Kategorie
Książki Książki dla dzieci

8 książek, które pomogą w adaptacji przedszkolnej

Nasi rodzice wierzyli, że receptą na przedszkolne trudności jest KONSEKWENCJA, a brak reakcji na płacz sprawi, że dziecko samo w końcu przyzwyczai się do nowej rzeczywistości. My mamy inny sposób – ADAPTACJA. Wśród narzędzi, które mamy do dyspozycji są też dobre, mądre książki.

Wojtuś ma 3 lata. Pewnego dnia mama mówi mu, że pojadą do sklepu po nowy samolot. Zamiast tego zawozi go do przedszkola. W szatni płaczącego chłopca odbiera pani. Zalecenia: nie przeciągać pożegnania, nie wahać się, zostawić dziecko i wyjść. Płacze? „Wszystkie dzieci płaczą, w końcu się przyzwyczai”. Wojtuś płacze tak przez rok. Początki przedszkola pamięta do dziś…

Tak wyglądał pierwszy września dla większości przedszkolaków z naszego pokolenia. Nasi rodzice wierzyli, że receptą na przedszkolne trudności jest KONSEKWENCJA, a brak reakcji na płacz sprawi, że dziecko samo w końcu przyzwyczai się do nowej rzeczywistości. My mamy inny sposób – ADAPTACJA.

Staramy się wspierać, rozumieć i pomóc w odnalezieniu się w nowym środowisku. Nasze dzieci w przedszkolną rzeczywistość chcemy wprowadzić uważnie i delikatnie, małymi krokami. Wśród narzędzi, które mamy do dyspozycji są też dobre, mądre książki. Oto kilka najciekawszych, którymi warto wspomóc ten proces.

1. Tosia i Julek idą do przedszkola. (Nie) tacy sami

Jeden z tytułów serii (Nie) tacy sami Magdaleny Boćko-Mysiorskiej, poruszającej tematy, które rodzicom sprawiają trudność. Tym razem o adaptacji przedszkolnej.

W każdej książeczce towarzyszymy dwójce bohaterów – bliźniętom, Tosi i Julkowi, którzy są różni więc inaczej reagują na takie same sytuacje. Rodzic towarzyszy w rozwoju dziecka z empatią, gdyż zna je najlepiej. Tak samo jest i w tej części. Dzieci utożsamiają się z bohaterami książeczki, dzięki czemu szybciej i łagodniej przechodzą przez okres adaptacji.

Wiek: 1+, książkę kupisz tu. 

seria rodzicielska

Jak zrozumieć małe dzieckoWESPRZYJ SIEBIE I DZIECKO PODCZAS ADAPTACJI DO PRZEDSZKOLA

W naszym społeczeństwie istnieje wiele przekonań dotyczących adaptacji. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że każde dziecko jest inne!

2. Dusia i Psinek-Świnek. Pierwszy dzień w przedszkolu

Magdalena Felicja zwana Dusią właśnie rozpoczyna przedszkole. Z tej okazji mama ma dla niej prezent – własnoręcznie uszytego pluszaka. I tak Dusia razem z pluszowym Psinkiem-Świnkiem przekracza drzwi przedszkola.

Ta ciepła i zabawna książka pokazuje dzieciom, czego mogą się spodziewać w najbliższym czasie. Owszem, pojawią się trudności: rozstanie z rodzicami, nowe środowisko, pierwsze konflikty. Przyjdzie też zmierzyć się z trudnymi emocjami: strachem, złością, wstydem. Ale przede wszystkim będą nowi znajomi i nowe przygody. Poza tym książka opisuje przedszkolną codzienność z małymi elementami magii (przygody, które w bajkowym świecie przeżywa Psinek, dopełniają historię). A wszystko napisane lekko i z humorem.

Książka sprawdzi się doskonale jako pretekst do rozmowy o przedszkolnych wyzwaniach i własnych strategiach radzenia sobie z nimi. Może też zachęci do wyboru pluszowego towarzysza, który będzie dodawał dziecku otuchy?

Wiek: 4+ , książkę kupisz tu.


księgarnia natuli.pl
Najlepsze książki dla dzieci w jednym miejscu

Piękne, mądre, starannie wydane. W duchu rodzicielstwa bliskości. Uczące uważności, rozpoznawania emocji, życiowych umiejętności. Zachwycające historiami. Dla dzieci od 0 do 18. I tych starszych też!

Koniecznie odwiedź naszą księgarnię!

3. Mysia w przedszkolu

Jeśli chcecie opowiedzieć o przedszkolu czy żłobku maluchowi, który nie jest jeszcze wyrobionym czytelnikiem i raczej nie wysłucha w skupieniu historii, skorzystajcie z pomocy Mysi. Mysia w przedszkolu dobrze się bawi: maluje, tańczy, karmi rybki i pisze bajkę. A wszystko z naszą pomocą: książeczki o Mysi są interaktywne, a małe rączki wprawiają elementy w ruch. Jeśli zaprzyjaźnicie się z Mysią, uważajcie – ta seria ma ponad 50 tomów i naprawdę wciąga…

Wiek: 1+, książkę kupisz tu.

4. Kolorowy potwór idzie do przedszkola

Kolorowy potwór, ulubieniec przedszkolaków i młodszych dzieci, w tej części mierzy się się z czymś zupełnie dla niego nowym: z przedszkolem!

Prosta i zabawna historia, która pomoże najmłodszym dzieciom w adaptacji przedszkolnej.

Pierwszy dzień okaże się bardzo ekscytujący dla potwora. Czy sobie poradzi? Na pewno! A razem z nim każdy maluch rozpoczynający tą nową przygodę..

Wiek: 2+ , książkę kupisz tu.

5. Miś Tuliś idzie do przedszkola

Nadszedł wielki dzień dla Misia Tulisia – jego pierwszy dzień w przedszkolu. A w przedszkolu jest mnóstwo do robienia. I mnóstwo… do przytulenia!

Jeśli i przed waszymi przytulasami debiut w przedszkolu – koniecznie sięgnijcie po tę książeczkę!

Dzięki uroczemu, kochanemu w ponad 30 krajach Misiowi, każde dziecko przekona się jak fajnie może być w przedszkolu.

Wiek: 2+ , książkę kupisz tu.

6. Rok w przedszkolu

Seria „Rok W”  to już klasyka w dziecięcych biblioteczkach. Do zacnego grona dołączył „Rok w przedszkolu”. Na początku poznajemy dzieciaki ze Słonecznego Przedszkola. Każde inne: jest tu fanka księżniczek cała w tiulach i łobuziara z procą, jest chłopiec na wózku i mały Aleks, który w przedszkolu czuje się jeszcze niepewnie. Na kolejnych 12 stronach będziemy śledzić przedszkolaki miesiąc po miesiącu i podpatrywać przedszkolne zwyczaje. Poręczna, kartonowa, pełna żywych, tętniących kolorami ilustracji – to nasz typ na ulubioną książkę przedszkolnego debiutanta. Ciężko nie polubić Słonecznego Przedszkola.

Wiek: 4+ (polecamy dzieciom już od 2 lat), książkę kupisz tu.

7. Pospiesz się,  Albercie

Tutaj mamy coś na oswojenie trudnych poranków. Znany i lubiany czterolatek, Albert Albertsson, jak co rano wstaje i zbiera się do przedszkola. I jak co rano ma milion ważnych spraw do załatwienia. Nagle naprawienie popsutego samochodzika staje się sprawą najwyższej wagi. Znacie to? Tata Alberta powoli traci cierpliwość…

Albert jest ulubieńcem przedszkolaków i ich rodziców nie od dziś. A ta część serii jego przygód daje pretekst do przyjrzenia się porannym rytuałom. I to zarówno z perspektywy rodzica, jak i dziecka. Co jest dla nas ważne? Skąd nagle ta złość i ten pośpiech? Warto pośmiać się z Albertem, a potem spojrzeć na własne podwórko. A nuż coś uda się zmienić?

Wiek: 4+ (można czytać razem z młodszymi dziećmi), książkę kupisz tu.

8. Basia. Wielka księga przedszkola

Przyjaciółka każdego przedszkolaka!

Basia ma 5 lat i mnóstwo przedszkolnych koleżanek i kolegów. Razem bawią się codziennie, tworzą, poznają nowe rzeczy. Jedni tęsknią za mamą, inni nie chcą rozstawać się z przedszkolem. Niektórzy nie lubią jeść, innym apetyt nie ustaje nigdy. Każdy z nich jest wyjątkowy.

Książka opisuje codzienne przedszkolne rytuały, oswaja dzieci z nowym miejscem i pokazuje, że każdy dzień w przedszkolu może być nową, niepowtarzalną przygodą.

Wiek: 4+ , książkę kupisz tu. 

Książki wybrały i opisały Kasia i Marta z Księgarni Natuli

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece Twojego dziecka

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Uwaga! Reklama do czytania

Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka

Książka o rozwoju dziecka 2-5 lat. Praktyczne rozwiązania na najczęstsze rodzicielskie wyzwania.

CHCESZ? KLIKNIJ!
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “8 książek, które pomogą w adaptacji przedszkolnej”

Tych książeczek nie posiadam ale dobrze wiedzieć, że można się w takie zaopatrzyć. Ja mam książkę „witaj przedszkole” i „Feluś i Gucio idą do przedszkola”. Przeglądałam książkę rok w przedszkolu nie potrafiłam się na nią zdecydować, ale teraz żałuję bo bardzo fajnie pokazuje jakie święta obchodzimy w ciągu całego roku i co się wtedy dzieje. Tylko pewnie jeszcze uzupełnię naszą bibliotekę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.