Kategorie
Książki Książki dla dzieci

O dziecięcej złości i przyjęciu urodzinowym – „Tort”

Organizowanie imprezy urodzinowej to dla wielu dzieci jedno z najważniejszych zadań. Zdarza się jednak, że przygotowania nie idą zgodnie z planem. Wówczas miejsce radości i podekscytowania zajmuje złość. O tym właśnie jest nasza najnowsza Niegrzeczna Książeczka. Poznajcie „Tort” Alicji Dyrdy.

Przyjęcie urodzinowe to nie byle co. Wymaga porządnych przygotowań i najlepszej logistyki. W końcu, jak wiadomo, zdarza się tylko raz w roku. Większość dzieci zabiera się za to ogromnym wyprzedzeniem, by w dniu urodzin wszystko było zapięte na ostatni guzik. Tylko czy każdy punkt programu da się idealnie zaplanować? Antek, bohater jednej z naszych najnowszych opowieści, już wie, że nie jest to takie proste…

Gdy dziecko się złości…

Niepowodzenia i przykre sytuacje są wpisane w nasze życie. To, co dla nas, dorosłych, jest jednak błahostką, w oczach naszego dziecka może być największą porażką, najbardziej dotkliwym dramatem. Nieważne, czy chodzi o zgubienie ulubionego misia, zajętą huśtawkę na placu zabaw czy przegraną grę z przyjacielem. Najmłodszym bardzo często trudno jest poradzić sobie z uczuciami, które się wówczas pojawiają – złością, smutkiem czy żalem. To jednak zupełnie normalne na tym etapie rozwoju. 

Uwaga! Reklama do czytania

Smok

Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto

Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Niestety, jak zauważa Ewa Tyralik-Kulpa, autorka książki Uwaga! Złość, dziecięce emocje bardzo często nie są traktowane poważnie. Mówi się nawet, że jeśli ktoś nie potrafi zapanować nad złością, zachowuje się dziecinnie. W końcu każda dorosła osoba powinna „kontrolować swoje emocje, być stabilna i opanowana”. Oczywiście dorastając, uczymy się wyrażać złość tak, by nie szkodzić ani sobie, ani otaczającym nam osobom. Jest to jednak bardzo długotrwały proces. Jeśli będziemy wymagali od naszego dziecka, by było grzeczne i posłuszne, emocje nie znikną – zatrzymamy je w środku. A to najgorsze z możliwych rozwiązań [1].

„Tort”, czyli nowa część serii Niegrzeczne Książeczki

Jeśli do tej pory mieliście okazję czytać z dziećmi wydane przez NATULI dzieci są ważne Niegrzeczne Książeczki, wiecie już doskonale, jaki jest Antek. Ten towarzyski, spontaniczny, ciekawy świata kilkulatek nie zawsze zachowuje się tak, jak oczekują tego od niego dorośli. Czasami płacze, innym razem głośno (a nawet bardzo głośno) wyraża swoje opinie. Czy to źle? Nie! Przecież w szanowaniu własnych potrzeb i stawianiu granic nie ma nic niegrzecznego czy niewłaściwego. Każdy z nas, niezależnie od wieku, powinien mieć możliwość przeżywania i wyrażania emocji. Jak tym razem poradzi sobie z nimi Antek?

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

„Jesteś głupi! I jesteś młot!”

„Tort”, czyli najnowsza część serii Niegrzeczne Książeczki, to pozycja obowiązkowa dla wszystkich dzieci, które zawsze z niecierpliwością czekają na swoje urodziny. Czytając tę zilustrowaną przez Aleksandrę Gołębiewską książkę towarzyszymy jej bohaterowi, Antkowi, we wszystkich przygotowaniach do tego niezwykłego przyjęcia. Razem z nim (i jego mamą) własnoręcznie robimy zaproszenie, a później wybieramy się do przyjaciela Antka, Tytusa, by mu je wręczyć. 

Tytusowi nie za bardzo podoba się jednak samodzielnie wykonane zaproszenie – jego było lepsze, bo wydrukowane. Krótką wymianę zdań kończą mocne słowa Antka, który nie chce już widzieć swojego przyjaciela na urodzinach. A szkoda, bo na przyjęcie ma przyjść wujek Feliks, który przebierze się za superbohatera, będzie też tort – i to nie taki zwykły, tylko piętrowy i z czekoladą. Tylko nie będzie Tytusa… Ale czy na pewno? O tym już przeczytacie w naszej najnowszej, bardzo niegrzecznej książce.


księgarnia natuli.pl
Najlepsze książki dla dzieci w jednym miejscu

Piękne, mądre, starannie wydane. W duchu rodzicielstwa bliskości. Uczące uważności, rozpoznawania emocji, życiowych umiejętności. Zachwycające historiami. Dla dzieci od 0 do 18. I tych starszych też!

Koniecznie odwiedź naszą księgarnię!

[1] E. Tyralik-Kulpa, Uwaga! Złość, Natuli, 2020, s. 127-128.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.