Kategorie
Problemy zdrowotne Zdrowie

Jelitówka u dziecka – przyczyny, objawy i leczenie grypy żołądkowej

Jelitówka u dziecka stanowi ogromne wyzwanie dla rodziców. Przypadłość ta jest stosunkowo częsta wśród niemowląt i małych dzieci – zwłaszcza tych, które uczęszczają do żłobka lub przedszkola. Jak wygląda leczenie jelitówki u dzieci? Czy można się przed nią uchronić?

Jelitówka – podobnie jak grypa jelitowa czy grypa żołądkowa – to potoczne określenie nieżytu żołądkowojelitowego, wywoływanego głównie przez rotawirusy. Ma on gwałtowny przebieg, towarzyszy mu gorączka, znaczne osłabienie, biegunka i wymioty, które bardzo często prowadzą do odwodnienia. Przybliżamy tajemnice jelitówki u dzieci – przyczyny, objawy i sprawdzone sposoby leczenia.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Uwaga! Złość

Jak zapanować nad reakcją na złość?

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Jelitówka u dzieci – przyczyny

Grypa jelitowa to choroba wywoływana przez wirusy, które atakują przewód pokarmowy, namnażają się i powodują ubytki w jego błonie śluzowej. Przyczyną jelitówki są głównie rotawirusy grupy A, rzadziej natomiast norowirusy i adenowirusy. Jelitówka przenoszona jest drogą pokarmową oraz kropelkową, przez co szybko można się nią zarazić, przebywając w jednym pomieszczeniu z osobą chorą. Co ciekawe źródłem zakażenia może być także osoba zakażona, u której jeszcze nie wystąpiły (lub niedawno ustąpiły) objawy choroby. Okres wylęgania wynosi od 1 do 2 dni, a szczyt zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy i zimowo-wiosenny.

Objawy jelitówki u dzieci

Objawy jelitówki u dziecka – zwłaszcza na samym początku infekcji – można pomylić z zatruciem pokarmowym. Do pierwszych objawów grypy żołądkowej u dzieci zaliczyć możemy biegunkę, bóle brzucha, nudności oraz wymioty. Stolec staje się bardziej wodnisty, ma charakterystyczny, nieprzyjemny zapach i nietypowy kolor – często przybiera zielono-żółtą barwę. Znacznie zwiększa się również częstotliwość wypróżnień. Bardzo często powyższym symptomom towarzyszy gorączka lub stan podgorączkowy. Dziecko jest niespokojne, rozdrażnione, płaczliwe, nagle traci apetyt. W niektórych wypadkach mogą pojawić się także inne objawy grypy jelitowej, takie jak kaszel, katar czy wysypka.

Grypa jelitowa u dziecka – ile trwa?

Najbardziej charakterystyczne objawy grypy jelitowej u najmłodszych (czyli bardzo intensywna biegunka, wymioty) utrzymują się przez dwa dni, jednak warto pamiętać o tym, że bóle brzucha, nudności czy luźniejsze stolce mogą utrzymywać się nawet do dziesięciu dni. Jeśli po dwóch dniach od wystąpienia pierwszych symptomów nie zauważymy poprawy, koniecznie wybierzmy się do lekarza. Pamiętajmy, że zarówno wymioty, jak i biegunka u dziecka w bardzo krótkim czasie prowadzą do odwodnienia – stanu, który w skrajnych wypadkach może nawet zagrażać życiu.

Jelitówka u dziecka – leczenie

Leczenie jelitówki u dziecka opiera się przede wszystkim na łagodzeniu dokuczliwych objawów. Jeśli temperatura przekracza 38°C, powinniśmy podać dziecku lek przeciwgorączkowy dostosowany do jego wieku (leki zawierające paracetamol bezpieczne są dla dzieci już od pierwszego dnia życia, z kolei leki zawierające ibuprofen można stosować po ukończeniu trzeciego miesiąca życia), w dawce odpowiedniej do wagi dziecka. Wśród preparatów działających wspomagająco w leczeniu jelitówki u niemowląt i małych dzieci znajdują się również elektrolity (odgrywające ogromną rolę w utrzymaniu odpowiedniej gospodarki wodno-elektrolitowej), probiotyki (odbudowujące mikroflorę jelit) oraz leki homeopatyczne. Nie należy jednak podawać dziecku na własną rękę leków hamujących biegunkę ani leków przeciwwymiotnych. To prawda, że działają szybko, ale też bardzo skutecznie utrudniają usunięcie z organizmu niebezpiecznych patogenów i toksyn.

Uwaga! Reklama do czytania

Seria: Niegrzeczne książeczki

Niegrzeczne dzieci? Nie ma czegoś takiego!

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Jelitówka u dziecka – domowe sposoby

Leki przeciwgorączkowe, elektrolity i probiotyki są niezwykle pomocne w łagodzeniu symptomów jelitówki u dziecka, jednak przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na częste uzupełnianie płynów, lekkostrawną dietę i odpoczynek. Nawet jeśli nasze dziecko z niechęcią patrzy na postawiony przy łóżku kubek, zachęćmy je do wypijania choć niewielkiej ilości płynów (wody niegazowanej lub słabej herbaty) co kilkanaście minut. Dzieciom cierpiącym na grypę jelitową należy podawać lekkie, niewielkie posiłki – kaszkę, kisiel, a także ponadczasową marchwiankę z ryżem. Może się również okazać, że nasze dziecko nie będzie miało ochoty na leżenie w łóżku – jeśli tak, nie zmuszajmy go do tego, ale dla bezpieczeństwa pozostańmy w domu. W ciągu kilkunastu dni wszystkie objawy powinny ustąpić, a jelitówka pozostanie już tylko wspomnieniem.

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.