Skóra noworodków, niemowląt i małych dzieci jest wyjątkowo wrażliwa – wymaga więc specjalnej pielęgnacji. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie maluchów, lepiej postawić na naturalne oleje, które nie tylko świetnie nawilżają, ale minimalizują także ryzyko wystąpienia alergii.
Wśród najlepszych olejów do pielęgnacji skóry wymienia się: olej kokosowy, olej z pestek moreli, olej z wiesiołka, olej konopny, olej sezamowy oraz olej z czarnuszki. Wszystkie są bogactwem NNKT – niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych – jak również wielu witamin i mikroelementów. Jednocześnie każdy ma swój unikatowy skład i wyjątkowe “supermoce”.
Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Olej kokosowy
Ze względu na unikalny profil kwasów tłuszczowym olej kokosowy jest uważany za najbardziej wszechstronny olej świata. Jedną z większych zalet oleju kokosowego jest jego działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne, dlatego dobrze sprawdzi się w łagodzeniu objawów trądziku dziecięcego.
Co ciekawe, może nam także zastąpić pierwszą pastę do zębów (a właściwie dziąseł), maść na odparzenia, a nawet krem z filtrem UV! Warto go stosować również po lub w trakcie kąpieli jako naturalny olejek do nawilżania skóry malucha, który niezwykle dobrze się wchłania. Ponadto można nim smarować zaczerwienienia, małe ranki czy ukąszenia owadów. Jednym słowem nie może go zabraknąć w Waszej łazience!
Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki znany jest ze swoich antyalergicznych właściwości. To właśnie dzięki nim skutecznie wspomaga łagodzenie objawów atopowego zapalenia skóry, które jest schorzeniem dotykającym coraz większą liczbę dzieci. Regularne stosowanie go na zmiany spowodowane AZS zmniejsza świąd i uczucie napięcia skóry. Odżywia ją, zmiękcza i nawilża, niwelując dyskomfort związany z wyjściem z kąpieli, suchością powietrza czy zmianami temperatur.
Jego działanie porównuje się do działania maści sterydowych. Fińscy badacze z Uniwersytetu w Turku ustalili ponadto, że regularne stosowanie oleju to skuteczne narzędzie do powstrzymywania objawów AZS we wczesnym etapie życia.
Sięgnij po niego koniecznie, jeśli masz w domu małego alergika z wymagającą ukojenia skórą.
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Olej z pestek moreli
Struktura oleju z pestek moreli jest zbliżona do budowy warstwy lipidowej skóry, dzięki czemu doskonale się wchłania, nie podrażnia i nie pozostawia tłustej warstwy. Z powodzeniem zastąpi nam olejek do kąpieli czy nawilżającą oliwkę do masażu. W ten sposób zapobiegniemy utracie wody oraz wysuszeniu skóry malucha. Jego regularne stosowanie sprawi, że stanie się ona gładka, elastyczna i miękka. Olej z pestek moreli ma piękny marcepanowy zapach, dzięki któremu zwykła wieczorna pielęgnacja maluszka zmieni się w domowe SPA!
Olej z wiesiołka
Olej z wiesiołka łagodzi podrażnienia, nawilża i nie zapycha porów. Jest tzw. olejem suchym, czyli nie pozostawia na skórze charakterystycznego filmu. To dla zabieganej mamy zawsze kilka zaoszczędzonych minut, bo nie trzeba czekać z zakładaniem ubranek aż olej się wchłonie. Można go dodawać do kąpieli, smarować nim twarz, czy wykorzystywać jako naturalny olejek do masażu.
Swoje niezwykłe właściwości kosmetyczne olej z wiesiołka zawdzięcza zawartości kwasu gamma-linolenowego (GLA). Naukowcy zaobserwowali, że zaburzony metabolizm kwasu linolenowego jest charakterystyczny dla osób chorych na AZS. (1)
Olej konopny
Olej konopny dobrze wnika w głąb skóry – nawilża ją i wygładza. Wykazuje także działania antybakteryjne i przeciwzapalnie, dlatego można go stosować w przypadku wystąpienia trądziku dziecięcego czy AZS. Dzięki niemu skóra nie traci wilgoci, a naskórek lepiej spełnia swoje funkcje ochronne, poprawiając odporność na czynniki zewnętrzne, np. wiatr, mróz czy słońce. Wystarczy dodać kilka kropel oleju do ciepłej wody lub używać go zamiast balsamu.
Olej sezamowy
Olej sezamowy działa nawilżająco i natłuszczająco. Z powodzeniem zastąpi nam także krem z filtrem, ponieważ chroni skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Ponadto ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwdziała wolnym rodnikom. Łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia, sprawdzi się więc jako zamiennik maści na odparzenia pieluszkowe. Można go używać także przed wyjściem na basen – ochroni skórę malucha przed działaniem chloru, szczególnie jeśli dziecko cierpi na AZS.
Niegrzeczne Książeczki
Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.
Jakie oleje kupować?
Olej olejowi nierówny, dlatego jeśli decydujemy się na jego zakup, unikajmy produktów zalegających na półkach supermarketów. Dlaczego?
Ponieważ zimnotłoczone oleje roślinne (czyli te o największych walorach) są niezwykle wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, za każdym razem zwróćmy uwagę na to, czy są one:
- maksymalnie świeże
- tłoczone na zimno (w temp. do 40 st. C)
- nierafinowane, niefiltrowane i nieoczyszczone
- zamknięte w szczelnej, najlepiej ciemnej butelce (wyjątkiem jest tu olej kokosowy)
Odpowiedni sposób produkcji i przechowywania pozwoli im zachować maksimum składników odżywczych. My polecamy oleje z rodzinnej olejarni Olini – są one tłoczone dopiero na nasze zamówienie, przez co nie spędzają długich tygodni na sklepowych półkach. Olejarnia wysyła je wyłącznie w określone dni tygodnia, tak aby nie spędzały weekendu w podróży, Dzięki temu mamy pewność, że kupujemy produkt najwyższej jakości, który nie utracił w transporcie swoich cennych właściwości.
Źródło:
(1) https://biotechnologia.pl/farmacja/nieocenione-wlasciwosci-farmakologiczne-kwasu-gamma-linolenowego-gla,17095