Kategorie
Ekowiadomości

Co zrobić z choinką po świętach? 3 sprawdzone sposoby

W któreś grudniowe popołudnie przynieśliśmy ją do domu, ubraliśmy, dbaliśmy o nią, wspólnie spędzaliśmy czas w jej blasku. Z czasem, mimo regularnego podlewania, zaczęło być jej coraz mniej. Igły, zamiast gałęzi, zdobią dzisiaj panele w naszym salonie. I co teraz? Co zrobić z choinką po świętach?

Sztuczne, plastikowe choinki, które jeszcze kilkanaście lat temu cieszyły się całkiem dobrą popularnością, dziś należą do rzadkości. Coraz częściej decydujemy się na żywą choinkę, które jest naturalnie piękna, a przy tym wnosi do domu prawdziwy zapach lasu. Według danych Lasów Państwowych, Polacy każdego roku kupują nawet 6 milionów żywych choinek. O ile jednak wybór bożonarodzeniowego drzewka jest łatwy i przyjemny, o tyle decyzja, co zrobić z nim po świętach, bywa już dużo trudniejsza. Wiele osób decyduje się po prostu wyrzucić choinkę, ale my chcemy udowodnić wam, że istnieje kilka sposobów na to, by nasze świąteczne drzewko dostało drugie życie.

Uwaga! Reklama do czytania

Cudowne wierszyki, które wprowadzają świąteczną atmosferę.

Co zrobić z choinką po świętach? Biodegradowalne drzewka mogą służyć jako biomasa!

Żywa choinka jest w stu procentach biodegradowalna, a to oznacza, że rozkłada się bez szkody dla środowiska. Nie oznacza to oczywiście, iż po świętach możemy ją „podrzucić” do lasu, tym samym pozbywając się problemu. Wręcz przeciwnie. Naszym obowiązkiem jest odpowiednie przygotowanie i wyrzucenie jej zgodnie z prawem lub lokalnymi przepisami. Jeśli zatem zamierzamy zostawić choinkę na śmietniku, sprawdźmy wcześniej, czy drzewko będziemy mogli postawić przy wiacie, czy, po podzieleniu na mniejsze części i ściągnięciu wszystkich ozdób, wrzucić do kontenera na odpady zmieszane czy biodegradowalne. To zdecydowanie najłatwiejsze rozwiązanie, jednak warto pamiętać, że nie jedyne. W wielu miastach organizowane są poświąteczne zbiórki drzewek, które następnie przetwarzane są na biomasę służącą do ogrzewania mieszkań. Jest to jednocześnie jedna z najbardziej ekologicznych metod wytwarzania energii, dlatego tuż po świętach śledźmy na stronie urzędu gminy, gdzie i kiedy możemy oddać choinkę, która nam nie będzie już potrzebna.

Co zrobić z żywą choinką po świętach? Zrób z gałązek kompost!

Choć pozbawione igieł gałązki nie wyglądają zachęcająco, możemy je jeszcze zagospodarować i wykorzystać we własnym ogrodzie. Wystarczy, że samodzielnie rozdrobnimy choinkę – odetniemy gałęzie, pień potniemy na bardzo małe kawałki – a później przeniesiemy ją do ogrodu. Nie każdy z nas wie, że rozrobnione części drzewka stanowią doskonałą ściółkę bądź nawóz dla roślin kwasolubnych. Nie zapominajmy również o tym, że kompostowanie odpadów ulegających naturalnej degradacji jest bardzo ekologiczne!

Co zrobić z drzewkiem w doniczce?

Ostatni sposób na świąteczne drzewko spodoba się wszystkim osobom, które chcą cieszyć się jego pięknem znacznie dłużej. Choinki nie muszą być traktowane jako odpady komunalne ani lądować w pryzmach kompostowych – mogą rozwijać się dalej. Aby tak się stało, zdecydujmy się na drzewko w dużej donicy. Możemy przenieść je później do swojego ogrodu lub, jeśli nie dysponujemy taką przestrzenią, poszukać chętnych na nową roślinę wśród znajomych czy rodziny. Zanim jednak podejmiemy taki krok, pamiętajmy o kilku ważnych, opublikowanych przez Lasy Państwowe, zasadach. 

  • Nie trzymajmy choinki zbyt długo w ciepłym pomieszczeniu. W przeciwnym razie może wypuścić pączki.
  • Sprawdźmy system korzeniowy i zadbajmy o to, by miał wystarczającą ilość miejsca. Dlatego tak ważna jest duża doniczka.
  • Nie wystawiajmy choinki bezpośrednio na mróz, gdyż takim działaniem zafundujemy jej szok termiczny. Przezimujmy ją: przenieśmy drzewko w chłodne miejsce, zabezpieczmy słomą, podlewajmy w razie konieczności.
  • Wiosną posadźmy choinkę w ogrodzie.

Posadzone w ogrodzie drzewko zostanie z nami na dużo dłużej. Nie tylko od święta!

Uwaga! Reklama do czytania

Świąteczne opowieści Krasnalka

Czyli o tym, jak widzialni i niewidzialni mieszkańcy lasu witali zimę, czekali na święta i jak podpatrywało to pewne dziecko.

CHCESZ? KLIKNIJ!
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

2 odpowiedzi na “Co zrobić z choinką po świętach? 3 sprawdzone sposoby”

Zachęcam Was do obdarowania Alpak poświąteczną choinką. Mówię o tym na swoim kanale. Świerk, sosna to przysmaki dla alpaki Tak więc Zero Waste i wspieranie zwierząt. Wielkimi miłośnikami igieł z choinek są także konie, osły, lamy, kozy, owce szczególnie w okresie zimy. Zamiast wyrzucić rozejrzyjcie się w okolicy czy nie ma kogo poczęstować świątecznym smakołykiem https://www.facebook.com/468734646830430/posts/1505320696505148/?d=n

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.