Kategorie
Rodzina

Ekowyprawka szkolna dla dziecka

Wakacje powoli dobiegają końca, wielu rodziców myśli już o zbliżającym się rozpoczęciu roku szkolnego. Oto kilka rad, jak skompletować wyprawkę dla dziecka, oszczędzając pieniądze i chroniąc środowisko

Wakacje powoli dobiegają końca, wielu rodziców myśli już o zbliżającym się rozpoczęciu roku szkolnego. Oto kilka rad, jak skompletować wyprawkę dla dziecka, oszczędzając pieniądze i chroniąc środowisko.

Świadomość ekologiczna stale rośnie, i mimo tego, że produkty z grupy eko cały czas zajmują pozycje niszowe, sięga po nie coraz więcej osób. Rodziców mogą one interesować co najmniej z kilku powodów: jednym z najbardziej znaczących jest z pewnością ich wpływ na zdrowie dziecka. Nie bez znaczenia jest też fakt, że kupowanie dziecku produktów przyjaznych środowisku to element tzw. edukacji ekologicznej. Warto uważnie zapoznać się z ofertą sklepów, także tych internetowych (często oferują tańsze produkty) i artykułami szkolnymi różnych marek. Dobrym krokiem będzie też przegląd dziecięcej szafki w celu sprawdzenia, co zostało dziecku z poprzedniego roku. Być może linijka, temperówka, ulubiony piórnik czy blok rysunkowy, którego szkolniak nie zdążył do końca wykorzystać, nadają się do dalszego użytku – przez samo dziecko lub jego młodsze rodzeństwo. Uchroni to przed zbędnym wydatkiem, uczy oszczędzania, recyklingu, pozytywnie wpływa na środowisko.

Ekologiczna wyprawka

Bazując na rosnącej popularności nurtu eko, wiele firm produkujących przybory szkolne przygotowuje ekologiczną ofertę wyprawkową, przez co dostęp do poszczególnych produktów nie jest już tak trudny, jak kilka lat temu.

Jeżeli jesteś mamą pierwszoklasisty, zorientuj się czy szkoła stworzyła listę potrzebnych przyborów – może się okazać, że część z nich kupisz zupełnie niepotrzebnie (często pierwszoklasiści nie korzystają z długopisów, a w zamian potrzebują np. kilku ołówków).

Podczas kompletowania wyprawki szkolnej:

  • wybieraj produkty wysokiej jakości, najlepiej polskie – daje ci to realny wpływ na rozwój handlu lokalnego
  • szukaj przyborów z certyfikatem bezpieczeństwa i znakami ekologicznymi
  • kupuj produkty wielorazowe i używane (długopisy z wymiennym wkładem oraz podręczniki szkolne, sprzęt sportowy, a nawet biurko dla dziecka)
  • szukaj produktów pochodzących z recyklingu (ołówki, kredki z przetworzonego drewna, pastele, kredki świecowe, bloki, zeszyty, notesy, teczki, segregatory)
  • wybieraj przybory nietoksyczne – pamiętaj o tym, że dziecko przebywa w szkole wiele godzin i przez długi czas ma kontakt z przyborami (pod obserwacją powinny się znaleźć: klej, taśma samoprzylepna, plastelina, modelina, a także farby)
  • szukaj produktów bez sztucznych barwników i aromatów (uwaga na gumki do ścierania)
  • wybieraj produkty, które całkowicie ulegają biodegradacji (takie produkty wykonane są ze specjalnego tworzywa Mater–Bi; jest ono produkowane ze skrobi kukurydzianej niemodyfikowanej genetycznie – rozkładając się długopis nie uwalnia szkodliwych substancji)
  • pamiętaj, że przedrostek “eko” nie jest gwarantem jakości produktu, dlatego szukaj przyborów z certyfikatem ekologicznym i dokładnie czytaj etykiety i opakowania
  • warto zaopatrzyć dziecko w bidon z wodą do picia i pojemnik z drugim śniadaniem – dzięki temu zredukujemy konieczność kupowania plastikowych butelek i ograniczymy zużycie plastikowych woreczków na pożywienie; kupuj pojemniki na żywność bez BPA!
  • zachęć dziecko, aby przyborami mniej zniszczonymi (np. piórnikiem, plecakiem, workiem, teczką z gumką, śniadaniówką) wymieniło się z kolegą
  • pomyśl o samodzielnym wykonaniu dla dziecka przyborów szkolnych, takich jak tzw. lizaki matematyczne, akcesoria do nauki czytania czy liczenia. Użyj wyobraźni i zrób z dzieckiem oryginalny i ekologiczny piórnik czy worek na buty z kawałka materiału.

Jeszcze przed pójściem do szkoły uczmy dziecko oszczędzania papieru! Kartki mogą być zamalowane po dwóch stronach, niezapisane zeszyty można wykorzystywać jako notatniki. Wreszcie całość makulatury, której w życiu ucznia jest zawsze sporo, wrzucajmy do pojemników, z których papier zostanie poddany recyklingowi.

Kompletowanie wyprawki szkolnej uwzględniającej zalecenia ekologii w dużej mierze zależy zatem od naszej uważności i kreatywności. Jeżeli jednak wyposażamy dziecko całkowicie w nowe produkty, pamiętajmy, że nie musi się to wiązać z większymi wydatkami! Niektóre firmy przygotowały specjalne „zielone linie produktów”, które faktycznie mogą być droższe przez to, że mają określony profil estetyczny. Można jednak znaleźć wiele artykułów ekologicznych, które są w takich samych cenach, jak pozostałe, a mają oznaczenia o braku substancji toksycznych czy znak recyklingu.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.