Kategorie
NATULI

Łagodne cesarskie cięcie (cesarka skoncentrowana na rodzinie)

Łagodne cesarskie cięcie, nazywane również cesarką skoncentrowaną na rodzinie, polega na przeniesieniu niektórych istotnych elementów naturalnego porodu na grunt cesarskiego cięcia. Przede wszystkim chodzi tu o obecność ojca przy porodzie, łagodne, powolne wyjmowanie dziecka z brzucha mamy, bez natychmiastowego odcinania pępowiny, z kontaktem „skóra do skóry”. Taki poród to w Polsce wciąż rzadkość.

Poród przez CC oczami dziecka

Obecnie już ponad jedna trzecia Polaków przychodzi na świat przez cesarskie cięcie. Często jest to cesarka na żądanie. Zamiast długiego przygotowania do porodu, mamy do czynienia z sytuacją gwałtownego wyciągnięcia malucha z wód płodowych. Takie dziecko, nie dość że kompletnie zaskoczone i przerażone tym, co się z nim dzieje, także na zewnątrz brzucha doświadcza szoku. Rażą je jarzeniowe lampy, doskwiera zimno. Nie ma czasu oswoić się z nową sytuacją, bo lekarze od razu odcinają pępowinę z łożyskiem, w którym pozostają dwie trzecie krwi malucha. Dziecko nie ma czasu powoli przestawić się na oddychanie płucami, zaczyna się krztusić, ponieważ do tej pory to pępowina służyła mu do oddychania. Pierwszy oddech bywa zatem bardzo bolesny.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Nie może być także blisko mamy – osoby, która nosiła go w brzuchu przez ostatnie dziewięć miesięcy, bo lekarze, położne zabierają się niemal natychmiast do ważenia, mierzenia i aplikowania bolesnej szczepionki. Dziecku rodzonemu przez cesarskie cięcie (i jego matce!) często zabiera się także szansę na pierwsze, najważniejsze karmienie, które powinno odbyć się jak najszybciej po porodzie. To niezwykle istotne dla dziecka, które potrzebuje bezpośredniego kontaktu z mamą i przy której czuje się bezpiecznie, ale też dlatego, by maluch miał szansę wypić siarę. Niestety zdarza się, że dziecko po cesarskim cięciu pierwszy pokarm otrzymuje z butelki, nie z piersi. Czy mamy po cesarce tego mleka nie mają? Mają!

Czy można inaczej?

I choć standardy podczas postępowania z dzieckiem po cesarskim cięciu wciąż pozostawiają wiele do życzenia, w Stanach Zjednoczonych coraz popularniejsza staje się metoda polegająca na łagodzeniu przykrych, okołoporodowych doznań i przenoszeniu istotnych elementów naturalnego porodu na grunt cesarskiego cięcia. Łagodne cesarskie cięcie po raz pierwszy miało miejsce w 2013 roku w szpitalu Brigham & Women’s. Nowe podejście do cesarki zaczął wdrażać dr William Camann, anestezjolog położniczy. Jego głównym założeniem było to, by odejść od porodowej medykalizacji i nadać cesarce bardziej ludzkiego wymiaru.

Chodzi o nieznaczne zmiany, które poprawiają jakość samego porodu i dają dziecku rodzonemu przez cesarkę szansę na łagodne, spokojne przywitanie. Jednym z ważniejszych elementów łagodnej cesarki jest umożliwienie mamie i dziecku kontaktu skóra do skóry. Dlaczego jest on tak ważny?

Warto jeszcze przeczytać:

Skóra do skóry a rozwój noworodka

Badania pokazują, że dzieci, które miały szansę na kontakt skóra do skóry tuż po porodzie, szybciej osiągały właściwą termoregulację i adaptację układu oddechowego. W późniejszym okresie rzadziej występowały u nich epizody bezdechów. Ponadto dzieci charakteryzowały się lepszym przyrostem masy ciała i szybciej wypisywano je ze szpitala. Ale kontakt skóra do skóry to również czas, w którym buduje się więź między matką a dzieckiem. Maluch może poczuć się bezpiecznie i ma czas, by oswoić się z nowym otoczeniem.

W Polsce kontakt skóra do skóry, zgodnie ze standardem opieki okołoporodwej, powinien trwać minimum 2. godziny podczas porodu naturalnego. Przy cesarskim cięciu taki kontakt jest utrudniony ze względu na medyczny sprzęt, do którego podłączona jest rodząca. Co nie oznacza, że nie jest możliwy. Doktor Camann, twórca łagodnego porodu przez cesarskie cięcie zaleca, by elektrody EKG umieścić bardziej na plecach i boku, pozostawiając miejsce na ułożenie noworodka na piersi. Sprzęt medyczny umieszcza się na jednym ramieniu matki, by drugą ręką mogła przytrzymywać dziecko. Maluch kładziony jest na piersiach mamy, tuż po sprawdzeniu stanu dziecka przez lekarzy. Nie zajmuje to więcej, niż kilka minut.

Karmienie, kangurowanie…

W łagodnej cesarce równie istotne co kontakt skóra do skóry, jest także umożliwienie matce karmienia piersią tuż po porodzie. Ten pierwszy pokarm kolonizuje przewód pokarmowy dziecka dobrymi bakteriami i stanowi wzorcowe doświadczenie pobierania pokarmu od mamy. Tata również może aktywnie uczestniczyć w opiece tuż po porodzie – kangurując malucha. Badania pokazują, że kontakt po cesarskim cięciu między ojcem a dzieckiem powoduje zmiany – zmniejsza ilość płaczu noworodka, wzmaga jego spokój i pozwala szybciej osiągnąć stan senności.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

W samym szpitalu Brigham & Women’s łagodne cesarki stanowią około 20-30 procent wszystkich cesarskich cięć. Metoda ta nie jest zalecana kobietom, które rodzą przedwcześnie.  

Foto: flikr.com/footloosiety

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.