucne. Wcześniakowi należałoby podać surfaktant, substancję wspomagającą oddychanie, gdyż jego płuca w tym okresie nie są jeszcze w pełni dojrzałe.

Przeczytaj także: Dlaczego bujanie/kołysanie w ciąży leżącej jest ważne? oraz Kiedy dziecko rodzi się za wcześnie

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 25. tygodniu?

  • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
  • suplementuj 500 mg DHA,
  • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
  • możesz odczuwać skurcze w dole brzucha – to zupełnie normalne, w ten sposób Twoja macica trenuje przed porodem,
  • pamiętaj o regularnym nawilżaniu i natłuszczaniu skóry brzucha.

Przeczytaj także: 26. tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.