Kategorie
Niemowlę Rzeczy dla dzieci

Pieluchy wielorazowe – alternatywa dla pampersów

Ekologia, oszczędność, bezpieczeństwo – to tylko kilka z wielu powodów, dla których rodzice coraz częściej decydują się na pieluchy wielorazowe. Ta fascynująca przygoda może jednak przyprawić o zawrót głowy. Przygotowaliśmy krótki poradnik dla początkujących.

Rodzice, którzy zamierzają używać pieluch wielorazowych, bardzo często gubią się w gąszczu pojęć. Otulacze, formowanki, wkłady, kieszonki – a na dodatek wszystko wykonane z różnych materiałów i w różnych rozmiarach. Wyjaśniamy, czym wyróżniają się najczęściej wybierane pieluszki wielorazowe i jak je pielęgnować, aby służyły nam przez długi czas.

Pieluszki wielorazowe – od czego zacząć?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pieluszki jednorazowe w Polsce były towarem deficytowym, przez co nasi rodzice – chcąc nie chcąc – byli skazani na tetrę. Skazani, bo, w przeciwieństwie do nas, zwykle nie mieli pralek automatycznych, dlatego wszystko musieli prać ręcznie. Dziś, w dobie wszechobecnych i stosunkowo tanich pieluszek jednorazowych, tetra przeżywa drugą młodość. W ciągu ostatnich lat dołączyło do niej też wiele innych materiałów, które zapewniają małemu dziecku doskonałą wentylację i ochronę przed podrażnieniami

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Oferta pieluszek wielorazowych jest bardzo bogata, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z wadami i zaletami konkretnych rozwiązań. W większości sklepów (stacjonarnych i internetowych) oferujących pieluchy wielorazowe możecie liczyć na pomoc doradców, oszczędzając przy tym dużo czasu.

Warto jeszcze przeczytać:

Rodzaje pieluszek wielorazowych

Jeśli jednak planujecie samodzielnie wybrać najlepsze wielorazowe pieluszki, sprawdźcie, jakie rozwiązania na was czekają.

  • otulacz + wkład – otulacz jest zewnętrzną, nieprzemakalną częścią pieluszki, którą regulujemy i zapinamy na dziecku. Może być wykonany z oddychającej i przewiewnej wełny lub chroniącego niemowlę przed odparzeniami syntetycznego materiału PUL. Wewnątrz otulacza znajdują się zakładki, pod które wsuwamy wkłady chłonne. Te z kolei wykonane są z naturalnych materiałów (przede wszystkim z bawełny organicznej, choć dużą popularnością cieszą się też wkłady bambusowe) lub syntetycznych (mikrofibry i mikropolaru). Wkład chłonny wymieniamy po każdym zamoczeniu, otulacz z kolei pierzemy po kilku użyciach (o ile nie jest zabrudzony – wówczas musimy go wymienić).
  • kieszonka + wkład – na pierwszy rzut oka kieszonka niczym nie różni się od otulacza. Wewnątrz pieluszki kieszonki znajdziemy jednak wszytą na stałe warstwę materiału, która bezpośrednio dotyka pupy dziecka. Pod nim umieszczamy wkład chłonny (tak jak w przypadku otulaczy, mogą być to złożone pieluszki tetrowe, wkłady bambusowe, bawełniane lub syntetyczne). Wadą tego rozwiązania jest konieczność wymiany całej pieluszki wraz z wkładem po każdym zamoczeniu, zaletą natomiast wygoda i uniwersalność – w tego typu pieluszkach wielorazowych wkład na pewno się nie przesunie.
  • otulacz + formowanka – formowanka przypomina otulacz, jednak w całości wykonana jest z materiału chłonnego (m.in. biobawełny lub dzianiny bambusowej). Na pieluchę formowaną zakładamy nieprzemakalny otulacz. To rozwiązanie jest dość kosztowne, ale zapewnia bardzo dużą chłonność.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Sekrety prania pieluch wielorazowych

Rozpoczęcie przygody z pieluszkami wielorazowymi wiąże się z wieloma pytaniami dotyczącymi pielęgnacji. Wbrew pozorom pranie i suszenie pieluch nie jest jednak takie skomplikowane! Wiele zależy od materiału, z którego pieluszka jest wykonana. Większość pieluszek wełnianych i PUL możemy prać w pralce w 30°C, choć zdarza się, że producent zaleca wyłącznie pranie ręczne – wówczas należy postępować zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi na metce. Używajmy wyłącznie proszku do prania, nie dodawajmy za to płynu do płukania, który oblepia włókna. 
Kieszonki PUL, pieluchy tetrowe, wkłady i formowanki najczęściej możemy suszyć w suszarce bębnowej (choć to też warto sprawdzić wcześniej), natomiast otulacze PUL, wełniane i worki PUL (służące do przechowywania brudnych pieluch) suszymy standardowo na suszarce na pranie. Pamiętajmy przy tym, by nigdy nie kłaść otulaczy na gorącym kaloryferze – taki zabieg bezpieczny jednak będzie przy suszeniu pieluszek tetrowych i pozostałych wkładów chłonnych.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Pieluchy wielorazowe – alternatywa dla pampersów”

Prosto i szybko, bez udziwnień :)
Dodam tylko, że rynek pieluszek wielorazowych dynamicznie się zmienia i powstają wciąż nowe rozwiązania. Są rozmiary NB (noworodkowe), MOS (Mini One Size, rozmiar przejściowy), OS (One Size, które pasują większość czasu na większość rzeczy), OS Plus (dla większych dzieci).
Kieszonki mają od wewnątrz różne materiały: mikropolar, coolmax, ale też coraz częściej wiskozę bambusową albo bawełnę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.