Kategorie
Rodzina

Myśl pozytywnie! Będzie ci w życiu lepiej

Jedna z dziedzin psychologii – psychologia pozytywna, zajmuje się wpływem optymizmu na zdrowie psychiczne. Zwraca uwagę na mocne strony jednostki. Skupia się na tym, jak wywoływać pozytywne emocje, jak kształtować zalety i cnoty człowieka. Jest sporo przykładów badań, które pokazują, że optymizm może być dobry dla zdrowia fizycznego ludzi.

Optymiści rzadziej chorują i dłużej żyją w porównaniu z pesymistami („postawa wyrażająca się w skłonności do dostrzegania tylko ujemnych stron życia, negatywnej oceny rzeczywistości oraz przyszłości”). Najwyraźniej pozytywne podejście do życia wzmacnia system odpornościowy (i funkcje obronne organizmu chroniące przed chorobami), układ sercowo-naczyniowego (optymiści mają mniej ataków serca) i zdolność organizmu do radzenia sobie ze stresem.

W słowniku języka polskiego czytamy , że „optymizm to skłonność do dostrzegania we wszystkim dodatnich stron i wiara w pomyślny rozwój wydarzeń”. I dalej, że to: „pogląd filozoficzny, według którego istniejący świat jest najlepszy z możliwych i racjonalnie urządzony, a życie jest dobre, można więc osiągnąć w nim szczęście i doskonałość moralną”.

mysl pozytywnie

Szczęście osiągamy poprzez pozytywne rozmowy ze sobą

Bycie optymistą czy pesymistą sprowadza się do sposobu, w jakim mówimy do siebie. Optymiści wierzą, że ich działania powodują pozytywne sytuacje. Wierzą, że są odpowiedzialni za własne szczęście, i że mogą spodziewać się wielu dobrych wydarzeń w przyszłości. Optymistów nie dziwi, że czasem coś się nie udaje i pojawiają się niepowodzenia. Pesymiści oskarżają innych o swoje niepowodzenia. Sądzą, że to właśnie na innych osobach spoczywa odpowiedzialność za zaistniałą (złą) sytuację. Jak patrzą na dobre wydarzenia? Traktują je jako łut szczęścia, który prawdopodobnie się już nie powtórzy, jako krótką przerwę w paśmie niepowodzeń.

Kurs online – Spokój, koncentracja i uważność

Kurs zawiera proste, a zarazem skuteczne ćwiczenia, zabawy i zadania dla tych, którzy chcą wnieść do swojej rodziny więcej spokoju oraz nauczyć siebie i swoje dzieci sztuki panowania nad myślami i emocjami oraz bycia „tu i teraz”.

Dzięki uważności dziecko zyska:

– umiejętność koncentracji uwagi

– lepszą zdolność radzą sobie z negatywnymi emocjami, napięciem, frustracją

– spadek dolegliwości takich, jak: zmęczenie, choroby, niepokój i bezsenność

– wzrost poziomu energii i odczuwania radości

– polepszenie relacji z innymi dziećmi i rodzicami

Największym darem, jaki możesz podarować Twojemu dziecku (i sobie) jest dar uważności (mindfulness).

Z powodu swoich procesów myślowych, optymiści mają znacznie jaśniejszy obraz przyszłości. Niesprzyjające okoliczności postrzegają jako tymczasowe kłopoty, które nie mają większego wpływu na ich całe życie. Optymiści mają tendencję do jeszcze kilku innych pozytywnych cech, które zwiększają ogólny poziom szczęścia, poprawiają kondycję, jednocześnie zmniejszając ryzyko wystąpienia depresji i zjawiska chronicznego stresu:

  • myślą o tym, co dobre, celebrują dobre momenty w życiu,
  • są wdzięczni za wszystkie błogosławieństwa,
  • wierzą w obfitość,
  • są przekonani, że świat oferuje wiele możliwości – dla wszystkich.

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Zmień swoje myślenie, a zmienisz swoje życie

Na szczęście, można zmienić swoje wzorce myślowe. Każdy pesymista może stać się optymistą. Wszystko, co należy zrobić, to zmiana sposobu definiowania zdarzeń. Zamiast narzekania na złe doświadczenia, warto je analizować, aby dowiedzieć się, co dobrego z nich wynika. Przykładowo, jeśli projket wykonany w pracy okazuje się być porażką, warto zastanowić się nad tym, czego nauczyliśmy się w trakcie jego przygotowywania. Przeanalizować, jakie atuty odkryliśmy w sobie i w jakich sytuacjach można ponownie wykorzystać te umiejętności. Zamiast obwiniać siebie za niepowodzenia, należy pomyśleć o wpływie czynników zewnętrznych, które mogły oddziaływać na projekt. Praktycznie każde niepowodzenie może być przekształcone w doświadczenie uczenia się, co w przyszłości pozwala zwiększyć swój potencjał na sukces. Bycie optymistą nie jest – co warto rozróżnić – „zamiataniem trudnych emocji pod dywan”. Taka postawa budzi frustrację i nie pozwala na bycie autentycznym. Jest natomiast postawą, która pozwala stanąć twarzą w twarz z trudnymi emocjami, zaakceptować je i spróbować (kiedy nadejdzie na to czas), znaleźć dla siebie odpowiednie wyście z sytuacji. Optymizm można traktować jako umiejętność. Warto uczyć się myśleć pozytywnie!

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.