Kategorie
wychowanie

Lalka dla chłopca – czyli o wychowaniu empatycznych mężczyzn

Czy chłopiec bawiący się lalką to wciąż jeszcze obciach (tak jak to było w połowie ubiegłego wieku), czy już norma, będąca wyrazem zmiany zachodzącej w naszym społeczeństwie od kilkunastu lat? Czy rodzice wciąż jeszcze mają problem z tym, że ich syn przebiera lalki w sukienki, czesze im włosy i układa spać do łóżeczka? I jeśli tak, to czy ich obawy, będące wszakże wyrazem troski, mają jakiekolwiek uzasadnienie?

Polska jest krajem mocno zanurzonym w tradycji. To, co w krajach skandynawskich wydaje się być już normą (uniseksowe zabawki, ubranka, wychowanie równościowe), w Polsce wciąż budzi kontrowersje. Ale i u nas w kwestii równościowego wychowania wiele się dzieje, choć to proces powolny i wymagający. Wyrazem zmian jest choćby dziecięca literatura, w której o tym, że chłopcy mogą bawić się lalkami (a dziewczynki – zostać astronautkami), mówi się coraz częściej. Wystarczy zresztą spojrzeć na tytuły: „Lala Lolka”, „Lalka Williama” oraz „Igor i lalki”. Wszystkie trzy książki przywędrowały do nas z Zachodu i wszystkie trzy poruszają bardzo ważny temat – fakt, że chłopcy potrzebują zabawy lalkami i że zabranianie im tego jest odbieraniem szansy na poznanie świata z różnych perspektyw (ot, choćby tej tradycyjnie przypisanej kobietom – a więc opiekuńczej). A chłopięce zabawy lalkami mają naprawdę sporo potencjału i w niczym nie ujmują im męskości.

książki dla rodziców

Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały 

30,45 PLN

Książka, która pomoże ci lepiej komunikować się ze swoim dzieckiem.

Czy wiesz, dlaczego zabawa lalkami służy chłopcom?

1. Przełamuje stereotypy płciowe

Żyjemy w kulturze wciąż mocno opartej na stereotypach. Doskonale widać to na przykładzie sklepów z zabawkami dla dzieci. Chłopięce działy uginają się pod naporem sprzętu do majsterkowania, aut i zestawów „małego odkrywcy”. Działy dla dziewczynek to natomiast królestwo różu, tiulu i samej słodyczy. Gdyby przyjrzeć się temu z bliska, widać w tym silną potrzebę zachowania ładu sprzed kilkudziesięciu lat. Ładu, w którym światem rządzili mężczyźni, a jedyną rolą kobiety było im towarzyszyć i zajmować się wspólnym domem i dziećmi. W dzisiejszym świecie kobiety kończą uniwersytety, pracują, podejmują się coraz odważniejszych wyzwań. Wciąż jednak to one wypełniają większość obowiązków domowych, sądząc, że jest to wpisane w ich naturę. A to nieprawda.

2. Rozwija

Zabawy lalkami uczą cierpliwości, usprawniają małą motorykę (rączki ćwiczą się podczas ubierania i rozbierania lalek), pozwalają zaznajomić się z tym, jak funkcjonuje zamek czy guzik. Dziecko, bawiąc się lalką, poznaje części ciała, a nawet uczy się wiązać sznurówki. Karmienie, czesanie, wizyty u lekarza z lalką oswajają też z codziennymi obowiązkami.

3. Uczy

Troskliwość i empatia przydają się nie tylko dziewczynkom, a zabawa lalkami pozwala się ich nauczyć. Chłopiec może bowiem odegrać z lalką scenkę, utożsamić ją z jakąś osobą, przepracować trudne rzeczy, które wydarzyły się w ciągu dnia, na przykład w przedszkolu, a na koniec – po prostu ją przytulić.

4. Rozwija mowę

Zabawy lalkami to zazwyczaj zabawy, w których dominuje narracja ze strony dziecka. Maluch często zwraca się do zabawki bądź opowiada jej, co robi. W połączeniu z różnorodnością sytuacji, w jakie można zaangażować lalki, jest to doskonały pretekst, by rozbudować swoje słownictwo. Nauczyć się nazewnictwa – części ciała, ubrań, czasowników związanych z opiekowaniem się lalką.

5. Pobudza kompetencje społeczno-emocjonalne

Szczególnie lalki niemowlaki wzbudzają w dzieciach czułość, troskę i przywiązanie. Chłopcy, obcując z lalką, uczą się wyrażać wobec niej swoje uczucia, co pomaga w późniejszym życiu, powoduje, że mówienie o swoich uczuciach nie wzbudza takiego lęku.

Czy przejmowanie się tym, że chłopcy bawią się „dziewczyńskimi” zabawkami ma w ogóle sens? Nie, jeśli chcemy, by w przyszłości nasi synowie budowali partnerskie relacje z ludźmi wokół siebie. Dlatego zamiast martwić się na zapas tym, co stanie się z ich męskością, jeśli podarujemy im w dzieciństwie lalkę – po prostu zróbmy to. I zobaczmy, co się stanie.

Foto: The Littlest Starfish

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Bestsellery księgarni Natuli.pl

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci.

Ta prosta, rytmiczna książeczka to wspaniałe zaproszenie do zabawy i czułego, bliskiego kontaktu.

Jak się kochać?
Komunikacja, bliskość, intymność

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *