Nie od dziś wiadomo, że głównym czynnikiem wpływającym na powstawanie nowotworów złośliwych skóry jest znaczna ekspozycja skóry na promienie UV. Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym jest szczególnie ważna zwłaszcza u najmłodszych dzieci, których skóra jest bardzo cienka, delikatna i podatna na powstawanie oparzeń. O czym warto pamiętać, planując wakacyjny, rodzinny wypoczynek?
Poznaj nasz sklep
Okulary warte Twojego dziecka
Prawdziwe okulary przeciwsłoneczne, które skradają serca dzieci na całym świecie! Świetne wzory i najlepsza jakość.
Jak skutecznie chronić dziecko przed słońcem?
Bardzo często wydaje nam się, że nałożenie na skórę dziecka kremu z filtrem UV stanowi wystarczającą ochronę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Jeśli do tego wybierzemy produkt wodoodporny, jesteśmy wręcz przekonani, że będzie on zabezpieczał wrażliwą skórę dziecka przez długie godziny zabawy nad wodą. Nic bardziej mylnego! Oczywiście, krem z filtrem jest niezbędnym elementem wakacyjnej kosmetyczki. Jednak pamiętać, że najskuteczniejszym sposobem ochrony przed słońcem nie jest preparat z drogerii, a unikanie ekspozycji na silne promieniowanie słoneczne.
Oczywiście nie oznacza to, że w wakacje nie możemy ruszać się z domu. Wręcz przeciwnie! Korzystajmy z pięknej pogody, ale zrezygnujmy z długiego przebywania na świeżym powietrzu w godzinach od 10:00 do 15:00. Jeśli mimo wszystko nie chcemy czekać aż do popołudnia, by wyruszyć na plażę czy do lasu, zwróćmy uwagę na to, by jak najwięcej czasu spędzać w cieniu.
Ochrona przed słońcem – jak ubrać dziecko?
Aby jak najlepiej chronić dziecko przed słońcem, nie możemy zapominać o odpowiednim ubraniu. Niezbędnym elementem ubioru jest nakrycie głowy, czyli kapelusz z szerokim rondem lub czapka z daszkiem (i osłoną opuszczaną na kark). Jeśli natomiast chodzi o pozostałe części garderoby, wiele zależy od wieku dziecka. Niemowlętom możemy założyć body z krótkim rękawem i skarpetki. Natomiast starszym dzieciom prawdopodobnie będzie najwygodniej w luźnym podkoszulku, spodniach i sandałach. Zwróćmy uwagę na materiał, z którego wykonane są ubrania – najlepiej sprawdzi się cienka bawełna.
Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – na co zwrócić uwagę?
Wielu z nas traktuje okulary przeciwsłoneczne jako ciekawe uzupełnienie stylizacji. Najtańsze modele możemy kupić już za kilka złotych na straganie. Rzadko przywiązujemy jednak wagę do certyfikatów czy wyników badań, które potwierdzają wartość zastosowanego filtra. Tymczasem to właśnie filtr UV jest czymś, na co w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę. Zapewni on skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, co jest szczególnie ważne u niemowląt (do ukończenia 1. roku życia do głębszych struktur oka wpada aż 90 proc. promieni UVA). O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając okulary przeciwsłoneczne dla dzieci? Przede wszystkim o wygodzie i wytrzymałości – wakacyjne zabawy bardzo często nie należą do najspokojniejszych, dlatego oprawki okularów powinny być elastyczne i odporne na uszkodzenia.
Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Ochrona dziecka przed słońcem – jaki krem z filtrem wybrać?
Ostatnim niezbędnym elementem wakacyjnej wyprawki jest preparat ochronny na skórę. W aptekach i sklepach, zwłaszcza w sezonie letnim, znajdziemy mnóstwo kosmetyków zabezpieczających skórę dziecka przed słońcem. Należą do nich kremy, olejki, pianki i aerozole. Które z nich są najlepsze? Choć większość rodziców intuicyjnie sięga po krem z filtrem przeciwsłonecznym, tak naprawdę to nie forma preparatu jest najważniejsza, a obecność filtrów i ich moc. Na opakowaniu wybranego przez nas preparatu powinniśmy znaleźć skrót SPF (ang. Sun Protection Factor), określający wskaźnik ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Tuż obok niego zawsze znajduje się faktor – im jest wyższy, tym skuteczniejsza jest ochrona dziecka przed słońcem. Z myślą o dzieciach powstały preparaty z wysokim filtrem. W ich przypadku minimalna wartość faktora wynosi 30, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy sięgnęli po kremy do ochrony skóry z dużo wyższym filtrem (nawet 50+).
Ochrona przeciwsłoneczna – jak stosować krem z filtrem?
Któż z nas choć raz nie sięgnął po krem do ochrony skóry dopiero po przyjściu na plażę? To dość znajomy scenariusz, choć nie najlepszy, jeśli ochrona przed słońcem naprawdę ma być skuteczna. Aby zabezpieczyć skórę malucha przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, krem powinniśmy nałożyć 30 minut przed wyjściem z domu. Dzięki temu zdąży się wchłonąć. Smarujemy wszystkie odsłonięte części ciała (także małżowiny uszne, usta czy kark), omijamy jedynie okolice oczu (ten obszar powinny zabezpieczyć okulary). Regularne nakładanie kremu może być uciążliwe, ale należy o tym pamiętać i powtarzać cały „zabieg” co 2-3 godziny. Ta sama zasada dotyczy również kremów wodoodpornych, które – nawet jeśli wytrzymają długotrwały wpływ wody – na pewno nie mają najmniejszych szans z ręcznikiem.