Kategorie
Książki dla dzieci

Książeczki kontrastowe – jak wpływają na rozwój wzroku dziecka?

Właśnie zostaliście rodzicami i marzycie, by w końcu zacząć czytać ze swoim dzieckiem grube, bogato ilustrowane książki? Cóż, na to będziecie musieli jeszcze trochę poczekać. W tym czasie możecie za to wypełniać biblioteczkę niemowlęcia książeczkami kontrastowymi. W czym tkwi moc tych prostych publikacji?

Co może być atrakcyjnego w czarno-białych figurach geometrycznych? Dorosły odbiorca, który przez lata przyzwyczajał się do pełnych detali dzieł sztuki, powie pewnie, że nic. Ale dla niemowlęcia nawet czarny kwadrat na białym tle jest prawdziwym arcydziełem! Wyjaśniamy, jak kontrastowe obrazki wpływają na prawidłowy rozwój wzroku dziecka.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Czym są czarno-białe książeczki kontrastowe?

Książeczki kontrastowe to publikacje przygotowane z myślą o najmłodszych. Przedstawiają figury geometryczne, zwierzęta, rośliny, zabawki, a także przedmioty codziennego użytku, które wkrótce znajdą się w kręgu zainteresowań dziecka. Obiekty mają wyraźnie zarysowane kontury, za nimi z kolei znajduje się kontrastowe tło. Najróżniejsze odcienie szarości, które często możemy znaleźć w książkach dla starszych dzieci, tym razem zastępuje czerń i biel. To właśnie te dwie barwy, jedyne widziane przez niemowlaka w pierwszych dniach życia, najlepiej stymulują jego percepcję wzrokową. Książeczki kontrastowe nie muszą być jednak wyłącznie czarno-białe. W wielu z nich znajdziemy znacznie więcej barw – przede wszystkim zieloną, czerwoną, niebieską i żółtą. To kolory, które nasze dziecko w najbliższych tygodniach nauczy się rozpoznawać.

Książeczki kontrastowe NATULI

Pakiet: Zupa + Pranie + Spacer

Proste i zabawne książeczki kontrastowe, które stymulują rozwój i naturalną ciekawość dziecka.

Książeczki dla niemowląt – dlaczego warto je przeglądać z dzieckiem już od pierwszych dni życia?

Choć wszystkie zmysły zdrowych, donoszonych niemowląt są w chwili narodzin rozwinięte, ich wzrok będzie potrzebował jeszcze wielu miesięcy, by funkcjonować prawidłowo. Noworodek tuż po porodzie widzi wszystko jak przez gęstą mgłę. Jego oczy są nadwrażliwe na światło, dlatego często je mruży lub odwraca głowę od oświetlenia lub wpadających do pokoju promieni słońca. Najmłodszym dzieciom bardzo trudno jest podążać wzrokiem za poruszającym się przedmiotem, a ich pole widzenia jest bardzo wąskie. Aby wspierać prawidłowy rozwój wzroku noworodka, warto już od pierwszych dni jego życia przedstawiać mu kontrastowe ilustracje. Pamiętajmy przy tym, że najmłodsze dzieci najlepiej widzą obiekty, które znajdują się na obrzeżach pola widzenia – właśnie dlatego ustawianie książeczek kontrastowych na wprost twarzy niemowlęcia nie jest najlepszym pomysłem.

Jakie książeczki kontrastowe wybrać?

Aby jak najlepiej dostosować treści i ilustracje do potrzeb rozwijającego się niemowlęcia, warto postawić na sprawdzone książeczki kontrastowe. Dużym zaufaniem rodziców od lat cieszy się m.in. ukazująca się nakładem wydawnictwa Sierra Madre seria „Oczami maluszka”. Proste, czarno-białe ilustracje stymulują słaby wzrok noworodków, a twarde, kartonowe strony wytrzymają długie godziny wspólnego czytania. Ciekawą propozycją dla dzieci, które wkraczają w świat kolorów, są również książeczki kontrastowe dla najmłodszych wydawane przez Natuli. Ich autorka, Aleksandra Brambor-Rutkowska, udowadnia, że nawet gotowanie zupy, robienie prania czy wyjście na spacer może być fascynującą przygodą. Nietuzinkowe ilustracje Pawła Mildnera uzupełnione są wyrazami dźwiękonaśladowczymi, które dodatkowo stymulują rozwój mowy dziecka. Czekają na was dwie pierwsze części, czyli „Zupa” i „Pranie”, a także najnowsza – „Spacer”.


księgarnia natuli.pl
Najlepsze książki dla dzieci w jednym miejscu

Piękne, mądre, starannie wydane. W duchu rodzicielstwa bliskości. Uczące uważności, rozpoznawania emocji, życiowych umiejętności. Zachwycające historiami. Dla dzieci od 0 do 18. I tych starszych też!

Koniecznie odwiedź naszą księgarnię!

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.