Naturalne place zabaw w minionym wieku były normą – ich rolę pełniły pagórki, po których można było się wspinać, a zimą zjeżdżać na sankach, sady owocowe, gdzie wspinało się na drzewa (i ukradkiem zrywało owoce), krzaki, w których można było robić tajne bazy z gałęzi… Takie miejsca nie spełniały dzisiejszych norm bezpieczeństwa, ale dawały dzieciom bezcenną możliwość zabawy, którą dziś nazwalibyśmy kreatywną.
[reklama id=”67234″]
8 pomysłów na plac zabaw wspierający swobodną zabawę i rozwój dziecka:
1. Sekretne miejsce –
dzieci potrzebują miejsca, w którym mogą bawić się same, bez dorosłych. Z własnego dzieciństwa pamiętamy tajne bazy, które tworzyliśmy w zaroślach, wśród drzew, zbijając kawałki desek. Chodzi o to, by zachęcić dziecko do tworzenia własnego świata.
2. Punkt czerpania wody –
bez wody nie ma zabawy! W prosty sposób możemy wspólnie z dzieckiem przygotować ściankę wodną – z kilku materiałów, z użyciem surowców wtórnych. Takie miejsce zapewni dzieciom wiele godzin dobrej zabawy.
3. Strefa błotna –
placki, ciasto, lody, tunele, lepienie zamków… pomysły na błotne zabawy nigdy się nie kończą. Chodzi o to, by się ubrudzić i pozwolić wszystkim zmysłom doświadczać natury. Na plac zabaw wystarczy zabrać butelkę z wodą i wlać ją do piaskownicy. Na podwórku sprawdzi się miska z wodą i piasek lub ziemia. Taka zabawka kosztuje 0 zł, pozwala na zabawę nawet podczas deszczu, lubią ją dzieci w każdym wieku, rozwija wiele zmysłów jednocześnie i za każdym razem jest inna i twórcza.
4. Coś do wspinania –
dzieci uwielbiają wspinaczkę! Chcą zdobywać małe pagórki i całkiem wysokie szczyty, np. drzew, trzepaków, konstrukcji na placu zabaw.
5. Mały ogródek –
ogrodnictwo sprawi przyjemność niemal każdemu dziecku. Sadzenie i uprawa własnych roślinek jest możliwe w domu, na balkonie, a nawet w miejskim parku. Nietrudno się także domyśleć innych pozytywnych aspektów takiego projektu – budowanie własnej wartości, sprawczości, poszanowanie natury…
6. Miejsce do tworzenia –
dziecięce zainteresowanie twórczością rośnie podczas pobytu na świeżym powietrzu. Przestrzeń inspiruje do tworzenia. Dziecko może pisać (np. kredą), malować (np. farbą), grać (np. na wiaderkach), a nawet tworzyć sztukę na sobie (np. oblepiając się błotem).
7. Coś do huśtania –
hamak, huśtawka, kawałek liny przyczepiony do drzewa. Prosta konstrukcja, która daje wiele radości.
sk8swing.com
8. Dostęp do różnych materiałów –
swobodny dostęp do patyków, desek, małych narzędzi (np. młotka, gwoździków, metrówki), kawałków materiałów – wszystkiego, z czego można coś zbudować.