| 6 sposobów, by pobudzić kreatywność dziecka

6 sposobów, by pobudzić kreatywność dziecka

Einstein mawiał, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. Trudno się z nim nie zgodzić. Wyobraźnia sprawia, że dziecko odkrywa i tworzy wspaniałe światy, a także - że nie brakuje mu pomysłów na eksplorowanie otoczenia i zdobywanie wiedzy.

6 sposobów, by pobudzić kreatywność dziecka:

1. Wolność

Kreatywność pozwala dzieciom (i dorosłym) z ufnością stawić czoła nowej rzeczywistości. Wyobraźnia pomaga im znaleźć pomysłowe rozwiązania problemów, a przede wszystkim daje swobodę wyboru między normalnością i oryginalnością, czyli zupełnie nowym pomysłem. Dziecko realizuje swą kreatywność w rozmaity sposób, np. w muzyce, sztuce, poezji, aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że towarzysząc dziecku np. w tworzeniu rysunku nie należy kierować jego działaniami, mówiąc co ma narysować. Trzeba pozwolić mu odkrywać swoje własne gusta i inspiracje. Praca dziecka może nie wydawać się eksperymentalna czy odkrywcza, ale dla dziecka jest formą, w której poszukuje i wyraża siebie.

2. Zabawa

Dzieci mają głowy pełne pomysłów. Pomaga im to mierzyć się nowymi sytuacjami i podejmować wyzwania. Kreatywność nie ogranicza się do sztuki i rzemiosła. To także sposób myślenia, postrzegania życia i korzystania z własnych doświadczeń w niekonwencjonalny sposób. Innymi słowy, kreatywność jest częścią inteligencji i sprawia, że wszystko jest możliwe!

Najlepsze książki dla dzieci i rodziców - księgarnia Natuli.pl

3. Wsparcie

Każdy z nas może rozwijać kreatywność. Bez niej życie byłoby powtarzalne i nudne. To ona pozwala czuć się aktywnym, być otwartym na postęp, nowości, zmiany, odrobinę szaleństwa. Dzieci potrzebują wsparcia zamiast oceniana lub strofowania.

4. Czas

Kreatywności nie można zamknąć w określonych ramach czasowych. By móc ją stymulować spontanicznie, trzeba mieć czas. Bez planu działania, bez harmonogramu i ustalonego z góry porządku.

5. Eksperymentowanie

Próby, testy i oczywiście możliwość popełniania błędów. Bez tego lekcje kreatywności nie mogą się odbywać. Warto pozwolić dzieciom zdobywać własne doświadczenia nie ujawniając im rezultatu z góry (np.: “Jeśli połączysz czarny i czerwony, to tło wyjdzie bardzo ciemne”, “Jeśli zaczniesz w tym miejscu rysować klasy, cała plansza nie zmieści się na tym fragmencie chodnika”).

6. Śmiech

Dzieci uwielbiają się śmiać. Kiedy blokujemy tę potrzebę, stają się nieśmiałe i nie są w stanie w pełni cieszyć się nowymi działaniami twórczymi. Warto sprawić, by dziecko zapomniało o granicach i odkrywało niezliczone możliwości.

Pamiętajmy, że oczekując od dziecka kreatywności, samemu trzeba z niej korzystać!

Foto: flikr.com/adwriter


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Czytaj na dziecisawazne.pl

zdrowie
Żelki na odporność, syropki na katar – koncerny farmaceutyczne kochają nasze dzieci!

rodzina
Czego potrzebuje rodzina?

wychowanie
Zagrożenia dla rozwoju małego dziecka

edukacja alternatywna
8 zabaw po angielsku dla przedszkolaka

odżywianie naturalne
Kwasy tłuszczowe dla zdrowych oczu i układu nerwowego – jadłospis dla dzieci od lat 3

edukacja alternatywna
Przykład z góry – rzecz o skandynawskim modelu edukacji

wychowanie
Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko? Skąd się bierze złość i jak jej zaradzić

rodzina
,,Kochać to nie znaczy martwić się, kochać to znaczy ufać” – krótki tekst o byciu matką

zdrowie
Woda, cukier i pochodne morfiny – co znajdziemy w popularnych syropach na kaszel?

edukacja alternatywna
“Puszczyk” w samym środku lasu, czyli czego można nauczyć się w leśnej szkole?