Kategorie
Archiwum

Suplementacja witamin K i D po porodzie. Czy jest konieczna?

W przypadku noworodków i niemowląt mówi się o potrzebie suplementacji witaminy K i D. Obydwie one przenikają do mleka matki. Ważne zatem, aby mama karmiąca piersią miała odpowiedni poziom tych witamin w organizmie. Niestety, pediatrzy nie dysponują tą ogólnie dostępną wiedzą, dlatego zalecenia w polskich szpitalach są anachroniczne.

Do decyzji o suplementacji (jak i jej braku), należy podejść indywidualnie i z rozwagą, mając – lub zdobywając – wiedzę na ten temat.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Witamina K

Z witaminą K sprawa jest prosta – jeśli matka w trzecim trymestrze ciąży ma dietę bogatą w witaminą K, nie trzeba jej suplementować u dziecka (nawet po porodzie). Zalecenia są takie same dla wcześniaków i dla dzieci urodzonych w terminie. Warto natomiast podać witaminę K po porodzie, jeśli dziecko ma obrzęki lub krwiaki albo bardzo niską wagę urodzeniową. W pozostałych sytuacjach suplementowanie witamin syntetycznych jest zabiegiem zbędnym, polecanym jedynie przez koncerny farmaceutyczne.

Nie wykonuje się badań na stwierdzenie poziomu witaminy K. Jeśli dieta matki jest uboga w składniki odżywcze lub cierpi ona na chorobę układu pokarmowego (np. Crohna), która zaburza wchłanianie, możliwe, że wystąpią niedobory witaminy K. Wówczas warto ją suplementować i podawać dziecku w pokarmie z piersi. Przeczytaj: articles.mercola.com

Źródła witaminy K:

  • zielone warzywa liściaste: jarmuż, brokuły, cebula, sałata, szpinak, rukola
  • suszone zioła: bazylia, tymianek, kolendra i pietruszka
  • świeże zioła: majeranek, bazylia, szczypiorek
  • cebula dymka, cykoria, rukiew wodna, rzepa, ogórek
  • warzywa kapuściane: brukselka, brokuły, czerwona kapusta, surowa kapusta włoska, kalafior
  • przyprawy: chili w proszku, curry, papryka słodka

Ze względu na to, że witamina K jest syntetyzowana przez bakterie w jelitach, bardzo trudno jest określić, jaką jej ilość człowiek powinien dostarczyć swojemu organizmowi w codziennej diecie. Szacuje się, że dzienna zalecana dawka witaminy K1 wynosi 80 mikrogramów (ug) dla osoby dorosłej. Zawartość tej witaminy w mleku matki to ok 0,25 μg/100 ml.

Witamina D

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Z witaminą D sytuacja jest podobna, choć bardziej złożona. Ona także przenika do mleka. Jeśli poziom witaminy D w czasie ciąży jest u matki w normie, nie ma potrzeby suplementacji po porodzie.

Jeśli jednak przyszła mama miała niedobory wit. D podczas ciąży i ma je nadal po porodzie, potrzeba naprawdę “końskiej” dawki witaminy (ok. 6400 j.m, w preparatach dla dzieci jest 400 j.m.), aby odpowiednia jej ilość przeniknęła do krwioobiegu dziecka. Ważny jest też poziom magnezu i wapnia w organizmie matki – te dwa mikroelementy wpływają na przyswajalność witaminy D.

W przypadku niedoborów należy suplemetować witaminę D dziecku lub sobie w dużych dawkach. Należy się wówczas liczyć z bólami brzucha dziecka, z kolkami, niepokojem. Co ważne, żeby organizm dobrze przyswajał witaminę D, potrzebny jest prawidłowy poziom witaminy K.

Aby syntezować witaminę D naturalnie, należy dużo przebywać na słońcu w okresie od wiosny do późnej jesieni, nie smarować się filtrami i nie nosić okularów przeciwsłonecznych (zaburzają wchłanianie witaminy D). Dodatkowym czynnikiem jest odpowiednia dieta.

Witamina D występuje także w tranie. Trzeba z rozwagą wybierać odpowiedni, aby nie był zanieczyszczony metalami ciężkimi.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Kluczem do decyzji, czy i jak suplementować witaminę D, powinny być badania jej poziomu u mamy i u dziecka. Jeśli zdecydujemy się podawać dziecku witaminy, to najlepiej w postaci kropel na wodzie, nie zaś kapsułki typu twist-off na olejach.

Jak wspomnieliśmy wyżej, niezwykle ważny dla przyswajania witaminy D jest także poziom magnezu i wapnia w organizmie. Jeżeli ich poziomy są obniżone, suplementacja witaminy D będzie bezskuteczna. Wiele mam karmiących ma niedobory magnezu. Wówczas wraz z przyjmowaniem witaminy D należy suplementować magnez, najlepiej poprzez bogatą w ten składnik dietę.

Konsultacja merytoryczna: Emilia Lorenc

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

8 odpowiedzi na “Suplementacja witamin K i D po porodzie. Czy jest konieczna?”

Skrajności są złe.
Spotykam Ludzi, którzy myślą, że są „wyzwoleni” i „uświadomieni”, a są w pułapce skrajnych poglądów i są zafiksowani na jakiejś tezie, uogólniając, generalizując – i głosząc wizje na zasadzie 0-1 w sprawach, które z powodu ilości czynników na nie wpływających nie są możliwe do zaklasyfikowania na zasadzie „tylko złe”, albo „tylko dobre”.

Odcinek to nie tylko początkowy punkt A i końcowy punkt B, to także wszystkie punkty pomiędzy. :)

Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, więc krople nie są „na wodzie”, bo w takich kroplach nie dałoby się podać witaminy. Autorka tekstu powinna wiedzieć jak szkodliwe i niebezpieczne jest zaprzestanie stosowania kremów z filtrem i okularów. Witamina jest bardziej bezpieczna, niż dobrowolne narażanie się kancerogenny wpływ UV. Gdyby świat wyglądał tak jak przedstawiony w tym artykule to 50lat temu, gdy w biednej Polsce jadło się głównie nabiał oraz chodziło w pole w pełnym słońcu, to tamtejsze dzieci nie miałyby krzywicy, a obecne babcie tak powszechnej osteoporozy. Na Świecie prowadzi się obecnie badania nad powszechnym niedoborem witaminy D u zwierząt, co często prowadzi do spadku odporności, a świadomi lekarze weterynarii suplementują ją u zwierząt.

czy jakies zrodlo mozna przytoczyc odnosnie wit D i dawki 6400 j.m., której przekroczenie wplywa na jej zawartosc w mleku matki?

suplementacja wit D jest wazna zwlaszcza w krajach jak PL, gdzie jest malo slonca i przypuszczam ze kazdy z nas ma niedobor. Nie nalezy sie jej bac jak i nie nalezy sie bac wystawiania na slonce. Moj poprzedni post nie opublikowal sie, a pisalam ze mialam niedobor w Polsce mimo suplementacji, a jedm nabial i magnez. Dopiero gdy wyjechalam do Bazylii moj poziom wit D wzrosl dalej supmenetowala) zwlascza na poczatku i zauwazylam ze wtedy moja skora lepiek sie opala i nie ulega tak latwo poparzeniom. Kontrolowane opalanie, kapiele po 10-15 min bez filtrow to najlepsza metoda.

Mnie lekarz przepisał Vita DK i zamierza podawać bo wiem jakie ważne są te witaminy . Niedobór witaminy K może się skończyć chorobą krwotoczną, nie zamierza ryzykować, tak samo jak krzywizny u dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.