Kategorie
rodzina

7 prostych rzeczy na Nowy Rok

Przełom roku to czas podsumowań i planów. Jesteśmy wtedy zasypywani poradami dotyczącymi zmiany stylu życia – czasem pomocnymi, czasem zupełnie nietrafnymi. Można je traktować jak postanowienia, można jak życzenia… My zapraszamy do refleksji nad tym, co w nowym roku może się dla nas wydarzyć w relacji z dziećmi. Czego możemy im i sobie życzyć? Czego dorośli mogą się uczyć od dzieci, a czego dzieci od dorosłych?

Życzmy sobie:

1. Spontaniczności

Kiedy jesteśmy młodzi, tworzenie przychodzi nam dużo łatwiej niż w dorosłym życiu. Spędzamy dużo czasu swobodnie tworząc – sztukę, taniec, muzykę. Angażujemy w te procesy wyobraźnię. Jednak swoim dzieciom przekazujemy zupełnie coś innego – uczymy je, że rzeczy muszą wyglądać w określony sposób. Tymczasem atutem dziecięcej spontaniczności jest poczucie zdumienia. Wolność w odkrywaniu świata jest podstawą kreatywności.

2. Tolerancji

Ludzie są do siebie podobni. Mamy wiele wspólnego ze swoimi znajomymi, pomimo widocznych różnic zewnętrznych. Różnice rasowe, etniczne, religijne, kulturowe, pokoleniowe, są czasem źródłem aktów agresji. Dzieci częściej niż dorośli potrafią się porozumieć, dogadać bez osądzania. Ta tolerancja zbyt często zanika lub maleje w trakcie dorastania. To smutne. O ile lepszy byłby świat, gdybyśmy honorowali nasze wspólne marzenia, wizje i pragnienia.

Rodzicielstwo

Cud rodzicielstwa

37 PLN

Nie jest typowym poradnikiem – nie ma w nim rad. Są tu raczej słowa, w które warto się wsłuchać (to trudniejsze niż zrobienie czegoś według instrukcji), by uświadomić sobie, co jest ważne w byciu człowiekiem i rodzicem.

3. Akceptacji

Ważne jest, aby celebrować rzeczy, które czynią nas wyjątkowymi. Możemy śmiało stwierdzić, że wszyscy mają szczególne dary i umiejętności. Na przykład uczymy się inaczej. Każdy, kto spędza dużo czasu z dziećmi zdaje sobie sprawę, że wykazują one zauważalne różnice w zdolnościach motorycznych, rozwoju języka i komunikacji. Te różnice powinny być szanowane i pielęgnowane.

4. Przekonania, że niepowodzenie to rzecz ludzka

Czasem celowo, a czasem przypadkowo dajemy dzieciom do zrozumienia, że należy dążyć do doskonałości. Dążąc do ideału łatwo stać się niespokojnym, przygnębionym, zrezygnować z marzeń. Tymczasem najważniejsze jest to, aby w drodze do celu nie ustawać i próbować różnych rozwiązań. Jeśli coś się nie udało, spróbuj ponownie, wybierz inny plan działania. To wymaga dużo odwagi – upaść, przyznać się do niepowodzenia i wstać po raz kolejny. Potraktować błąd jako kolejny krok na drodze, informację o tym, co nie działa. Jednak uhonorowanie tego procesu, drogi składającej się zarówno z sukcesów, jak i porażek, jest kluczowe dla rozwoju poczucia własnej wartości.

5. Tego, że jesteśmy dla Ziemi

Dobro każdej żywej istoty jest powiązane z dobrem innych. Nasze działania mają wpływ na to, w jakim świecie i środowisku będą żyły nasze dzieci i ich dzieci. Sposób, w jaki traktujemy ziemię, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Codzienne czynności mogą spowodować istotne zmiany na lepsze!

6. Zaufania do swojego ciała

Nasze ciała posiadają wrodz0ną mądrość, która potrafi nas wybawić od najczęstszych bolączek. Przeziębienie, kaszel, ból gardła i gorączka zwykle nie wymagają leków, a podanie antybiotyku czasem przynosi więcej szkody niż pożytku. Wsłuchajmy się w swoje ciało, doceńmy jego wyjątkowość!

7. Wsparcia w trudnych sytuacjach

Dawanie dziecku spokoju i wsparcia w obliczu stresujących, trudnych wyzwań jest jednym z największych darów, jakie możemy mu dać. Umiejętność zatroszczenia się o siebie w sytuacji stresowej oraz słuchania swojego ciała pomoże zarówno dzieciom, jak i nam w najtrudniejszych chwilach.

Jesteś ważny, Pinku!
34,90 PLN
Selfi Regulation: Szkolne wyzwania
39,60 PLN

Mindfulness dla dzieci
26,31 PLN

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

2 odpowiedzi na “7 prostych rzeczy na Nowy Rok”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *