5 dowodów na to, że bliska więź z dziadkami jest dla dzieci darem
| 5 dowodów na to, że bliska więź z dziadkami jest dla dzieci darem

5 dowodów na to, że bliska więź z dziadkami jest dla dzieci darem

Jest coś wyjątkowego w więzi między dziadkami i wnukami, coś o wiele głębszego i bardziej wartościowego niż rozpieszczanie cukierkami, czy darmowa opieka. I choć dla nas, rodziców te stosunki nie zawsze są usłane różami, podtrzymując pozytywne relacje z dziadkami, nasze dzieci tylko na tym korzystają.

Często mówi się, że dziadkowie mają słabość do wnuków, ale ten ogrom dodatkowej miłości z ich strony wcale naszych dzieci “nie rozwydrza”. A wręcz przeciwnie – wzmacnia na kolejne lata.

Oto 5 dowodów na to, że bliska więź z dziadkami jest dla dzieci darem:

1. Dodatkowy system wsparcia w trudnych chwilach

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim wykazały, że dzieci będące blisko z dziadkami mają mniej problemów emocjonalnych i behawioralnych, a także lepiej radzą sobie z traumatycznymi wydarzeniami życiowymi, takimi jak rozwód rodziców czy przemoc szkolna.

Dziadkowie mogą zapewnić poczucie bezpieczeństwa i wsparcia, które pomaga dzieciom przejść przez trudne doświadczenia dzieciństwa.

2. Posiadanie tożsamości międzypokoleniowej zwiększa życiową odporność

Inne badania sugerują, że posiadanie tożsamości międzypokoleniowej, znajomość historii rodziny i poczucie przynależności do niej, mogą sprawić, że dzieci będą miały poczucie większej kontroli nad swoim życiem, nawet jeśli świat poza rodziną wydaje się być poza kontrolą.

Reklama, dzięki której rozwijamy redakcję
Babciu, Dziadku, poMocy!

Twoi rodzice lub teściowie uważają, że rozpuszczasz własne dziecko, śpiąc z nim w łóżku, karmiąc na żądanie i nosząc? Chciałbyś wytłumaczyć dziadkom swoje metody wychowawcze? Przekazać im sens Rodzicielstwa bliskości oraz Porozumienia bez Przemocy? Koniecznie podaruj im “Babciu, dziadku, poMocy!”.

Zobacz więcej

Wiedza o tym, że poprzednie pokolenia również przeżyły swój ciężki czas (np. wojnę), daje nadzieję na lepsze jutro, pomaga przezwyciężać przeciwności losu i wspiera poczucie wpływu na własne życie.

3. Bliskie relacje z dziadkami sprawiają, że dzieci traktują starzenie się jako naturalny etap życia

Wszyscy kiedyś się zestarzejemy i na pewno nie chcemy, aby następne pokolenie dyskryminowało nas ze względu na sędziwy wiek. Najlepszym antidotum na ageizm jest budowanie pozytywnych relacji między dziećmi i ich dziadkami.

Jak udowodniły badania przeprowadzone w Belgii na 1151 dzieciach w wieku od 7 do 16 lat, dzieci utrzymujące bliskie stosunki z dziadkami mają mniejszą skłonność do wykazywania uprzedzeń wobec starszych osób. Te zaś, których relacje były słabsze – niekoniecznie pod względem ilości kontaktu, raczej jego jakości – częściej potwierdzały społeczne negatywne przekonania na temat ludzi starych.

4. Więź z dziadkami chroni przed depresją

Badania przeprowadzone w 2014 roku Bostonie sprawdzały wpływ emocjonalnych relacji dziadków i dorosłych już wnuków na poczucie niepokoju (anxiety) i zachorowalność na depresję – zarówno u dziadków, jak i dorosłych wnuków. Wnioski były następujące: bliskie relacje z dorosłymi wnukami wpływają na większą aktywność dziadków, a dorosłe wnuki korzystają z doświadczeń życiowych i rad, które otrzymują od dziadka i babci.

5. Kontakt międzypokoleniowy wpływa na zdrowie

Nauka jest zgodna co do tego, że związki międzypokoleniowe służą ludziom – dzieci stają się bardziej odporne życiowo, a starsze pokolenia cieszą się lepszym zdrowiem. Badania potwierdzają, że dziadkowie, utrzymujący kontakt z wnukami i zaangażowani w ich wychowanie, dodają do swojego życia średnio pięć lat. Cieszmy się zatem sobą nawzajem, bo służy to nam wszystkim!

Źródło: https://www.mother.ly

 


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

wychowanie
Dziecko idzie do przedszkola. Adaptacja dziecka

wychowanie
Dziecko idzie do przedszkola. Adaptacja rodziców

wywiady
“W kontakcie z dziećmi wybieram uwagę i ciekawość”. Rozmowa z Anną Kasprzycką

edukacja alternatywna
6 mitów na temat nauki języków obcych

POLECAMY
Podziemne jeziora i solne komnaty – ekscytująca podróż po Kopalni Soli w Wieliczce

ciąża i poród
Narodziny oczami dziecka

wychowanie
Jak nauczyć dzieci przeżywać złość?

ciąża i poród
Dlaczego dotykamy brzucha ciężarnej bez pytania jej o zgodę?

POLECAMY
Dzieci lubią kiedy jest mięciutko i przytulnie. 5 inspiracji do dziecięcego pokoju od Yellow Tipi

karmienie piersią
Nie jesteś lepszą matką. Nie jesteś gorszą matką!