Po co nam domowej roboty proszek do prania?
Fosforany, polietylenoglikol, nonylofelon, ABS, LAS – wszystkie te składniki mogą wywoływać alergie i podrażnienia, a znajdziemy je w wielu tradycyjnych proszkach do prania. Do tego dochodzą chemiczne spieniacze typu SLS i SLES, powstałe na bazie ropy naftowej, sztuczne zapachy i wybielacze (dokładny opis składników popularnych proszków do prania). Z łatwością można ich uniknąć, przygotowując proszek do prania w domu. Wbrew pozorom nie jest to trudne, przynosi natomiast sporo satysfakcji (również dla domowego budżetu). Produkując domowy proszek do prania oszczędzamy pieniądze, ale również środowisko, nie przyczyniając się do zanieczyszczenia wód i gruntów. Brzmi przekonująco? Wypróbuj kilka poniższych przepisów, by przekonać się, jak efektywne może być pranie w proszku własnej roboty.
Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Co będzie potrzebne?
Jest kilka składników, bez których nie da się obejść przyrządzając domowy proszek do prania. Większość z nich znajdziemy w sklepach internetowych z ekologiczną chemią gospodarczą. Poniżej opisujemy ich właściwości:
- Boraks – doskonały środek czyszczący o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Ma właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe. Jednocześnie charakteryzuje się łagodnymi właściwościami antybakteryjnymi (Przeczytaj więcej: Boraks).
- Płatki mydlane – te wolne od fosforanów, detergentów czy innych dodatków chemicznych. Polecamy szczególnie mydło marsylskie, które zawiera minimum 72 proc. olejów roślinnych (np. oliwa z oliwek, olej migdałowy, olej rzepakowy, olej arganowy), jest hipoalergiczne oraz bakteriobójcze – polecane przy pielęgnacji skóry całej rodziny, w tym noworodków.
- Soda oczyszczona – ma działanie zmiękczające wodę, neutralizujące zapachy, czyszczące, wybielające i jest równie uniwersalnym środkiem do stosowania w domu, co boraks (Przeczytaj więcej: Soda oczyszczona).
- Soda kalcynowana (węglan sodu) – również zmiękcza wodę, powszechnie wykorzystuje się ją do produkcji środków piorących. Świetnie rozpuszczalna, w przyrodzie występuje w stanie naturalnym, np. w jeziorach sodowych oraz popiele roślin morskich.
- Nadwęglan sodu – ma właściwości odplamiające i rozjaśniające, dlatego idealnie nadaje się do prania białych tkanin. Środek ten również powszechnie wykorzystywany jest w tradycyjnych proszkach do prania.
- Kwasek cytrynowy – ma właściwości odplamiające i czyszczące (jest równie użyteczny w domu jak boraks czy soda – łatwo znaleźć dla niego zastosowanie w sprzątaniu domu).
- Olejek eteryczny – w zależności od tego, jaki wybierzemy, będzie się charakteryzował innymi właściwościami. W przypadku prania, najlepiej sprawdzają się trzy poniższe:
– cytrynowy – ma właściwości wybielające, pozwalające zachować biel prania,
– lawendowy – cudownie odświeża i chroni ubrania przed molami,
– z drzewa herbacianego – dezynfekuje pranie np. po chorobie. Ma silne właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, eliminuje bakterie ecoli.
Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka
Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie.
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.
1. Proszek do prania (słabszy)
Składniki:
- 1 szklanka naturalnych płatków mydlanych,
- 1 szklanka sody oczyszczonej,
- 1 szklanka boraksu,
- 15 kropel olejku eterycznego.
Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i przechowujemy w odpowiednim opakowaniu (np. słoiku). Do pralki sypiemy 1-2 łyżki stołowe preparatu. Olejek eteryczny najlepiej dodawać do przegródki na płyn zmiękczający.
2. Proszek do prania (mocniejszy)
Składniki:
- szklanka sody kalcynowanej,
- szklanka boraksu,
- 2 szklanki płatków mydlanych (lub szarego mydła roślinnego, startego na wiórki).
Przygotowanie – jak wyżej.
3. Proszek do prania mocno zabrudzonego
Składniki:
- 1 szklanka naturalnych płatków mydlanych,
- 1 szklanka sody oczyszczonej,
- 1 szklanka boraksu,
- 1/2 szklanki kwasku cytrynowego,
- 15 kropel olejku eterycznego.
Przygotowanie – jak wyżej.
4. Proszek do białego prania (nadaje się do prania pieluch wielorazowych)
Składniki:
- 1 szklanka sody kalcynowanej,
- 1 szklanka nadwęglanu sodu,
- 1 szklanka boraksu.
Wszystkie składniki wsypujemy do pojemnika, zamykamy i mieszamy. Nie stosujemy do wełny i jedwabiu.
5. Płyn do prania wełny i jedwabiu
Składniki:
- 1/2 szklanki sody kalcynowanej,
- 1/2 szklanki boraksu,
- 1 szklanka płatków mydlanych,
- woda: litr + 1/2 litra + 1/2 litra.
Sodę i boraks rozpuszczamy w litrze gorącej wody z kranu. Płatki mydlane gotujemy w pół litra wody, aż się rozpuszczą. Łączymy z roztworem sody i boraksu, następnie dolewamy kolejne pół litra gorącej wody. Całość umieszczamy w dobrze zamkniętym pojemniku (np. słoiku) i bardzo dokładnie mieszamy.
6. Płyn do płukania tkanin I
Składniki (na jedno pranie):
- 2 łyżeczki kwasku cytrynowego,
- 200 ml ciepłej wody,
- 10 kropel olejku eterycznego.
Składniki mieszamy i stosujemy jak standardowy płyn do płukania tkanin. Domowej roboty płyn dodatkowo chroni bęben pralki przed kamieniem, dlatego warto go stosować profilaktycznie.
Niegrzeczne Książeczki
Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.
7. Płyn do płukania tkanin II
Składniki (na jedno pranie):
- 1/2 szklanki octu,
- 1 i 1/2 łyżeczki sody,
- 10 kropli olejku eterycznego.
Składniki mieszamy i stosujemy jak standardowy płyn do płukania tkanin.
Foto: flikr.com/27760134@N03
11 odpowiedzi na “7 przepisów na proszki do prania (także pieluch wielorazowych) i płyny do płukania”
Który z proszków najlepiej będzie się nadawał do prania niemowlęcych ubranek?
Zrobiłam proszek do białego (boraks, soda, nadwęglan)-pachnie czystością ale się nie doprało z pudru.Czy proszek z mydłem będzie silniejszy?
plyny do plukania tkanin – te ilosci sa naprawde na jedno pranie?? pol szklanki octu? i mam uzywac jak zwyklego plynu? zwykle uzywam nakretki, nie pol szklanki. w tym pierwszym przepisie ( nr 6) plynu jest jeszcze wiecej. i czy soda kalcynowana jest bezpieczna dla jedwabiu i welny?
Mam takie pytanie, zrobiłam proszek z płatków mydlanych, sody oczyszczonej, boraksu i kwasku. Wymieszałam wszystko i po kilku godzinach zrobiła mi się z tego taka breja, jakbym dolała tam wody. Co zrobiłam nie tak? Proszę o radę.
Mi też sie tak zrobiło… probowalam dwa razy, za kazdym razem to samo
Po prostu zrobiłaś coś w rodzaju domowej, mydlanej oranżadki. Zabrakło podstawowej wiedzy z chemii Proszę Pani. Kwasek i sodka rozpuszczone w wodzie (płatki mydlane zapewne nie były suche jak pieprz – stąd woda) silnie reagują ze sobą, wydziela się CO2. Zamiast płatków można do sodki i kwasku dodać soczek owocowy, dolać wody i gazowany napój gotowy. Tak więc wszystkie składniki powinny być idealnie suche lub można pominąć kwasek przy robieniu proszku i za każdym razem dodawać go do dozownika w pralce przed rozpoczęciem prania.
Witam, czy mozna stosowac ktorys z tych proszkow do prania czarnego? Bardzo bym prsila o odpowiedz bo nie moge w internecie nic znalesc domowego do czarnego :) Pozdrawiam LR
Witam serdecznie!
Moje czarne ubrania po wypraniu w najsłabszym proszku (nr 1) po wyschnięciu mają białe smugi. Czy można temu jakoś zaradzić? Może istnieje „mieszanka” specjalnie do czarnych rzeczy?
Widzę, że autorzy mają wywalone na pytania internautów.
yyy ale nie łaczymy kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej halooo!!! To osłabi te detergenty…
Mocny proszek skleja się w jedną bryłę – skałę – da się go jakoś odratować?