Kategorie
Rodzina

5 dowodów na to, że bliska więź z dziadkami jest dla dzieci darem

Jest coś wyjątkowego w więzi między dziadkami i wnukami, coś o wiele głębszego i bardziej wartościowego niż rozpieszczanie cukierkami, czy darmowa opieka. I choć dla nas, rodziców te stosunki nie zawsze są usłane różami, podtrzymując pozytywne relacje z dziadkami, nasze dzieci tylko na tym korzystają.

Często mówi się, że dziadkowie mają słabość do wnuków, ale ten ogrom dodatkowej miłości z ich strony wcale naszych dzieci „nie rozwydrza”. A wręcz przeciwnie – wzmacnia na kolejne lata.

Oto 5 dowodów na to, że bliska więź z dziadkami jest dla dzieci darem:

1. Dodatkowy system wsparcia w trudnych chwilach

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim wykazały, że dzieci będące blisko z dziadkami mają mniej problemów emocjonalnych i behawioralnych, a także lepiej radzą sobie z traumatycznymi wydarzeniami życiowymi, takimi jak rozwód rodziców czy przemoc szkolna.

Dziadkowie mogą zapewnić poczucie bezpieczeństwa i wsparcia, które pomaga dzieciom przejść przez trudne doświadczenia dzieciństwa.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

2. Posiadanie tożsamości międzypokoleniowej zwiększa życiową odporność

Inne badania sugerują, że posiadanie tożsamości międzypokoleniowej, znajomość historii rodziny i poczucie przynależności do niej, mogą sprawić, że dzieci będą miały poczucie większej kontroli nad swoim życiem, nawet jeśli świat poza rodziną wydaje się być poza kontrolą.

Wiedza o tym, że poprzednie pokolenia również przeżyły swój ciężki czas (np. wojnę), daje nadzieję na lepsze jutro, pomaga przezwyciężać przeciwności losu i wspiera poczucie wpływu na własne życie.

3. Bliskie relacje z dziadkami sprawiają, że dzieci traktują starzenie się jako naturalny etap życia

Wszyscy kiedyś się zestarzejemy i na pewno nie chcemy, aby następne pokolenie dyskryminowało nas ze względu na sędziwy wiek. Najlepszym antidotum na ageizm jest budowanie pozytywnych relacji między dziećmi i ich dziadkami.

Jak udowodniły badania przeprowadzone w Belgii na 1151 dzieciach w wieku od 7 do 16 lat, dzieci utrzymujące bliskie stosunki z dziadkami mają mniejszą skłonność do wykazywania uprzedzeń wobec starszych osób. Te zaś, których relacje były słabsze – niekoniecznie pod względem ilości kontaktu, raczej jego jakości – częściej potwierdzały społeczne negatywne przekonania na temat ludzi starych.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody. 

CHCESZ? KLIKNIJ!

4. Więź z dziadkami chroni przed depresją

Badania przeprowadzone w 2014 roku Bostonie sprawdzały wpływ emocjonalnych relacji dziadków i dorosłych już wnuków na poczucie niepokoju (anxiety) i zachorowalność na depresję – zarówno u dziadków, jak i dorosłych wnuków. Wnioski były następujące: bliskie relacje z dorosłymi wnukami wpływają na większą aktywność dziadków, a dorosłe wnuki korzystają z doświadczeń życiowych i rad, które otrzymują od dziadka i babci.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

5. Kontakt międzypokoleniowy wpływa na zdrowie

Nauka jest zgodna co do tego, że związki międzypokoleniowe służą ludziom – dzieci stają się bardziej odporne życiowo, a starsze pokolenia cieszą się lepszym zdrowiem. Badania potwierdzają, że dziadkowie, utrzymujący kontakt z wnukami i zaangażowani w ich wychowanie, dodają do swojego życia średnio pięć lat. Cieszmy się zatem sobą nawzajem, bo służy to nam wszystkim!

Źródło: https://www.mother.ly


Uwaga! Reklama do czytania

Seria: Niegrzeczne książeczki

Niegrzeczne dzieci? Nie ma czegoś takiego!

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.