Kategorie
Rodzina

Wyzwanie na lato – 100 godzin na zewnątrz!

Nasze pokolenie spędzało na zewnątrz średnio 8 godzin tygodniowo, nasze dzieci natomiast 4. Co się stało? I czym to grozi?

Brak czasu, dążenie do wykorzystania każdej wolnej chwili w sposób możliwie najbardziej konstruktywny, a także rosnący strach przed zagrożeniem powoduje, że zamykamy nasze dzieci w domach, zamiast pozwolić im swobodnie bawić się w otoczeniu przyrody. Richard Louv, autor książki „Ostatnie dziecko lasu”, aby określić konsekwencje tego zjawiska, używa określenia „zespół deficytu natury”.

Dzieci pozbawione terapeutycznych właściwości przyrody cierpią coraz bardziej z powodu stresu i zmęczenia tzw. uwagi skupionej, co objawia się impulsywnością, irytacją i osłabieniem koncentracji. Wirtualny świat, którym jesteśmy otoczeni, dostarcza naszym dzieciom nadmiar bodźców. Z drugiej strony ogranicza możliwość poznawania świata innymi zmysłami niż wzrok i słuch.

Uwaga! Reklama do czytania

Seria Niuniuś. Książki o emocjach małego dziecka

Historyjki obrazkowe dla najmłodszych, których bohaterami są urocza świnka i jej rodzice. Pełne humoru opowieści o codzienności, które dają wytchnienie, służą oswojeniu lęków i ułatwiają radzenie sobie z trudnymi emocjami.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Przełącz mózg dziecka w tryb wakacyjny

W lesie, wśród kamieni albo na zwykłej stercie starego drewna, mózgi dzieci przełączają się na tryb „wakacje”. Z punktu widzenia neurobiologii zachodzi wówczas kilka interesujących zjawisk.

Podczas swobodnego kontaktu z przyrodą:

  • wzrasta poziom oksytocyny, dopaminy i opioidów;
  •  obniża się poziom hormonów stresu (kortyzolu i noradrenaliny), które tak skutecznie uniemożliwiają dzieciom naukę w szkolnych ławkach;
  • mózg, skąpany w koktajlu hormonów, buduje nowe połączenia neuronalne;
  • poprawiają się funkcje poznawcze, wykonawcze i intelektualne;
  • rośnie ilość zapamiętywanych informacji.

Książki na wakacje!
Dla dzikich dzieci i ich rodziców

O przyrodzie, naturze, swobodnej zabawie, błocie, lecie i wakacjach! Te książki pachną latem! Zobacz!

Dołącz do wyzwania!

Dlatego razem z Niuniusiem przygotowaliśmy dla was wyzwanie! 100 godzin na zewnątrz (na polu, na dworze, w lesie, na skwerku, na trawniku, w ogródku, gdzie chcecie!) Tu możecie pobrać je, powiesić na lodówce i razem zaznaczać godziny spędzone w przyrodzie.

Pobierz i wydrukuj

Ściąga dla rodziców

Dobra, wyjść z domu i co dalej? Oto kilka pomysłów!

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.