Jeżeli wartość ciśnienia jest podwyższona (powyżej 140/90 mmHg), to potrzebne jest wykonanie dodatkowych badań tj. badanie moczu, krwi oraz ogólne badanie fizykalne przeprowadzane przez lekarza ginekologa. Współwystępowanie objawów, takich jak: wysokie ciśnienie, białko w moczu, a czasami także objawów dodatkowych, tj. obrzęków, bólów głowy, może świadczyć o stanie przedrzucawkowym, który wymaga natychmiastowego leczenia.
Często jednak stan ciężarnej nie jest na tyle poważny, a wysokie ciśnienie jest jedynie znakiem ostrzegawczym, wysyłanym przez ciało: „Zadbaj o mnie! Potrzebuję twojej uwagi!” W obu przypadkach (nawet jeżeli będzie konieczność zastosowania leków) warto wprowadzić w życie naturalne sposoby redukcji ciśnienia.

Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Jak obniżyć ciśnienie tętnicze? Poznaj 11 naturalnych sposobów

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Naturalne sposoby, jak zredukować podwyższone ciśnienie tętnicze:
- Pij wodę 2-2,5 l dziennie.
- Jedź odpowiednią ilość dobrej jakości białka (soczewica, ciecierzyca, jajka, jeżeli jesz mięso, to kupuj tylko ze sprawdzonego źródła) i soli (sól kłodawska, himalajska lub dobry zamiennik gomasio). Pamiętaj, że niedobór soli w organizmie może także przyczyniać się do wzrostu ryzyka stanu przedrzucawkowego. Dlatego najważniejsze jest zachowanie równowagi. Jeżeli regularnie ćwiczysz i pocisz się w czasie wysiłku fizycznego, możesz mieć większe zapotrzebowanie na sól.
- Jedz: melony, ogórki, cebulę (surową) i czosnek ( 2 ząbki czosnku wymieszaj z łyżeczką miodu), gorzką czekoladę z min. 70% zawartością kakao. Produkty te zawierają pewne substancje, które mają wpływ na obniżenie ciśnienia, np. gorzka czekolada zawiera flawanole, które uelastyczniają naczynia krwionośne i zapobiegają ich skurczom. Owoce i warzywa zawierają antyoksydanty, przez co rozszerzają naczynia krwionośne i obniżają ciśnienie.
- Zadbaj o dobrą suplementację. Warto spróbować spiruliny, która rozszerza naczynia krwionośne i tym samym ma wpływ na obniżenie ciśnienia (tylko organiczna, z dobrego źródła). Poza tym ma dużą zawartość białka, witamin i minerałów.
- Pij herbatę z liści pokrzywy dwa razy dziennie. Rozszerza ona naczynia krwionośne i reguluje pracę serca.
- Zastosuj witaminę C, zwiększającą w organizmie wydzielanie tlenku azotu, który poprawia elastyczność tętnic. Zapobiega też uszkodzeniu układu krwionośnego, powodowanego przez wolne rodniki. Wszystko to ma wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego. Warto
zadbać o dietę bogatą w naturalną witaminę C, którą można znaleźć w aceroli, zielonej pietruszce, owocach dzikiej róży, czarnej porzeczce, truskawkach lub zastosować preparat witaminy C z bioflawonoidami. - Jedz ryby (tylko z dobrego źródła, najlepiej morskie, bez rtęci) – w Polsce np. makrela, dorsz. Staraj się ich nie smażyć, tylko piec, gotować na parze lub w zupie. WYJĄTEK! Nie jedz hodowlanego łososia, który może pogorszyć Twój stan.
- Wybieraj jedzenie, które ma działanie przeciwzapalne: migdały, orzechy włoskie, imbir, kurkuma, słodkie ziemniaki, buraki, zielone liściaste warzywa, papryka, świeżo tłoczona oliwa z oliwek.
- Unikaj jedzenia o właściwościach zapalnych: biały makaron, biały ryż, biały cukier, biała mąka pszenna, fast foody.
- Zredukuj stres – relaksuj się, czytaj książki, słuchaj muzyki, medytuj, korzystaj z masażu, pozbądź się wszelkich zmartwień i otaczaj się pozytywnymi ludźmi .Ćwicz, tylko spokojnie, nie przemęczaj się! Dobrą propozycją może być spacer, pływanie, joga dla ciężarnych, taniec.
- Odpoczywaj na lewym boku. Jeżeli masz obrzęki, odpoczywaj unosząc nogi do góry. Tu możesz zobaczyć, co jeszcze możesz robić w przypadku obrzęków.
Przepis na koktajl ze spiruliną
Składniki:
- kubek jogurtu lub szklanka mleka roślinnego,
- 1 łyżka spiruliny w proszku,
- 1-2 dojrzałe banany,
- 1 łyżka masła z migdałów, nerkowców lub sezamu,
- garść truskawek, jagód lub innych sezonowych owoców

Niegrzeczne Książeczki
Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.
Wszystkie składniki, dokładnie zblenduj. Gotowe!
2 odpowiedzi na “Ponad 10 naturalnych sposobów na podwyższone ciśnienie w czasie ciąży”
Bardzo dobry artykuł, wiele z tych rad stosowałam kiedy ciśnienie niebezpiecznie zbliżało się do górnych norm. Przede wszystkim, dla mnie podstawą jest też dobry ciśnieniomierz, ważne, żeby nie pokazywał co chwilę błędów albo niewłaściwych wartości. Ja podczas ciąży kupiłam naramienny z funkcją IHB, marki Diagnostic, sprawuje się rewelacyjnie.
Przy problemach z ciśnieniem należy przede wszystkim pamiętam o tym, aby mieć dobry sprzęt do pomiaru, bo czasami może się zdarzyć, że będą błędne wyniki. Ja mam Diagnostic DM 200 :)