Kategorie
Medycyna naturalna Zdrowie

Kaszel u dziecka – jak sobie z nim radzić naturalnymi sposobami?

Kaszel u dziecka budzi niepokój u rodziców. Czy można sobie z nim poradzić domowymi sposobami? Czy kaszel suchy leczymy tak samo jak kaszel mokry? O czym może świadczyć kaszel u dzieci? Jak objawia się przewlekły kaszel?

Kaszel jest naturalnym odruchem fizjologicznym i mechanizmem obronnym organizmu. U dzieci jest najczęściej objawem przeziębienia, grypy lub innego rodzaju infekcji dróg oddechowych. Pozwala pozbyć się zalegającej w układzie oddechowym wydzieliny, umożliwia również usunięcie np. ciała obcego z dróg oddechowych. Kaszel sam w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem jakiegoś schorzenia. Jednak jego obecność świadczy o toczącym się w organizmie procesie chorobowym i wymaga podjęcia interwencji.

Uwaga! Reklama do czytania

PREMIERA
Piękne, bliskościowe wierszyki na dobranoc

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Kaszel suchy czy mokry – jak je odróżnić?

Rozróżnienie pomiędzy kaszlem suchym i mokrym u małego dziecka jest bardzo istotne, ponieważ w zależności od rodzaju kaszlu – różne są sposoby jego leczenia.

Suchy kaszel u dziecka

Określany jest jako nieproduktywny. Kaszel suchy bywa uciążliwy, męczący, duszący, zatykający, czasem nawet bolesny. Może pojawiać się w postaci ataków lub jako suche pokasływanie. Suchy kaszel pojawia się zazwyczaj w przebiegu infekcji wirusowej. Wirusy powodują uszkodzenie i podrażnienie nabłonka dróg oddechowych. Przepływ powietrza podczas mówienia, oddychania czy śmiechu podrażnia śluzówkę i powoduje napady suchego kaszlu. 

Leczenie suchego kaszlu u dziecka polega na hamowaniu odruchu kaszlowego i powstrzymywaniu ataków kaszlu.

Mokry kaszel u dziecka

Mokry kaszel nazywany jest także produktywnym lub wilgotnym. W jego przebiegu pojawia się wydzielina, która ma zazwyczaj ropny charakter. Dlatego kaszel mokry jest najczęściej wynikiem zakażenia bakteryjnego. Odkrztuszana wydzielina może być gęsta, zbita, w postaci grudek, o zabarwieniu żółtym, żółtozielonym lub nieco brunatnym albo może przyjąć postać lepkiego śluzu, przezroczystego lub białawego. 

Kaszel mokry często jest najbardziej nasilony rano, po wstaniu, kiedy zalegająca w drogach oddechowych wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła i wywołuje odruch kaszlu. W przebiegu kaszlu mokrego może pojawiać się również chrypka, drapanie, a nawet ból gardła z potrzebą ciągłego odkrztuszania.

Uwaga! Kaszlu mokrego nie wolno hamować, gdyż spełnia on ważną rolę w oczyszczaniu drzewa oskrzelowego z zalegającej wydzieliny chorobowej. Leczenie kaszlu mokrego polega na upłynnianiu i rozrzedzaniu wydzieliny chorobowej oraz ułatwianiu jej odkrztuszania.

Uwaga! Reklama do czytania

Wierszyki paluszkowe

Wesołe rymowanki do masażyków

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Przyczyny kaszlu u dziecka

Najczęstszą przyczyną kaszlu suchego u dzieci są rozmaite infekcje dróg oddechowych. Jeśli jednak wykluczymy zakażenie, a męczący kaszel suchy nadal się utrzymuje, trzeba szukać innej przyczyny. Może nią być między innymi:

 • zapalenie dróg oddechowych o charakterze przewlekłym,
 • astma oskrzelowa – która zwykle jest powiązana z innymi problemami układu oddechowego, jak np. utrudniony wdech lub wydech, duszność, skurcz oskrzeli,
 • narażenie dziecka na obecność dymu papierosowego lub innego typu zanieczyszczenia powietrza,
 • alergie oddechowe, związane z nadmierną reakcją na np. pyłki roślin, roztocza, kurz, pierze, sierść zwierząt i inne; wówczas pojawia się kaszel alergiczny. Kaszlem alergicznym nie można się zarazić!
 • refluks żołądkowy – cofająca się kwaśna treść pokarmowa z żołądka do przełyku podrażnia śluzówkę układu oddechowego i prowokuje suchy kaszel,
 • stres – gdy suchy kaszel lub pokasływanie jest efektem psychosomatycznym i wynika z nerwowej reakcji dziecka na określone sytuacje, osoby lub środowisko.

Z przyczyn kaszlu produktywnego można wymienić przede wszystkim bakteryjne infekcje układu oddechowego, jak np.:

 • zapalenie zatok,
 • zapalenie płuc,
 • zapalenie oskrzeli,
 • zakażenie grzybicze dróg oddechowych,
 • mukowiscydoza.

Jak radzić sobie z kaszlem u dziecka domowymi sposobami?

W przypadku kaszlu suchego, będącego objawem infekcji, warto jak najszybciej sięgnąć po naturalne sposoby, które nie tylko zadziałają na sam kaszel, lecz ogólnie wspomogą organizm w walce z chorobą i skrócą czas jej trwania.

Najlepsze domowe sposoby na kaszel suchy u dziecka to między innymi:

 • Zioła – ciepłe napary z ziela babki lancetowatej, macierzanki, liści podbiału i ślazu dzikiego oraz z kwiatów czarnego bzu łagodzą suchy kaszel i nawilżają podrażnioną śluzówkę. Dobrze sprawdza się również wywar z korzenia lukrecji i/lub prawoślazu. Zioła te hamują ataki kaszlu i działają przeciwzapalnie.
 • Inhalacje parowe – z dodatkiem takich olejków eterycznych jak: lawendowy, sosnowy, herbaciany, rumiankowy, majerankowy, czy miętowy. Gorąca para nawilży drogi oddechowe, a substancje zawarte w olejkach zadziałają przeciwdrobnoustrojowo, przeciwzapalnie i przeciwkaszlowo. Najmłodsze dzieci (do 1 roku życia) można inhalować za pomocą nebulizatora, do którego używamy soli fizjologicznej. 
 • Domowy syrop z cebuli – przyrządzony wg przepisu: plasterki cebuli układamy warstwami w słoiczku i na każdą warstwę dodajemy łyżkę miodu. Do całości dodajemy kilka wyciśniętych ząbków czosnku oraz sok z cytryny. Miksturę odstawiamy na kilka godzin lub na całą noc, aby cebula puściła sok. Przecedzamy i podajemy do picia 3 razy dziennie po łyżeczce. Syrop można przechowywać w lodówce do dwóch tygodni. U dzieci poniżej 1 roku życia miód zastępujemy cukrem, którym przesypujemy kolejne warstwy cebuli. Można sięgnąć również po gotowe syropy roślinne, jak np. sosnowy, z pierwiosnka lekarskiego lub czarnego bzu.
 • Nawilżanie powietrza – zbyt suche powietrze wysusza i podrażnia śluzówki nosa i gardła oraz utrudnia pozbywanie się zalegającej w nich wydzieliny. Szczególnie w okresie grzewczym dobrze jest stosować specjalne nawilżacze powietrza, a pokój dziecka dokładnie wietrzyć przed snem. 
 • Bańki – przy suchym kaszlu dobrze jest postawić dziecku bańki, które pobudzają odporność i wspierają organizm w walce z wirusami i bakteriami. Uwaga! Baniek nie powinno się stawiać u dzieci poniżej 1 roku życia oraz przy bardzo wysokiej gorączce!
 • Kompot z gruszek – przy suchym kaszlu ulgę przynosi picie ciepłego kompotu z gruszek z dodatkiem obranych migdałów i niewielką ilością miodu.
 • Leki homeopatyczne – najczęściej polecanymi produktami homeopatycznymi na suchy kaszel są: Drosera – wskazana w przebiegu suchego, napadowego i duszącego kaszlu, prowokowanego przez łaskotanie w krtani. Jest też bardzo skuteczna w przypadku kaszlu nocnego u dzieci. Kolejna jest Spongia tosta – polecana na kaszel suchy i drażniący, jak również ten określany jako kaszel szczekający, towarzyszący zapaleniu krtani. Ulgę w przypadku napadowego kaszlu przypominającego krztusiec przyniesie Cuprum metallicum. Natomiast gdy suchy i chrapliwy kaszel pojawia się lub nasila pod wpływem zimna, wskazany jest Rumex crispus. 

Z naturalnych sposobów na leczenie kaszlu mokrego można wymienić:

 • zioła – w przypadku kaszlu mokrego sprawdzi się napar z tymianku lub krwawnika, które mają działanie wykrztuśne, przeciwdrobnoustrojowe i rozrzedzające wydzielinę w drogach oddechowych,
 • inhalacje – do których można wykorzystać olejek tymiankowy, eukaliptusowy, czy miętowy. Spowodują rozrzedzenie zalegającej wydzieliny, ułatwią jej odkrztuszanie i udrożnią drogi oddechowe, 
 • syropy roślinne – w leczeniu kaszlu mokrego polecane są syropy oparte na bazie tymianku, dziewanny, bluszczu lub babki lancetowatej,
 • leki homeopatyczne – spośród których najważniejsze to Antimonium tartaricum – wskazany w kaszlu mokrym z obfitą wydzieliną śluzową, trudną do wykrztuszenia. Kaszel jest grzechoczący, duszący i głęboki, a dziecko zmęczone i osłabione chorobą. Natomiast w napadach kaszlu, który prowokuje odruchy wymiotne, z dużą ilością śluzu, przyda się Ipeca. Jeśli zaś kaszel nasila się w cieple, a łagodnieje pod wpływem chłodnego powietrza lub wypicia chłodnej wody, można sięgnąć po Coccus cacti.

Jednocześnie warto zawsze pamiętać, że przy każdym rodzaju kaszlu dobrze jest podawać dziecku regularnie i często duże ilości ciepłych płynów. Pomogą one nawilżyć podrażnione gardło w przebiegu kaszlu suchego oraz rozrzedzić wydzielinę przy kaszlu wilgotnym. 

Czas trwania kaszlu

Czas trwania kaszlu u dziecka ma znaczenie. Kaszel ostry, utrzymujący się przez około dwa do trzech tygodni jest zazwyczaj rezultatem infekcji dróg oddechowych i powinien ustąpić po wyleczeniu. Jeśli jednak symptom ten się przedłuża, nie można go bagatelizować. 

Kaszel utrzymujący się dłużej niż osiem tygodni jest objawem przewlekłym, który może świadczyć o współistnieniu innych chorób u dziecka, np. alergii. Podobnie niepokojącymi objawami może być pojawienie się krwi w wydzielinie oskrzelowej, ogólne osłabienie oraz duszności i problemy z oddychaniem. Jeśli więc kaszel nie ustępuje pomimo leczenia lub jeśli napady kaszlu systematycznie nawracają, należy koniecznie się skonsultować z lekarzem w celu wykonania badań i przeprowadzenia diagnostyki potencjalnie możliwych innych schorzeń, których kaszel jest objawem.

Prezenty od NATULI

Najpiękniejsze książki na święta od wydawnictwa Natuli. Dla dzieci i rodziców.

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.