Do decyzji o suplementacji (jak i jej braku), należy podejść indywidualnie i z rozwagą, mając – lub zdobywając – wiedzę na ten temat.

Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Witamina K
Z witaminą K sprawa jest prosta – jeśli matka w trzecim trymestrze ciąży ma dietę bogatą w witaminą K, nie trzeba jej suplementować u dziecka (nawet po porodzie). Zalecenia są takie same dla wcześniaków i dla dzieci urodzonych w terminie. Warto natomiast podać witaminę K po porodzie, jeśli dziecko ma obrzęki lub krwiaki albo bardzo niską wagę urodzeniową. W pozostałych sytuacjach suplementowanie witamin syntetycznych jest zabiegiem zbędnym, polecanym jedynie przez koncerny farmaceutyczne.
Nie wykonuje się badań na stwierdzenie poziomu witaminy K. Jeśli dieta matki jest uboga w składniki odżywcze lub cierpi ona na chorobę układu pokarmowego (np. Crohna), która zaburza wchłanianie, możliwe, że wystąpią niedobory witaminy K. Wówczas warto ją suplementować i podawać dziecku w pokarmie z piersi. Przeczytaj: articles.mercola.com
Źródła witaminy K:
- zielone warzywa liściaste: jarmuż, brokuły, cebula, sałata, szpinak, rukola
- suszone zioła: bazylia, tymianek, kolendra i pietruszka
- świeże zioła: majeranek, bazylia, szczypiorek
- cebula dymka, cykoria, rukiew wodna, rzepa, ogórek
- warzywa kapuściane: brukselka, brokuły, czerwona kapusta, surowa kapusta włoska, kalafior
- przyprawy: chili w proszku, curry, papryka słodka
Ze względu na to, że witamina K jest syntetyzowana przez bakterie w jelitach, bardzo trudno jest określić, jaką jej ilość człowiek powinien dostarczyć swojemu organizmowi w codziennej diecie. Szacuje się, że dzienna zalecana dawka witaminy K1 wynosi 80 mikrogramów (ug) dla osoby dorosłej. Zawartość tej witaminy w mleku matki to ok 0,25 μg/100 ml.
Witamina D
Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość
Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody.
Z witaminą D sytuacja jest podobna, choć bardziej złożona. Ona także przenika do mleka. Jeśli poziom witaminy D w czasie ciąży jest u matki w normie, nie ma potrzeby suplementacji po porodzie.
Jeśli jednak przyszła mama miała niedobory wit. D podczas ciąży i ma je nadal po porodzie, potrzeba naprawdę “końskiej” dawki witaminy (ok. 6400 j.m, w preparatach dla dzieci jest 400 j.m.), aby odpowiednia jej ilość przeniknęła do krwioobiegu dziecka. Ważny jest też poziom magnezu i wapnia w organizmie matki – te dwa mikroelementy wpływają na przyswajalność witaminy D.
W przypadku niedoborów należy suplemetować witaminę D dziecku lub sobie w dużych dawkach. Należy się wówczas liczyć z bólami brzucha dziecka, z kolkami, niepokojem. Co ważne, żeby organizm dobrze przyswajał witaminę D, potrzebny jest prawidłowy poziom witaminy K.
Aby syntezować witaminę D naturalnie, należy dużo przebywać na słońcu w okresie od wiosny do późnej jesieni, nie smarować się filtrami i nie nosić okularów przeciwsłonecznych (zaburzają wchłanianie witaminy D). Dodatkowym czynnikiem jest odpowiednia dieta.
Witamina D występuje także w tranie. Trzeba z rozwagą wybierać odpowiedni, aby nie był zanieczyszczony metalami ciężkimi.

Niegrzeczne książeczki
Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.
Kluczem do decyzji, czy i jak suplementować witaminę D, powinny być badania jej poziomu u mamy i u dziecka. Jeśli zdecydujemy się podawać dziecku witaminy, to najlepiej w postaci kropel na wodzie, nie zaś kapsułki typu twist-off na olejach.
Jak wspomnieliśmy wyżej, niezwykle ważny dla przyswajania witaminy D jest także poziom magnezu i wapnia w organizmie. Jeżeli ich poziomy są obniżone, suplementacja witaminy D będzie bezskuteczna. Wiele mam karmiących ma niedobory magnezu. Wówczas wraz z przyjmowaniem witaminy D należy suplementować magnez, najlepiej poprzez bogatą w ten składnik dietę.
Konsultacja merytoryczna: Emilia Lorenc
8 odpowiedzi na “Suplementacja witamin K i D po porodzie. Czy jest konieczna?”
Skrajności są złe.
Spotykam Ludzi, którzy myślą, że są „wyzwoleni” i „uświadomieni”, a są w pułapce skrajnych poglądów i są zafiksowani na jakiejś tezie, uogólniając, generalizując – i głosząc wizje na zasadzie 0-1 w sprawach, które z powodu ilości czynników na nie wpływających nie są możliwe do zaklasyfikowania na zasadzie „tylko złe”, albo „tylko dobre”.
Odcinek to nie tylko początkowy punkt A i końcowy punkt B, to także wszystkie punkty pomiędzy. :)
Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, więc krople nie są „na wodzie”, bo w takich kroplach nie dałoby się podać witaminy. Autorka tekstu powinna wiedzieć jak szkodliwe i niebezpieczne jest zaprzestanie stosowania kremów z filtrem i okularów. Witamina jest bardziej bezpieczna, niż dobrowolne narażanie się kancerogenny wpływ UV. Gdyby świat wyglądał tak jak przedstawiony w tym artykule to 50lat temu, gdy w biednej Polsce jadło się głównie nabiał oraz chodziło w pole w pełnym słońcu, to tamtejsze dzieci nie miałyby krzywicy, a obecne babcie tak powszechnej osteoporozy. Na Świecie prowadzi się obecnie badania nad powszechnym niedoborem witaminy D u zwierząt, co często prowadzi do spadku odporności, a świadomi lekarze weterynarii suplementują ją u zwierząt.
Zgadzam się w pełni. Bardzo trafny i merytoryczny komentarz!
czy jakies zrodlo mozna przytoczyc odnosnie wit D i dawki 6400 j.m., której przekroczenie wplywa na jej zawartosc w mleku matki?
dawka jaka powinno sie stosowac wit D to 1000 IU na kazde 11 kg wagi. Ale nie wiecej jednorazowo niz 10 000 IU.
suplementacja wit D jest wazna zwlaszcza w krajach jak PL, gdzie jest malo slonca i przypuszczam ze kazdy z nas ma niedobor. Nie nalezy sie jej bac jak i nie nalezy sie bac wystawiania na slonce. Moj poprzedni post nie opublikowal sie, a pisalam ze mialam niedobor w Polsce mimo suplementacji, a jedm nabial i magnez. Dopiero gdy wyjechalam do Bazylii moj poziom wit D wzrosl dalej supmenetowala) zwlascza na poczatku i zauwazylam ze wtedy moja skora lepiek sie opala i nie ulega tak latwo poparzeniom. Kontrolowane opalanie, kapiele po 10-15 min bez filtrow to najlepsza metoda.
Mnie lekarz przepisał Vita DK i zamierza podawać bo wiem jakie ważne są te witaminy . Niedobór witaminy K może się skończyć chorobą krwotoczną, nie zamierza ryzykować, tak samo jak krzywizny u dziecka.
Magnez? Musze o tym pomyśleć…Dziecku daję Vita DK i myślalam, że wystarczy, muszę o tym pomyslec.