Kategorie
Rodzina

5 technik artystycznych, które pomogą łagodzić stres

Arteterapia lub też artterapia to leczenie przez sztukę. Podczas gdy wiele innych form terapii opiera się na słowie (języku werbalnym) i to dzięki niemu uczestnik terapii wyraża swoje uczucia, terapia sztuką pozwala na inne, bardziej abstrakcyjne formy komunikacji.

Nie trzeba być artystą, by czerpać korzyści z arteterapii. W rzeczywistości efekt końcowy nie jest tak istotny, jak sam proces dochodzenia do niego. Poniżej 5 twórczych pomysłów, które pozwolą tobie lub/i dziecku lepiej zrozumieć siebie oraz naturę swoich problemów i trudności.

1. Pocztówka, której nie zamierzasz wysyłać

Czasem nie potrafimy słowami wyrazić uczuć do drugiej osoby. Podczas projektowania pocztówki nadajemy słowom większą wartość. Poza tym uaktywniamy różne części mózgu odpowiedzialne za rozwój wyobraźni, ale i łagodzenie stresów. Wykonaj, podpisz i schowaj do szuflady.

2. Kolaż

Namaluj obrazek, a następnie potnij lub porwij go na kawałki. Inne części wytnij z kartonu i różnych materiałów. Naklej elementy na dużą kartkę. Doklejaj kolejne z materiałów o różnej fakturze. Eksperymentuj, a powstanie obraz nieprzewidywalny. To zabawa z pogranicza tworzenia i niszczenia, zachęcająca do podejmowania ryzyka – nie tylko twórczego.

3. Rysowanie w ciemności

Spróbuj stworzyć kompozycję w całkowitej ciemności, aby sztuka była wolna od wewnętrznej krytyki. Twórz linie, kształty i wzory zgodnie z tym, co dyktuje głowa. Kiedy włączysz światło, efekt cię zaskoczy.

4. Akwarela

Połóż się i zamknij oczy. Stwórz w głowie wizualizację swojego ciała, skup się na właściwym oddechu. Spróbuj wyobrazić sobie oddech w konkretnym kolorze, przeanalizuj, jak wędruje do kolejnych obszarów ciała, jak miesza się z innym kolorem. Narysuj kontur ciała na dużym arkuszu papieru, a wewnątrz stwórz akwarelę na podstawie swojego stanu ciała. Zastanów się, co oznaczają dla ciebie wybrane kolory, zaobserwuj gdzie są najgęstsze, gdzie są najbardziej nieprzezroczyste.

5. Zentangle

Technika ta polega na na bezmyślnym, nieplanowanym rysowaniu powtarzających się wzorów, bez żadnych reguł, bez stresu, że coś się nie uda. Zentangle rozwija kreatywność, zdolności manualne, poprawia koncentrację, minimalizuje stres, wspomaga leczenie depresji, bezsenności, wprowadza w stan wewnętrznej medytacji. I co najlepsze – każdy to potrafi! Proces tworzenia Zentangle ma na celu wspieranie świadomego tworzenia, ale pozostawia przestrzeń dla ludzkiego błędu. Tradycyjne Zentangles zawsze są czarno-białe. Cały proces nie powinien trwać dłużej niż 15 minut.

terapia-sztuka2

Foto: flikr.com/markchadwick

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.