W końcu, po kilku miesiącach oszczędzania, kupujemy sobie nowy telefon. Jest najlepszy na rynku! Szybko montujemy szkło hartowane, inwestujemy w najdroższe etui – wszystko po to, by na nieskazitelnej obudowie nie pojawiła się ani jedna rysa. No cóż, ale przecież musimy się dzielić. Z tego powodu pokazujemy nasz nowy telefon wszystkim kolegom i koleżankom z pracy. Po kilku godzinach krążenia z rąk do rąk wraca do nas – porządnie ubrudzony, z pęknięciem w rogu wyświetlacza. Ale zrobiliśmy to, co do nas należało – podzieliliśmy się. Przecież tak trzeba.
Uwaga! Reklama do czytania
Smok
Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!
Błoto
Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
No właśnie, czy na pewno trzeba? Powyższa sytuacja, choć mocno przerysowana, najlepiej przedstawia to, czego sami wymagamy od naszych dzieci. Oczywiście łopatka za kilka złotych nie jest tak cenna jak najnowszy model smartfona, ale już ma swojego właściciela – naszego syna lub córkę. A skoro tak, to dlaczego staramy się to za wszelką cenę zmienić?
Czy grzeczne dzieci dzielą się zabawkami?
Większość z nas nie widzi w konieczności dzielenia się nic złego. Już od pierwszych lat życia dziecka prosimy je o to, by dzieliło się swoimi zabawkami z rodzeństwem lub częstowało inne dzieci swoją przekąską. Jesteśmy dumni, gdy nasze prośby są wysłuchane, a później z przerażeniem patrzymy, gdy nasz maluch – zamiast dawać coś od siebie – wyrywa rówieśnikom zabawki w piaskownicy, krzyczy, niecierpliwi się i nigdy nie czeka na swoją kolej. Zastanawiamy się, gdzie popełniliśmy błąd, i boimy się, co o nas (i o naszym, jak widać, niezbyt trafionym sposobie wychowania) pomyślą pozostali rodzice. Prawda jest jednak taka, że w dzieleniu się z innymi nie ma kompromisów. Nikt z nas nie ma obowiązku się dzielić, koniec kropka. Możemy to robić, ale zawsze powinno wyjść to z naszej inicjatywy. Inni ludzie (tak, w tym rodzice!) nie mają tu nic do gadania.
Smok, czyli niegrzeczna opowieść o dziecięcych potrzebach
O dzieleniu, a właściwie – niedzieleniu się – możemy przeczytać w opowieści autorstwa Alicji Dyrdy i Natalii Fiedorczuk, Smoku. Jej bohater, Antek, właśnie kupił sobie swój wymarzony strój smoka. Nie rozstaje się z nim ani na chwilę, ma zamiar z nim nawet spać! Nic dziwnego, że jest do niego tak przywiązany – przeznaczył przecież na niego całą zawartość swojej skarbonki. Gdy jednak jego najlepszy kolega, Tytus, również chce się pobawić nową zabawką, Antek szybko ją chowa. Nie chce przecież, aby ktokolwiek dotykał jego smoka – nawet Tytus. Mama Antka jednak doskonale wie, co robić, by pogodzić chłopców i poprawić im humor.
Niegrzeczne Książeczki
Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.
Niegrzeczne Książeczki – bestsellerowa seria dla małych i dużych
Smok wchodzi w skład wydanej przez NATULI dzieci są ważne serii Niegrzeczne Książeczki. Pozycja ta jest drugą, po Rosole, częścią cyklu – później ukazał się Łobuz i Błoto. Wszystkie opowieści – pięknie zilustrowane przez Aleksandrę Gołębiewską – rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Ich autorki udowadniają nam, że jeśli tylko chcemy zawalczyć o swoje marzenia i potrzeby, musimy być trochę… niegrzeczni. I nie ma w tym nic złego!
księgarnia natuli.pl
Najlepsze książki dla dzieci w jednym miejscu
Piękne, mądre, starannie wydane. W duchu rodzicielstwa bliskości. Uczące uważności, rozpoznawania emocji, życiowych umiejętności. Zachwycające historiami. Dla dzieci od 0 do 18. I tych starszych też!
Koniecznie odwiedź naszą księgarnię!