Kategorie
Karmienie piersią

10 faktów na temat karmienia piersią według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

Pomimo, że karmienie piersią wydaje się być najprostszym i najbardziej naturalnym sposobem karmienia, wciąż krąży wokół niego wiele mitów i panuje wiele niejasności. Do kiedy? Jak długo? Jak często? Kiedy zacząć wprowadzać pokarmy stałe? Te pytania nieustannie powtarzają się wśród młodych mam. Przypomnijmy zatem podstawowe założenia Światowej Organizacji Zdrowia

Pomimo, że karmienie piersią wydaje się być najprostszym i najbardziej naturalnym sposobem karmienia, wciąż krąży wokół niego wiele mitów i panuje wiele niejasności. Do kiedy? Jak długo? Jak często? Kiedy zacząć wprowadzać pokarmy stałe? Te pytania nieustannie powtarzają się wśród młodych mam. Przypomnijmy zatem podstawowe założenia Światowej Organizacji Zdrowia:

who-karmienie-piersia

1. Zalecenia WHO

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia. Po 6. m.ż dieta powinna zostać rozszerzona o owoce i warzywa, które stanowią posiłki uzupełniające. Karmienie piersią należy kontynuować do ukończenia przez dziecko 2 lat lub dłużej.

Poza tym zaleca się:

 • przystawienie dziecka do piersi w ciągu pierwszej godziny po porodzie;
 • karmienie „na żądanie”, tak często, jak dziecko tego potrzebuje;
 • unikanie dokarmiania butelką i stosowania smoczka.

2. Korzyści zdrowotne

Mleko matki jest idealnym pokarmem na noworodków i niemowląt. Zawiera wszystkie niezbędne składniki, konieczne do prawidłowego rozwoju. Jest absolutnie bezpieczne. Zawiera przeciwciała, które pomagają chronić dziecko przed chorobami wieku dziecięcego, takimi jak biegunka czy zapalenie płuc, które uważa się za dwie najczęstsze przyczyny zgonów niemowląt na świecie. Mleko matki jest łatwo dostępne, darmowe i pomaga zapewnić niemowlętom właściwe odżywienie.

3. Korzyści dla matki

Także matka czerpie korzyści z karmienia. Wyłączne karmienie piersią jest naturalną metodą antykoncepcyjną (choć nie jest niezawodna: skuteczność 98% przez pierwszych 6 miesięcy po porodzie). Ponadto zapobiega rakowi piersi i jajników, pomaga wrócić do wagi sprzed ciąży i obniża ryzyko otyłości.

4. Długoterminowe korzyści dla dziecka

Poza doraźnymi zaletami, karmienie piersią daje także korzyści długoterminowe. Młodzież i dorośli, którzy byli w dzieciństwie karmieni piersią, są w mniejszym stopniu narażeni na nadwagę lub otyłość. Rzadziej występuje u nich także cukrzyca typu 2 i lepiej wypadają w testach na inteligencję.

5. Czemu nie mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane nie zawiera przeciwciał obecnych w mleku matki. Istnieje ryzyko użycia skażonej wody, niesterylnej butelki lub wystąpienia bakterii w proszku. Zbytnie rozcieńczanie mieszanki (aby starczyła na dłużej) może powodować niedożywienie. Częste dokarmianie mieszanką może zaburzyć laktację, gdyż za wytwarzanie mleka odpowiada częste przystawianie do piersi.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody. 

CHCESZ? KLIKNIJ!

6. HIV a karmienie piersią

Matki seropozytywne mogą przekazać wirusa w trakcie ciąży, porodu lub karmienia piersią. Leki przeciwwirusowe (ARV) podane zarówno matce, jak i zagrożonemu zarażeniem dziecku, znaczenie redukują szansę zakażenia. Zastosowanie terapii przeciwwirusowej przy jednoczesnym karmieniu piersią daje szansę ochrony dziecka przed wirusem HIV. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby mamy zakażone karmiły piersią, stosowały leki ARV i śledziły wytyczne WHO odnośnie karmienia niemowląt.

7. Regulacje dotyczące zamienników mleka kobiecego

Międzynarodowe zasady obrotu substytutów mleka matki obowiązują od 1981 roku. Ustalono, że:

 • wszystkie etykiety mleka modyfikowanego powinny zawierać informacje na temat korzyści wynikających z karmienia piersią i zdrowotnych konsekwencji stosowania zamienników;
 • nie wolno promować mleka modyfikowanego;
 • nie wolno dawać żadnych darmowych próbek kobietom w ciąży, matkom ani ich rodzinom;
 • obowiązuje zakaz dystrybucji bezpłatnych lub dotowanych zamienników w placówkach służby zdrowia.

8. Kluczowa rola wsparcia

Karmienie piersią może wymagać nauki i wiele kobiet na początku doświadcza pewnych trudności. Powszechnym jest ból sutków i obawa, że dziecko się nie najada. Odpowiednie wsparcie, takie jak pomoc doradcy laktacyjnego dla świeżo upieczonej mamy, znacznie podnosi szanse na długie i skuteczne karmienie.

9. Praca i karmienie piersią

Wiele powracających do pracy kobiet rezygnuje stopniowo lub całkowicie z karmienia piersią, ponieważ nie mają warunków do karmienia lub możliwości do odciągania pokarmu. Matka potrzebuje czystego, bezpiecznego i intymnego pomieszczenia w pobliżu miejsca pracy, aby móc kontynuować karmienie. Udogodnienia takie jak płatny urlop macierzyński, praca w niepełnym wymiarze godzin, żłobki w miejscu pracy, miejsce do odciągania i przechowywania mleka mogą pomóc w długim karmieniu piersią.

10. Następny krok: wprowadzanie stałych pokarmów

Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom dziecka, należy po 6 miesiącach zacząć wprowadzać pokarmy stałe, kontynuując przy tym karmienie piersią. Można karmić posiłkami przeznaczonymi specjalnie dla dzieci lub modyfikować to, co spożywa cała rodzina.

Uwaga! Reklama do czytania

Smok

Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto

Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

WHO zaleca:

 • dalsze karmienie piersią na żądanie;
 • podawanie stałych pokarmów łyżeczką lub w kubku, nie w butelce;
 • jedzenie powinno być świeże, bezpieczne, czyste i lokalne;
 • dać dziecku czas na naukę jedzenia pokarmów stałych.

Tłumaczenie: who.int Foto

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

4 odpowiedzi na “10 faktów na temat karmienia piersią według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)”

punkt 7 chyba nie obowiązuje w Pl – próbki mleka dostałam przy okazji zakupów w rossmanie, u pediatry, a tv też są reklamy. a może jak się mleko nazwie mlekiem „następnym” to już wolno? tak tylko głośno myślę…

dokladnie w ten sposob: mleko poczatkowego nie mozna reklamowac w zaden sposob, dlatego sie ten zakaz obchodzi i wszedzie wciska mleko nastepne danej firmy ;]

Na rynku dostępne są również ekologiczne mleka modyfikowane – lista składników o połowę krótsza niż w wersjach popularnych i naprawdę przyjazna. Wystarczy poszukać. To tak dla tych, co jednak od piersi stronią ;)

Śmieszą mnie takie artykuły. Moja mama karmiła mnie tylko tydzień piersią, a potem było mleko modyfikowane i jestem zdrową osobą. Sama jestem matką 4-miesięcznego chłopca. Karmiłam 3 miesiące (miałam mało pokarmu) i dokarmialiśmy dzieciątko mleczkiem modyfikowanym. Uważam, że mleko modyfikowane ma więcej drogocennych witamin a niżeli jakbym karmiła piersią. Karmienie piersią nie jest proste. Teraz wiem, że moje dziecko jest najedzone do syta. Moim zdaniem karmienie piersią jest przereklamowane!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.