Kategorie
NATULI

Ruszaj się! Czyli spacery w ciąży.

Jak powszechnie wiadomo, umiarkowana aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na przebieg ciąży, porodu i połogu, a także na stan urodzeniowy dziecka. Jedną z najczęściej stosowanych form ruchowych wśród kobiet ciężarnych są spacery. Mogą z nich skorzystać wszystkie przyszłe mamy, które są zdrowe i których ciąża przebiega prawidłowo.

seria rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

#StopTrenowaniu – przeczytaj książkę, która wprowadzi i rozwinie Twoje świadome rodzicielstwo. Rodzicielstwo bez „instrukcji obsługi” i szkodliwych rad.

Zalety spacerów w ciąży:

 • brak dodatkowych kosztów i ogólna dostępność
 • relaks, wyciszenie emocji
 • chwila na refleksję
 • profilaktyka / zmniejszenie bólów głowy
 • dotlenienie organizmu mamy i dziecka
 • usprawnienie działania układów krążenia i oddechowego mamy
 • usprawnienie działania układu ruchu mamy (kości, stawy, mięśnie)
 • synteza witaminy D w organizmie mamy.

Ważną zaletą przebywania na świeżym powietrzu jest synteza witaminy D w organizmie.

Witamina D odpowiada za mineralizację kości. Dla nowo narodzonych dzieci jej źródłem są przede wszystkim zapasy zgromadzone w życiu płodowym – w mleku kobiecym jest jej zdecydowanie za mało. Oczywiście w ciąży powinnaś unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, ale nie ma też powodu, by przed słońcem uciekać. Spacery w ciąży nie powinny być zbyt długie – w zupełności wystarczy 30-45 minut, ale za to regularnie, najlepiej codziennie. Podczas nich można wykonywać proste ćwiczenia, np. oddechowe.

Kiedy wychodzisz na spacer:

 • wybierz dobre miejsce – powinno być ono spokojne, oddalone od ulicy, bezpieczne, np. zatłoczone galerie handlowe nie są odpowiednie do wypoczynku; polecamy parki i ogrody
 • zadbaj o odpowiedni strój –  wygodne obuwie, dobry biustonosz; dostosuj ubiór do aktualnych warunków pogodowych tak, aby uniknąć przegrzania czy wyziębienia organizmu
 • zabierz ze sobą małą butelkę niegazowanej wody mineralnej
 • miej przy sobie telefon – jeżeli spacerujesz sama i poczujesz się gorze. Będziesz mogła od razu wezwać pomoc.

Ciekawą alternatywą dla zwykłych spacerów są zajęcia nordic walking. Możesz wziąć w nich udział, jeśli odbywają się w specjalnie zorganizowanych grupach dla kobiet w ciąży, prowadzone są przez doświadczonego instruktora, a Twój lekarz nie widzi ku temu przeciwwskazań.

Dodaj mi skrzydeł
Jak zrozumieć małe dziecko
Rozwój seksualny dzieci

Spacery w ciąży przynoszą wiele korzyści, jeżeli więc nie chcesz lub nie możesz skorzystać ze zwykłych ćwiczeń dla ciężarnych wybierz właśnie tę formę aktywności ruchowej.

Foto

Autor/ka: Magdalena Potoczek

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Specjalista w zakresie fizjoterapii mięśni dna miednicy. Prowadzi diagnostykę i rehabilitację nietrzymania moczu i narządu rodnego u kobiet w Ośrodku Medycyny Matczyno-Płodowej w Krakowie. Na co dzień fizjoterapeuta w NZOZ Szpitalu ginekologiczno-położniczym na Siemiradzkiego w Krakowie.


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *