Kategorie
Niemowlę Pielęgnacja dziecka Rodzina

W jaki sposób masaż wspiera rozwój niemowląt?

Pierwsze trzy miesiące po porodzie to czas, w którym rodzice poznają dziecko. Uczą się reakcji maleństwa na niezaspokojone potrzeby, a także uczą się te potrzeby zaspokajać. Pomaga w tym karmienie piersią, tulenie, noszenie i masaż. Rozwijające się w dalszym ciągu układy w ciele dziecka wymagają odpowiedniej stymulacji.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Dlaczego masaż jest ważny dla rozwoju niemowląt?

Dotyk jest pierwszym zmysłem, który pojawia się u człowieka, bo już w życiu płodowym. Noworodek zostaje wyposażony w około 5 milionów receptorów, które odbierają bodźce i przekazują je dalej do ośrodkowego układu nerwowego w postaci impulsów. Takie pobudzanie układu nerwowego wywołuje szybszą i sprawniejszą pracę doskonalących się wciąż narządów.

Patrząc na masaż od strony sensualnej, to ciepło rąk rodzica i odpowiedni rytm podczas masażu przedłużają odczucie silnego, rytmicznego falowania, które dziecko doświadczyło w życiu płodowym. A to, co znane daje poczucie bezpieczeństwa, relaksuje i wycisza. Pięknie o masażu niemowląt pisał Frederick Leboyer „(…) u niemowląt skóra dominuje nad całą resztą. Dotyk jest pierwszym zmysłem. Trzeba dbać o tę skórę. Karmić ją. Miłością. Nie kremami”.

warto jeszcze przeczytać:

Jakich korzyści z masażu doświadcza niemowlę?

Zrelaksowane niemowlę łatwiej zasypia, a sen jest bardziej efektywny. Podczas masażu polepsza się ukrwienie narządów, a co za tym idzie przyswajanie substancji odżywczych, więc poprawia się trawienie. Rozluźnienie mięśni sprawia, że skumulowane w organizmie napięcia ustępują, co w efekcie łagodzi objawy kolki niemowlęcej.

Masaż pobudza układ odpornościowy do działania. Poprzez odpowiedni ruch dłoni rodzica, na przykład na twarzy maleństwa, chłonka szybciej dociera do węzłów chłonnych szyi, co wzmaga produkcję przeciwciał. Lekki docisk dłoni rodzica podczas rytmicznego masażu pomaga niemowlakowi ukształtować wyobrażenie o samym sobie. Niemowlę zaczyna odczuwać siebie jako odrębną jednostkę pod względem fizycznym i psychicznym.

Co zyskują rodzice, którzy stosują masaż u niemowląt?

Niezwykle ważną korzyścią dla rodziców jest budowanie i wzmacnianie więzi z dzieckiem. Ta relacja bliskości podczas masażu udziela się im obojgu. Umiejętność wyciszania i pomoc w łagodzeniu stresu u niemowlaka powoduje wzrost pewności siebie w opiece nad dzieckiem. Dzięki temu mamom łatwiej jest uporać się z baby blues czy depresją poporodową. Pozytywne odczucia towarzyszące podczas masażu, a więc odprężenie, spokój oraz dotyk i zapach dziecka powodują wyrzut oksytocyny- hormonu, którego obecność ułatwia wypływ mleka kobiecego. Okazuje się też, że rodzice, którzy masują swoje dzieci potrafią odczytywać sygnały wysyłane przez dziecko skutecznie zaspokajając potrzeby maleństwa.

Uwaga! Reklama do czytania

Wierszyki paluszkowe

Wesołe rymowanki do masażyków

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Masaż bez wątpienia wspiera rozwój niemowląt pod względem psychicznym i fizycznym. Pozytywny efekt masażu wywiera wpływ na życie emocjonalne w dalszych etapach rozwoju człowieka. Osoby te łatwiej nawiązują relacje z innymi ludźmi, są postrzegane jako osoby pogodne i budzące zaufanie.

Avatar photo

Autor/ka: Bernarda Makowska

mama dwójki chłopców, certyfikowany instruktor masażu Shantala, autorka warsztatów Szkółki Zębowej dla przedszkolaków. W pracy i w domu korzysta z filozofii Rodzicielstwa Bliskości, Self-Reg oraz NVC. Odpoczywa w otoczeniu przyrody, chodzi mniej uczęszczanymi szlakami, kocha Bieszczady, rowerowe eskapady i chorwackie krajobrazy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.