fbpx
| 10 mitów na temat karmienia piersią

10 mitów na temat karmienia piersią

1. Karmienie piersią wymaga wyeliminowania z diety wielu składników

Dieta Mamy karmiącej powinna, przede wszystkim, zaspokajać zapotrzebowanie jej i dziecka na wszystkie niezbędne do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania składniki. Nie może być to dieta uboga i jednostajna. Wprowadzanie prewencyjnie surowych obostrzeń żywieniowych nie jest potrzebne, a może okazać się szkodliwe. Jeśli żadne z rodziców dziecka nie ma ostrych alergii pokarmowych, nie należy eliminować z diety wielu produktów. Powinna być ona zdrowa, lekkostrawna i racjonalna.

2. Kształt i wielkość piersi wpływają na możliwość karmienia

Anatomiczna budowa piersi nie ma żadnego wpływu na laktację. Dziecko jest się w stanie nauczyć prawidłowo ssać z małej i dużej piersi, z wypukłą lub wklęsłą brodawką. Nie ma też znaczenia fizyczna budowa Matki (zarówno szczupłe, jak i pełniejsze kobiety mogą karmić swoje dzieci). Dziecko można wykarmić również jedną piersią.

3. Po sześciu miesiącach mleko matki jest bezwartościowe

Mleko matki nigdy nie jest bezwartościowe dla dziecka. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie dziecka do końca szóstego miesiąca tylko piersią, a do roku powinno ono stanowić podstawę jego wyżywienia. Do dwóch lat powinny być karmione wszystkie dzieci, a do trzeciego WHO zaleca karmić dzieci chore, alergiczne.

4. Gdy Mama jest przeziębiona, ma gorączkę, nie powinna karmić swojego dziecka, ponieważ może je zarazić

Karmienie dziecka w chorobie wspomaga jego układ odpornościowy, ponieważ wraz z mlekiem otrzymuje ono przeciwciała. Kończenie laktacji w czasie choroby jest dodatkowym obciążeniem organizmu kobiety, spowalniającym walkę z infekcją.

5. Dziecko nie może zbyt długo być przy piersi, ponieważ może się przejeść, będzie je bolał brzuch, zostanie przekarmione

Nie da się przekarmić dziecka piersią. Naturalny instynkt kieruje poczuciem sytości i głodu. Dzieci karmione piersią znacząco rzadziej mają nadwagę i otyłość.

6. Aby pobudzić laktację, należy pić piwo

Alkohol hamuje laktację. Nie ma żadnych badań potwierdzających, że małe ilości alkoholu nie szkodzą dziecku. Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, którą można spożywać w czasie ciąży czy karmienia piersią. Alkohol przenika do mleka Matki i może trwale uszkadzać mózg dziecka.

7. Trzeba odstawić dziecko od piersi, jeśli zajdzie się w ciążę

Można karmić dziecko piersią, będąc w ciąży, po uzgodnieniu tego z lekarzem prowadzącym ciążę. Przeciwwskazaniem mogą być wcześniejsze poronienia, przedwczesne skurcze, ciąża wysokiego ryzyka, nieprawidłowości w przebiegu ciąży czy rozwoju dziecka w łonie. Jeśli jednak ciąża jest fizjologiczna, a Mama czuje się dobrze, może karmić w czasie ciąży, a po porodzie dwoje dzieci jednocześnie.

8. Jeśli dziecko w pierwszych dniach po porodzie ciągle chce być przy piersi, znaczy to, że Mama ma za mało pokarmu, i należy je dokarmiać

Potrzeba długotrwałego ssania po porodzie nie wynika jedynie z chęci zaspokojenia głodu, ale często związana jest z potrzebą bycia blisko mamy. Jest to też instynktowne zachowanie dyktowane przez naturę, aby pobudzić laktację i zmobilizować organizm Mamy do przestawienia się z żywienia dziecka poprzez pępowinę wewnątrzmaciczną, na żywienie poprzez pępowinę mleczną.

9. Mleko Mamy może być za chude, za tłuste, za zimne…

Mleko kobiety zawsze jest odpowiednie dla jej dziecka. Jego skład jest stały. Jeśli matka nie dostarcza sobie w pożywieniu potrzebnych do produkcji pokarmu składników, są one pozyskiwane z jej ciała.

10. W piersi jest tyle mleka, ile da się odciągnąć

Mleko wytwarza się na bieżąco podczas ssania piersi przez dziecko. Nie tylko usta i język dziecka, poprzez stymulowanie zakończeń nerwowych, powodują, że mleko się produkuje. Również obecność, zapach, widok dziecka sprawiają, że mleko powstaje i wypływa. Żaden laktator nie jest w stanie “podrobić” tych warunków. Możliwa jest sytuacja, kiedy kobieta, która jest w stanie wykarmić swoje dziecko, nie może odciągnąć pokarmu.

Foto: Mike.Hanlon


Magdalena Niemyjska

Doula, fotograf rodzinny. Pracuje w niezależnej szkole rodzenia Koala, gdzie prowadzi zajęcia dotyczące bólu porodowego oraz laktacji. Wspomaga kobiety w ciąży, połogu, porodu i laktacji. Ma za sobą doświadczenie porodu aktywnego, naturalnego, długiego karmienia. Mama trzech dziewczynek.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.rodzinna.co/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

niemowlę
Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania? Cz. 1

edukacja alternatywna
Znajomość języków to kluczowa kompetencja przyszłości

olini
Jak wybrać tłuszcz do smażenia?

edukacja alternatywna
Dlaczego leśna edukacja może uratować świat?

wychowanie
Jak pomóc dziecku regulować emocje?

zdrowie
7 powodów, dla których warto pozwolić dziecku się pobrudzić

wychowanie
5 rzeczy, które pomagają dzieciom w efektywnym wypoczynku

wywiady
MamaGathering 2019 – przestrzeń stworzona przez kobiety dla kobiet

wychowanie
17 pomysłów na zabawy podczas podróży

zdrowie
Czy w naszej strefie klimatycznej musimy chronić oczy dziecka przed słońcem? Rozmowa z okulistką Anną Klonowską