Brak czasu, dążenie do wykorzystania każdej wolnej chwili w sposób możliwie najbardziej konstruktywny, a także rosnący strach przed zagrożeniem powoduje, że zamykamy nasze dzieci w domach, zamiast pozwolić im swobodnie bawić się w otoczeniu przyrody. Richard Louv, autor książki „Ostatnie dziecko lasu”, aby określić konsekwencje tego zjawiska, używa określenia „zespół deficytu natury”.
Dzieci pozbawione terapeutycznych właściwości przyrody cierpią coraz bardziej z powodu stresu i zmęczenia tzw. uwagi skupionej, co objawia się impulsywnością, irytacją i osłabieniem koncentracji. Wirtualny świat, którym jesteśmy otoczeni, dostarcza naszym dzieciom nadmiar bodźców. Z drugiej strony ogranicza możliwość poznawania świata innymi zmysłami niż wzrok i słuch.
Uwaga! Reklama do czytania
Seria Niuniuś. Książki o emocjach małego dziecka
Historyjki obrazkowe dla najmłodszych, których bohaterami są urocza świnka i jej rodzice. Pełne humoru opowieści o codzienności, które dają wytchnienie, służą oswojeniu lęków i ułatwiają radzenie sobie z trudnymi emocjami.
Przełącz mózg dziecka w tryb wakacyjny
W lesie, wśród kamieni albo na zwykłej stercie starego drewna, mózgi dzieci przełączają się na tryb „wakacje”. Z punktu widzenia neurobiologii zachodzi wówczas kilka interesujących zjawisk.
Podczas swobodnego kontaktu z przyrodą:
- wzrasta poziom oksytocyny, dopaminy i opioidów;
- obniża się poziom hormonów stresu (kortyzolu i noradrenaliny), które tak skutecznie uniemożliwiają dzieciom naukę w szkolnych ławkach;
- mózg, skąpany w koktajlu hormonów, buduje nowe połączenia neuronalne;
- poprawiają się funkcje poznawcze, wykonawcze i intelektualne;
- rośnie ilość zapamiętywanych informacji.
Książki na wakacje!
Dla dzikich dzieci i ich rodziców
O przyrodzie, naturze, swobodnej zabawie, błocie, lecie i wakacjach! Te książki pachną latem! Zobacz!
Dołącz do wyzwania!
Dlatego razem z Niuniusiem przygotowaliśmy dla was wyzwanie! 100 godzin na zewnątrz (na polu, na dworze, w lesie, na skwerku, na trawniku, w ogródku, gdzie chcecie!) Tu możecie pobrać je, powiesić na lodówce i razem zaznaczać godziny spędzone w przyrodzie.
Ściąga dla rodziców
Dobra, wyjść z domu i co dalej? Oto kilka pomysłów!