Kategorie
Artykuł sponsorowany rzeczy dla dzieci

Pieluszki wielorazowe – od czego zacząć? 6 prostych porad

Każdy, kto zaczyna przygodę z pieluszkami wielorazowymi, czuje się na początku nieco zagubiony. Mylą się nazwy i zastosowania, sposoby użytkowania i pielęgnacji, rozmiary i rodzaje. Temat nie jest w praktyce aż taki skomplikowany, jednak aby uprościć go jeszcze bardziej, przygotowaliśmy krótki poradnik dla początkujących.

puppi2

Od czego zacząć?

1. Wybierz rodzaj pieluszek

Aby dokonać zakupu, trzeba wiedzieć, co kupić. Rodzice najchętniej wybierają jeden z trzech najpopularniejszych rodzajów. Niektórzy stosują je wszystkie naprzemiennie.

  • otulacz + wkład

Otulacz to zewnętrzna, nieprzemakalna część pieluszki. Te najzdrowsze dla skóry dziecka wykonane są w całości z naturalnie oddychającej wełny lub paroprzepuszczalnej dzianiny PUL. Wewnątrz niego umieszczamy wkład chłonny lub pieluszkę tetrową. Wkład wymieniamy za każdym razem, kiedy dziecko go zmoczy, i wrzucamy do prania. Otulacz PUL pierzemy co 2–3 zmiany pieluszki. Otulacz wełniany posiada naturalne właściwości samooczyszczania się, nie rozwijają się w nim bakterie, w związku z czym można prać go rzadziej. Do wyłącznego pieluchowania wielorazowego wystarczą takie 4. Więcej  pisaliśmy o tym w artykule O otulaczach wełnianych Puppi.

  • otulacz + formowanka

Zamiast wkładu chłonnego można użyć formowanki, na którą zakładamy nieprzemakalny otulacz. Wyglądem przypomina ona otulacz, ale wykonana jest z materiałów takich jak wkłady. Ma tę zaletę, że w przypadku dzieci karmionych wyłącznie piersią pomaga zatrzymać kupkę mleczną wewnątrz pieluszki. Bardzo dobrze sprawdza się także, gdy potrzebna jest większa chłonność – w ciągu nocy czy w podróży, kiedy pieluszka jest rzadziej zmieniana.

  • pieluszka kieszonka + wkład

Pieluszka kieszonka wyglądem przypomina otulacz PUL. Wykonana jest z tego samego paroprzepuszczalnego materiału. Swoją nazwę zawdzięcza budowie. W tym przypadku wkład chłonny umieszcza się w kieszeni stworzonej przez zewnętrzną warstwę PUL i wewnętrzną (od strony pupy) warstwę mikropolaru. Kiedy dziecko zmoczy pieluszkę, wymieniamy ją w całości, więc potrzeba mieć ich tak samo dużo jak wkładów.

seria rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

– 30% 24,50 PLN

#StopTrenowaniu – przeczytaj książkę, która wprowadzi i rozwinie Twoje świadome rodzicielstwo. Rodzicielstwo bez „instrukcji obsługi” i szkodliwych rad.

2. Wypróbuj różne rozwiązania

Trudno odpowiedzieć na pytanie, które pieluszki są najlepsze. Oferta jest bardzo bogata i zazwyczaj każdy rodzic ma własne preferencje. Najlepiej wypróbować różne rozwiązania, a następnie dokupić to, co sprawdzi się najlepiej.
Ciekawym rozwiązaniem jest oferowany przez Igle-figle.pl, producenta pieluszek Puppi, Zestaw Testowy, którego można używać przez 3 tygodnie, a następnie zwrócić, jeśli się nie spodoba. Pieluszki wysyłane są zawsze nowe. Jedyny koszt, jaki ponosi klient w przypadku zwrotu używanego zestawu, to koszt wypożyczenia, który wynosi zaledwie 3,50 zł za dzień.

puppi3

3. Wybierz rozmiar pieluszek

Na rynku dominują pieluszki one size. W praktyce niestety jeden rozmiar rzadko sprawdzi się przez cały okres pieluchowania. Warto rozważyć rozmiar noworodkowy, jeśli pieluszki mają służyć dziecku, które dopiero ma się urodzić lub waży poniżej 5 kg.

Jeśli dziecko waży powyżej 10 kg, warto wziąć pod uwagę rozmiar One Size Plus (lub XL), na pewno wystarczy aż do odpieluchowania.

4. Dobierz odpowiednią liczbę wkładów chłonnych

Im mniejsze dziecko, tym więcej zużywa pieluszek – takie poniżej 4 miesiąca potrzebuje nawet do 12 na dobę. Później liczba ta stopniowo maleje. U dzieci do 12 miesiąca zazwyczaj sprawdza się zestaw 8–10 wkładów na dobę; jeszcze mniej u starszych. Warto pamiętać, że liczba pieluszek zależy od częstotliwości prania. Przy codziennym – potrzeba będzie dwóch dobowych zestawów. Kiedy pierwszy będzie w praniu, drugi będzie w użyciu. W przypadku prania co drugi dzień potrzeba trzech zestawów itd.

5. Zaopatrz się w potrzebne akcesoria

Najważniejsze przy pieluchowaniu wielorazowym jest zamykane wiaderko. Właściwie na tym mogłaby się zakończyć lista niezbędnych akcesoriów.

No, może warto zastanowić się także nad zamianą chusteczek nawilżanych na myjki wielorazowe…

W przypadku dzieci po 6 miesiącu sporo czasu i kłopotu zaoszczędzą jednorazowe bibułki (papierki) do pieluszek mające za zadanie wyłapanie kupki, która zamiast pobrudzić wkład, zostanie na nich. Bibułkę wyrzucamy do toalety, a wkład bez konieczności czyszczenia – do zamykanego wiaderka, gdzie czekać będzie na pranie.

puppi4
Montessori w Twoim domu
32,10 PLN
Jak zrozumieć małe dziecko
35 PLN
Piramida zabaw
52,71 PLN

6. Proś o poradę obsługę sklepu, w którym kupujesz

Większość sklepów prowadzi doradztwo w zakresie doboru odpowiednich pieluszek, więc przed zakupem warto z tego skorzystać. Pomocą służą tam zazwyczaj młode mamy doskonale znające oferowane produkty, których dzieci używają na co dzień pieluszek wielorazowych. Ich doświadczenie i porady pozwolą znacznie zaoszczędzić czas i rozwiać wszelkie wątpliwości, również te pojawiające się w trakcie użytkowania. Przy zakupie wełnianych otulaczy sklep Igle-figle.pl oferuje konsultacje telefoniczne oraz mailowe, a przy tym kompetentną i przyjazną obsługę posprzedażową.

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

1 odpowiedź na “Pieluszki wielorazowe – od czego zacząć? 6 prostych porad”

Prosto i szybko, bez udziwnień :)
Dodam tylko, że rynek pieluszek wielorazowych dynamicznie się zmienia i powstają wciąż nowe rozwiązania. Są rozmiary NB (noworodkowe), MOS (Mini One Size, rozmiar przejściowy), OS (One Size, które pasują większość czasu na większość rzeczy), OS Plus (dla większych dzieci).
Kieszonki mają od wewnątrz różne materiały: mikropolar, coolmax, ale też coraz częściej wiskozę bambusową albo bawełnę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *