Kategorie
Ciąża Poród Połóg Rodzicielstwo

Intymny związek w ciąży i po porodzie? Jasne, że tak!

Dla wielu par ciąża i czas po narodzinach dziecka oznacza ochłodzenie w ich intymnej relacji. Często jest to wynikiem obaw o zdrowie zarówno dziecka jak i kobiety. Zazwyczaj jest to jednak niepotrzebny stres. Zachowanie ciągłości intymnej relacji jest nie tylko możliwe, ale wręcz ważne dla samej relacji partnerów.

Zmiany w życiu intymnym w ciąży i po porodzie

Moment, w którym para dowiaduje się o ciąży, rodzi wiele pytań i obaw. Część z nich dotyczy również życia intymnego. Czy można uprawiać bezpieczny seks w ciąży? Jeżeli ciąża nie jest powikłana, stan zdrowia partnerów na to pozwala oraz oboje wykazują chęć współżycia – nie ma ku temu przeciwwskazań. Zawsze warto skonsultować to jednak z lekarzem. Istnieją sytuacje, w których może on zalecić ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie współżycia do końca ciąży lub na jakiś czas. Należą do nich m.in: 

  • łożysko przodujące, 
  • krwawienie z dróg rodnych, 
  • silne bóle podbrzusza, 
  • sączenie się wód płodowych (wtedy stosunek może powodować infekcje) i inne. 

Podobnie ma się sytuacja z seksem po porodzie. Zaleca się wstrzymanie współżycia na czas 6 tygodni od porodu. Jest to jednak indywidualna kwestia każdej kobiety. Gotowość do stosunku może nastąpić szybciej, np. już po 3 tygodniach, lub znacznie później. Ważne jest, aby ciało kobiety zregenerowało się po ciąży i porodzie. To wymaga czasu. Tutaj również warto zasięgnąć opinii lekarza, czy na pewno nie ma żadnych przeciwwskazań do powrotu zbliżeń z partnerem. 

Seks w ciąży i po narodzinach dziecka zmienia się. Możliwe, że będzie on taki jak dawniej. Niektóre pary mówią także o pogorszeniu albo polepszeniu doznań. Warto uczyć się od nowa swojej seksualności w tym czasie. Wspólnie możemy odkryć drogę do przyjemności.

Uwaga! Reklama do czytania

Życie seksualne rodziców

W jaki sposób budować związek z partnerem (partnerką) „po dziecku”. Jak się kochać i być kochaną?

CHCESZ? KLIKNIJ!

Co jeśli nie mam ochoty na seks?

Oprócz fizycznej gotowości do odbycia stosunku zarówno w czasie ciąży, jak i po narodzinach dziecka, niezwykle ważna jest gotowość psychiczna. Burza hormonalna, która szaleje w ciele kobiety, daje o sobie znać nie tylko porannymi mdłościami czy zmianą smaku. W pierwszym i trzecim trymestrze ciąży wiele kobiet zauważa spadek libido. Brak ochoty na zbliżenie z partnerem jest całkowicie naturalną rzeczą i nie ma nic wspólnego z uczuciem, jakie żywi kobieta do partnera. 

W pierwszym trymestrze często za sprawą dolegliwości ciążowych zwyczajnie przechodzi ochota i siła na seks. Nudności, ciągłe zmęczenie, zgaga oraz inne objawy nie idą w parze z satysfakcją ze stosunku. Drugi trymestr u wielu kobiet to większa ochota na intymne zbliżenia. Objawy wczesnej ciąży ustępują i zaczyna się czas, w którym wiele pań tryska energią. Ostatni trymestr przynosi znów spadek libido spowodowany zbliżającym się terminem porodu oraz brzuszkiem, który jest już pokaźnych rozmiarów i może zwyczajnie utrudniać stosunek. 

Po porodzie organizm kobiety nadal przepełniony jest hormonami, które mogą wstrzymywać ochotę na zbliżenie. Wyrozumiałość partnera jest niezwykłym wsparciem dla kobiety, która nie ma ochoty lub siły na seks. Warto zadbać o własną edukację w zakresie seksu w ciąży i po porodzie. Pozwoli zarówno nam jak i partnerowi zrozumieć to, co dzieje się z naszym ciałem. Wszelkie pytania można kierować do lekarza prowadzącego ciążę lub położnych


webinar pełen wsparcia
Baby Clash. Czy dziecko musi oznaczać koniec relacji?

Dlaczego, gdy pojawia się dziecko, jest nam tak trudno? Dlaczego tak wiele związków niedługo po narodzinach dziecka znajduje się na granicy rozpadu? Czy zawsze musi tak być i co z tym fantem zrobić?

Prowadzący: Zosia i Dawid Rzepeccy

Jak rozmawiać o seksie?

Warto mówić partnerowi o swoich uczuciach i potrzebach. Seks nie powinien być w związku tematem tabu. Są dni, w których kobieta nie chce być absolutnie dotykana. Będą również te dni, kiedy będzie miała ochotę na miłe spędzenie czasu z partnerem w łóżku lub w wannie. Innym razem to partner może mieć obawy i zrezygnuje ze stosunku. Zmuszanie się do współżycia nie tylko nie służy relacji partnerów, ale może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne (np. współżycie mimo bólu lub krwawienia). Jeśli para ma jakiekolwiek pytania i wątpliwości, warto przedyskutować je z wspólnie, a następnie omówić z lekarzem prowadzącym ciążę. Zasięganie opinii i pogłębianie wiedzy na temat seksu jest bardzo pomocne w bezpiecznym współżyciu w okresie okołoporodowym.

Połóg. Pierwszy rok życia rodzica

Oto długo wyczekiwany holistyczny przewodnik po połogu. Autorka z czułością i empatią przeprowadza czytelników przez szereg zagadnień związanych z tym przełomowym momentem. W jej perspektywie połóg to znacznie więcej niż tylko cofanie się zmian fizycznych po niedawnej ciąży.

Sposoby na budowanie intymnej relacji w okresie ciąży i po porodzie

Seks to nie tylko stosunek kończący się penetracją. Życie intymne pary to sposób na wyrażanie swoich uczuć, zaspokajanie potrzeb oraz pogłębianie relacji. Kiedy „tradycyjny stosunek” jest z jakiś powodów niemożliwy, istnieje wiele innych sposobów na budowanie intymności w związku. Tak naprawdę każda para może znaleźć własny. Może to być wspólna kąpiel, masaż lub pieszczoty nie związane z penetracją. Ważne aby nie zmuszać partnera/partnerki do zbliżeń. Warto aby był to czas dla obojga – nie jednostronne zaspokojenie potrzeb. Dbałość o bezpieczeństwo, zaufanie i cierpliwość pozwalają na odkrycie nowych siebie w roli kochanków. Całkowita rezygnacja z utrzymania intymnej relacji może pogorszyć jakość związku. Dajmy sobie jednak czas i bądźmy dla siebie wzajemnym wsparciem. Rozmowa i zrozumienie są idealnym wstępem do odnajdywania swojej nowej seksualności.

Avatar photo

Autor/ka: Karolina Bouhnouni

Psycholożka i niedoszła filozofka. Z zamiłowaniem wspiera tych planujących, wyczekujących i wychowujących dzieci. Swoje zainteresowania i działania zawodowe skupia wokół szeroko pojętej psychologii dziecka, psychologicznych aspektów ciąży oraz edukacji rodziców. Mama Klary, przyjaciółka i żona Kuby. Całkiem smacznie gotuje i stara się wprowadzać w życie zasady slow life.

1 odpowiedź na “Intymny związek w ciąży i po porodzie? Jasne, że tak!”

Na naukach przedmałżeńskich (pomijam ich słuszność), jedna pani podsumowała ten temat tak: Drogie Panie, jedna pierś dla dziecka, jedna dla mężczyzny. Pół żartem, pół serio, bo sytuacja wymaga rozmowy i zrozumienia z obu stron.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.