fbpx
DZIEŃ DZIECKA - Zrób niespodziankę!
| Lalka dla chłopca – czyli o wychowaniu empatycznych mężczyzn

Lalka dla chłopca – czyli o wychowaniu empatycznych mężczyzn

Czy chłopiec bawiący się lalką to wciąż jeszcze obciach (tak jak to było w połowie ubiegłego wieku), czy już norma, będąca wyrazem zmiany zachodzącej w naszym społeczeństwie od kilkunastu lat? Czy rodzice wciąż jeszcze mają problem z tym, że ich syn przebiera lalki w sukienki, czesze im włosy i układa spać do łóżeczka? I jeśli tak, to czy ich obawy, będące wszakże wyrazem troski, mają jakiekolwiek uzasadnienie?

Polska jest krajem mocno zanurzonym w tradycji. To, co w krajach skandynawskich wydaje się być już normą (uniseksowe zabawki, ubranka, wychowanie równościowe), w Polsce wciąż budzi kontrowersje. Ale i u nas w kwestii równościowego wychowania wiele się dzieje, choć to proces powolny i wymagający. Wyrazem zmian jest choćby dziecięca literatura, w której o tym, że chłopcy mogą bawić się lalkami (a dziewczynki – zostać astronautkami), mówi się coraz częściej. Wystarczy zresztą spojrzeć na tytuły: „Lala Lolka”, „Lalka Williama” oraz „Igor i lalki”. Wszystkie trzy książki przywędrowały do nas z Zachodu i wszystkie trzy poruszają bardzo ważny temat – fakt, że chłopcy potrzebują zabawy lalkami i że zabranianie im tego jest odbieraniem szansy na poznanie świata z różnych perspektyw (ot, choćby tej tradycyjnie przypisanej kobietom – a więc opiekuńczej). A chłopięce zabawy lalkami mają naprawdę sporo potencjału i w niczym nie ujmują im męskości.

Czy wiesz, dlaczego zabawa lalkami służy chłopcom?

1. Przełamuje stereotypy płciowe

Żyjemy w kulturze wciąż mocno opartej na stereotypach. Doskonale widać to na przykładzie sklepów z zabawkami dla dzieci. Chłopięce działy uginają się pod naporem sprzętu do majsterkowania, aut i zestawów „małego odkrywcy”. Działy dla dziewczynek to natomiast królestwo różu, tiulu i samej słodyczy. Gdyby przyjrzeć się temu z bliska, widać w tym silną potrzebę zachowania ładu sprzed kilkudziesięciu lat. Ładu, w którym światem rządzili mężczyźni, a jedyną rolą kobiety było im towarzyszyć i zajmować się wspólnym domem i dziećmi. W dzisiejszym świecie kobiety kończą uniwersytety, pracują, podejmują się coraz odważniejszych wyzwań. Wciąż jednak to one wypełniają większość obowiązków domowych, sądząc, że jest to wpisane w ich naturę. A to nieprawda.

2. Rozwija

Zabawy lalkami uczą cierpliwości, usprawniają małą motorykę (rączki ćwiczą się podczas ubierania i rozbierania lalek), pozwalają zaznajomić się z tym, jak funkcjonuje zamek czy guzik. Dziecko, bawiąc się lalką, poznaje części ciała, a nawet uczy się wiązać sznurówki. Karmienie, czesanie, wizyty u lekarza z lalką oswajają też z codziennymi obowiązkami.

Reklama, dzięki której rozwijamy redakcję
“Rozwój seksualny dzieci”

To książka, która pomoże Ci świadomie wspierać kształtującą się seksualność dziecka.Pierwszy całościowy poradnik o rozwoju seksualnym dzieci 0-18 lat.

Zobacz więcej

3. Uczy

Troskliwość i empatia przydają się nie tylko dziewczynkom, a zabawa lalkami pozwala się ich nauczyć. Chłopiec może bowiem odegrać z lalką scenkę, utożsamić ją z jakąś osobą, przepracować trudne rzeczy, które wydarzyły się w ciągu dnia, na przykład w przedszkolu, a na koniec – po prostu ją przytulić.

4. Rozwija mowę

Zabawy lalkami to zazwyczaj zabawy, w których dominuje narracja ze strony dziecka. Maluch często zwraca się do zabawki bądź opowiada jej, co robi. W połączeniu z różnorodnością sytuacji, w jakie można zaangażować lalki, jest to doskonały pretekst, by rozbudować swoje słownictwo. Nauczyć się nazewnictwa – części ciała, ubrań, czasowników związanych z opiekowaniem się lalką.

5. Pobudza kompetencje społeczno-emocjonalne

Szczególnie lalki niemowlaki wzbudzają w dzieciach czułość, troskę i przywiązanie. Chłopcy, obcując z lalką, uczą się wyrażać wobec niej swoje uczucia, co pomaga w późniejszym życiu, powoduje, że mówienie o swoich uczuciach nie wzbudza takiego lęku.

Czy przejmowanie się tym, że chłopcy bawią się „dziewczyńskimi” zabawkami ma w ogóle sens? Nie, jeśli chcemy, by w przyszłości nasi synowie budowali partnerskie relacje z ludźmi wokół siebie. Dlatego zamiast martwić się na zapas tym, co stanie się z ich męskością, jeśli podarujemy im w dzieciństwie lalkę – po prostu zróbmy to. I zobaczmy, co się stanie.

Foto: The Littlest Starfish


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

wychowanie
Jak uważnie towarzyszyć dziecku? I dlaczego to takie ważne?

odżywianie naturalne
3 pomysły na quinoę w kuchni

wychowanie
Jak nauczyć dziecko bezinteresownej pomocy innym?

odżywianie naturalne
6 przepisów na orzeźwiające napoje bez cukru

naturopatia
Mamy już dość komarów! 2 sprawdzone przepisy na płyny odstraszające

wychowanie
Korzystanie z urządzeń elektronicznych i ich wpływ na rozwój dziecka – Jesper Juul

naturopatia
Na czym polega holistyczne leczenie dzieci?

wywiady
“Kiedy o uczniu zaczniemy myśleć, jak o człowieku…”. Rozmowa z Anną Szulc

wychowanie
Chłopaki też płaczą. I to jest ok!

wychowanie
Samokontrola, elastyczność i pamięć – jak wspierać rozwój poznawczy dziecka?