Kategorie
Pielęgnacja naturalna

Kosmetyk doskonały! 10 zastosowań oleju kokosowego w kosmetyce i pielęgnacji

Dlaczego Hinduski mają najpiękniejsze włosy na świecie? Tak gęste i błyszczące, że nam, Europejkom nie mieści się to w głowie? Dlaczego ich dzieci nie mają tak wielu problemów skórnych, jak nasze? Jest pewna tajemnicza substancja, której właściwości nie da się spisać w jednym artykule. To olej kokosowy, najzdrowszy olej na świecie! Doskonały do gotowania, smażenia, ale także do pielęgnacji skóry, włosów, paznokci. Natura dała nam kosmetyk doskonały!

10 zastosowań oleju kokosowego w kosmetyce:

1. Odżywia, wzmacnia, oczyszcza skórę

Dzięki swoim odżywczym i nawilżającym właściwościom olej kokosowy może być z powodzeniem stosowany zamiast balsamu do ciała. Poza tym, że utrzymuje skórę w świetnej kondycji, jest naturalny i… pięknie pachnie. Ale to nie koniec. Dzięki temu, że olej kokosowy hamuje rozwój wolnych rodników, nasza skóra dłużej zachowuje młodość i sprężystość. Kokos pomaga też zregenerować skórę, uporać się z przebarwieniami i plamami, a także usunąć martwy, łuszczący się naskórek.

Olini

Świeży olej z rodzinnej olejarni

Oleje Olini tłoczymy zawsze na świeżo, na zamówienie, nie stoją na sklepowej półce. Dzięki temu zachowują maksimum swoich zdrowych właściwości i smaku.

2. Działa jak naturalna odżywka do włosów

Niefiltrowany, nierafinowany olej doskonale odżywia włosy, przywracając im zdrowie i blask. Wystarczy nałożyć jego niewielką ilość na wilgotne końcówki włosów, założyć czepek, przykryć ręcznikiem i w takim turbanie spędzić kilka godzin. Cały proces odżywiania kończymy oczywiście myciem włosów naturalnym szamponem. Olej kokosowy jest wyjątkowo skuteczny przy włosach suchych i zniszczonych. Warto jednak pamiętać, że nie nadaje się jako środek do pielęgnacji włosów wysokoporowatych.

3. Zapobiega próchnicy zębów

Olej kokosowy może być stosowany jako płyn do płukania jamy ustnej – działa bowiem antybakteryjnie, przy regularnym stosowaniu poprawia zdrowie zębów, likwiduje nieświeży oddech, eliminuje też krwawienia dziąseł i ból. Spożywając go codziennie, zmniejszamy szansę wystąpienia zmian chorobowych w jamie ustnej, prowadzących np. do próchnicy. Najlepsze efekty daje płukanie 2 razy dziennie po około 20 minut.

Przeczytaj: Olej kokosowy – lek na próchnicę

4. Wzmacnia paznokcie

Łamliwe, zniszczone paznokcie potrzebują odżywczego wzmocnienia, które przyniesie im… olej kokosowy. Wystarczy smarować nim regularnie dłonie, by zregenerować skórę i przywrócić paznokciom odpowiednie nawilżenie. Dla zwiększenia efektu można zastosować maseczkę na paznokcie. Wystarczy nałożyć na paznokcie grubą warstwę oleju kokosowego, owinąć rękę woreczkiem foliowym i ręcznikiem, odczekać około 10 minut, a następnie zmyć całość wodą.

5. Świetnie nadaje się jako baza pod domowy peeling

Najbardziej rewelacyjny peeling na świecie to ten na bazie oleju kokosowego zmieszanego z cukrem. Nie dość, że świetnie radzi sobie z martwym naskórkiem, to dzięki dodatkowi oleju kokosowego pozostawia skórę delikatnie natłuszczoną i odżywioną. Po takim peelingu balsam do ciała jest właściwie zbędny. I jeszcze jeden duży plus – peeling nadaje się do całego ciała i twarzy. Najlepiej stosować go dwa razy w tygodniu.

6. Zastępuje piankę do golenia

Skład popularnych pianek do golenia pozostawia wiele do życzenia. Komponowane na bazie parafiny, alkoholu, konserwatntów, parabenów i innych składników często szkodzą naszej skórze, choć zazwyczaj nie do końca wiadomo, czym można by je zastąpić. Otóż – olejem kokosowym! Gruba warstwa nałożona na nogi powoduje, że włoski podczas golenia pięknie poddają się całemu procesowi, a antybakteryjne właściwości oleju sprawiają, że po goleniu nie ma czerwonych krostek i podrażnień. Na sam koniec wystarczy zaś opłukać nogi, osuszyć ręcznikiem i… gotowe. Bez dodatkowego nakładania balsamu i podobnych specyfików, których skład znów może budzić niesmak.

7. Zapobiega łupieżowi

Olej kokosowy może znacząco ograniczyć ilość łusek łupieżu w obrębie skóry głowy. Wszystko dzięki bogactwu kwasów tłuszczowych, które zapewniają optymalne nawilżenie. Kurację warto zacząć od wmasowania w skórę głowy kilku łyżek oleju. Trzymamy go na głowie przez kilka godzin, a następnie spłukujemy na przemian ciepłą i zimną wodą. Na koniec całość myjemy szamponem.

8. Można go stosować jako naturalny lubrykant

Sklepowe lubrykanty mają działanie nawilżające, ale przy okazji zawierają glikol propylenowy, czyli pochodzący z ropy naftowej związek, który łatwo penetruje skórę, naruszając jej barierę ochronną – a co za tym idzie – wywołując podrażnienia i alergie. Zamiast sklepowych lubrykantów polecamy więc czysty olej kokosowy – poza świetnymi właściwościami nawilżającymi i zmniejszającymi tarcie, ma też przyjemny zapach i bez problemu można go… jeść.

9. Idealnie sprawdza się przy demakijażu

Oleju kokosowego jako środek do demakijażu jest na tyle skuteczny, że z łatwością poradzi sobie nawet z mocnym, wodoodpornym tuszem do rzęs. Wystarczy jego niewielką ilość nałożyć na zwilżony letnią wodą płatek kosmetyczny. Poza tym, że w ten sposób można skutecznie pozbyć się resztek make-upu, olej kokosowy również nawilży delikatną skórę pod oczami, zapobiegając jej wysuszeniu.

10. Pomaga w pielęgnacji niemowląt – likwiduje ciemieniuchę, nawilża skórę dziecka i jest przy tym całkowicie bezpieczny

Ponieważ olej kokosowy jest wyjątkowo tłusty, wmasowany w skórę głowy dziecka skutecznie usunie ciemieniuchę. Wystarczy nałożyć go na głowę, wykonać delikatny masaż i pozostawić na około 20 minut. Po tym czasie spłukujemy olej letnią wodą. Następnie wyczesujemy pozostałe na główce łuski miękką szczotką, która zagwarantuje maluchowi dodatkowy, stymulujący masaż.
Olej kokosowy warto stosować również przy zaczerwienieniach pupy (zamiast kremu na odparzenia), jako olejek do masażu, pierwszą pastę do zębów, olejek do kąpieli czy przy inhalacjach górnych dróg oddechowych (olej kokosowy zmieszany z kilkoma kroplami olejku miętowego lub eukaliptusowego pozwala odetkać zatkany nos. Warto przy tym jednak pamiętać, że olejek miętowy zawiera sporą ilość mentolu, który może powodować u niektórych maluchów spowolnione oddychanie, dlatego nie zaleca się stosowania go w u dzieci poniżej 6 roku życia. Z tego samego powodu olejek eukaliptusowy zaleca się podawać dzieciom powyżej 10 roku życia).

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Uwaga na podróbki!

Oczywiście olej kokosowy jest produktem dość łatwo dostępnym, można go dziś kupić w wielu sklepach stacjonarnych i w internecie. Ale uwaga! Nie każdy olej kokosowy jest prawdziwy!. Sporym wyzwaniem jest odnalezienie oleju zawierającego naturalne właściwości odżywcze. Decydujący wpływ na jego wartość ma proces produkcji. Najlepszy powinien być tłoczony na zimno, nierafinowany, z najlepszego surowca.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.