Kategorie
Wychowanie

5 lekcji na temat rodzicielstwa, których udziela nam ludność plemienna

„Wierzą, że rolą rodziny jest sadzenie dobrych nasion”. Tak o spojrzeniu na macierzyństwo plemion z najbardziej dzikich rejonów świata powiedział brytyjski fotoreporter Jimmy Nelson. Przez ponad 28 lat Brytyjczyk dokumentował życie 35 plemion z całego świata. Wiele się od nich nauczył, zdobył wiedzę o funkcjonowaniu rodzin, które mądrze i ściśle współistnieją z naturą.

5 lekcji na temat rodzicielstwa, których udziela nam ludność plemienna

  • Najzdrowszą żywnością na świecie jest kobiece mleko – dzieci są karmione piersią do momentu 4 czy 5 urodzin. Matki intuicyjnie czują, że ich pokarm jest najlepszym darem. To mleko buduje system odpornościowy dziecka. Tam nikt nie planuje posiłków z zegarkiem w ręku, dzieci jedzą, kiedy są głodne.

  • Dzieci nigdy nie są samotne – 24 godziny na dobę są ze swoimi rodzicami. Dosłownie są z nimi połączone, ponieważ najczęściej opiekunowie noszą je na plecach. To wspólny mianownik dla wszystkich plemion. Jeśli rodzice pracują, dzieci są noszone przez rodzeństwo i dalszych krewnych. Ludność plemienna nie wie, czym jest wózek. Dzieci są noszone w chustach, są w stałym i bliskim kontakcie z rodzicami, czując ciepło i mając poczucie bezpieczeństwa. Noszenie dziecka sprawia, że patrzy ono i poznaje świat z perspektywy dorosłego, stając się tym samym bardziej samodzielne.
Mama jest jak dom

„Mama jest jak dom. Mama jest jak melodia. Mama jest jak huragan”. Strona po stronie podążamy za dzieckiem oraz jego mamą, zanurzamy się w świat uczuć i obserwujemy ten szczególny czas, kiedy mama jest całym światem. Przepiękna książka obrazkowa, która koi i wzrusza.

  • Dzieci potrzebują być w stałym kontakcie z drugim człowiekiem – członkowie plemion posiadają niebywałą intuicję, która podpowiada im, że dzieci potrzebują ciepła, by się rozwijać. Wśród społeczności plemiennej rzadko można usłyszeć ich płacz. Dzieci są szczęśliwe, kiedy śpią (zwykle nago) z rodzicami i jedzą mamine mleko.

  • Wspólne spanie jest normą – rodziny, a czasem nawet obce sobie osoby śpią razem, zwłaszcza, kiedy jest zimno. Wtedy oplatają się ciałami, dzięki czemu utrzymują optymalną temperaturę ciała. Wspólne spanie daje poczucie bezpieczeństwa, znacznie ułatwia karmienie piersią, zapewnia lepszy sen członkom rodziny, buduje niezależność dzieci.

  • Rodzicielstwo jest ważne dla całej społeczności – to wielka siła, często pomijana przez rodziców mieszkających w krajach rozwijających się. W rdzennych plemionach obowiązki rodzicielskie są wspólne – dotyczą nie tylko matki i ojca, ale także całej społeczności. W plemieniu panuje odpowiedzialność zbiorowa.

Uwaga! Reklama do czytania

Książki z Serii Rodzicielskiej

18 konkretnych książek, które ułatwiają rodzicielstwo.

Zobacz w księgarni Natuli.pl
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.