Kategorie
Rodzina

7 przepisów na proszki do prania (także pieluch wielorazowych) i płyny do płukania

W tradycyjnych proszkach do prania znajdziemy masę składników niekorzystnych dla naszego zdrowia. Ci bardziej przezorni zabezpieczają się kupując preparaty certyfikowane w sklepach z ekologiczną chemią gospodarczą. Zastanówmy się, czy nie bylibyśmy w stanie sporządzić podobnego – samodzielnie? Wbrew pozorom nie jest to ani trudne, ani szczególnie czasochłonne.

Po co nam domowej roboty proszek do prania?

Fosforany, polietylenoglikol, nonylofelon, ABS, LAS – wszystkie te składniki mogą wywoływać alergie i podrażnienia, a znajdziemy je w wielu tradycyjnych proszkach do prania. Do tego dochodzą chemiczne spieniacze typu SLS i SLES, powstałe na bazie ropy naftowej, sztuczne zapachy i wybielacze (dokładny opis składników popularnych proszków do prania). Z łatwością można ich uniknąć, przygotowując proszek do prania w domu. Wbrew pozorom nie jest to trudne, przynosi natomiast sporo satysfakcji (również dla domowego budżetu). Produkując domowy proszek do prania oszczędzamy pieniądze, ale również środowisko, nie przyczyniając się do zanieczyszczenia wód i gruntów. Brzmi przekonująco? Wypróbuj kilka poniższych przepisów, by przekonać się, jak efektywne może być pranie w proszku własnej roboty.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Co będzie potrzebne?

Jest kilka składników, bez których nie da się obejść przyrządzając domowy proszek do prania. Większość z nich znajdziemy w sklepach internetowych z ekologiczną chemią gospodarczą. Poniżej opisujemy ich właściwości:

  • Boraks – doskonały środek czyszczący o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Ma właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe. Jednocześnie charakteryzuje się łagodnymi właściwościami antybakteryjnymi (Przeczytaj więcej: Boraks).
  • Płatki mydlane – te wolne od fosforanów, detergentów czy innych dodatków chemicznych. Polecamy szczególnie mydło marsylskie, które zawiera minimum 72 proc. olejów roślinnych (np. oliwa z oliwek, olej migdałowy, olej rzepakowy, olej arganowy), jest hipoalergiczne oraz bakteriobójcze – polecane przy pielęgnacji skóry całej rodziny, w tym noworodków.
  • Soda oczyszczona – ma działanie zmiękczające wodę, neutralizujące zapachy, czyszczące, wybielające i jest równie uniwersalnym środkiem do stosowania w domu, co boraks (Przeczytaj więcej: Soda oczyszczona).
  • Soda kalcynowana (węglan sodu) – również zmiękcza wodę, powszechnie wykorzystuje się ją do produkcji środków piorących. Świetnie rozpuszczalna, w przyrodzie występuje w stanie naturalnym, np. w jeziorach sodowych oraz popiele roślin morskich.
  • Nadwęglan sodu – ma właściwości odplamiające i rozjaśniające, dlatego idealnie nadaje się do prania białych tkanin. Środek ten również powszechnie wykorzystywany jest w tradycyjnych proszkach do prania.
  • Kwasek cytrynowy – ma właściwości odplamiające i czyszczące (jest równie użyteczny w domu jak boraks czy soda – łatwo znaleźć dla niego zastosowanie w sprzątaniu domu).
  • Olejek eteryczny – w zależności od tego, jaki wybierzemy, będzie się charakteryzował innymi właściwościami. W przypadku prania, najlepiej sprawdzają się trzy poniższe:
    – cytrynowy – ma właściwości wybielające, pozwalające zachować biel prania,
    – lawendowy – cudownie odświeża i chroni ubrania przed molami,
    – z drzewa herbacianego – dezynfekuje pranie np. po chorobie. Ma silne właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, eliminuje bakterie ecoli.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

1. Proszek do prania (słabszy)

Składniki:

  • 1 szklanka naturalnych płatków mydlanych,
  • 1 szklanka sody oczyszczonej,
  • 1 szklanka boraksu,
  • 15 kropel olejku eterycznego.

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i przechowujemy w odpowiednim opakowaniu (np. słoiku). Do pralki sypiemy 1-2 łyżki stołowe preparatu. Olejek eteryczny najlepiej dodawać do przegródki na płyn zmiękczający.

2. Proszek do prania (mocniejszy)

Składniki:

  • szklanka sody kalcynowanej,
  • szklanka boraksu,
  • 2 szklanki płatków mydlanych (lub szarego mydła roślinnego, startego na wiórki).

Przygotowanie – jak wyżej.

3. Proszek do prania mocno zabrudzonego

Składniki:

  • 1 szklanka naturalnych płatków mydlanych,
  • 1 szklanka sody oczyszczonej,
  • 1 szklanka boraksu,
  • 1/2 szklanki kwasku cytrynowego,
  • 15 kropel olejku eterycznego.

Przygotowanie – jak wyżej.

4. Proszek do białego prania (nadaje się do prania pieluch wielorazowych)

Składniki:

  • 1 szklanka sody kalcynowanej,
  • 1 szklanka nadwęglanu sodu,
  • 1 szklanka boraksu.

Wszystkie składniki wsypujemy do pojemnika, zamykamy i mieszamy. Nie stosujemy do wełny i jedwabiu.

5. Płyn do prania wełny i jedwabiu

Składniki:

  • 1/2 szklanki sody kalcynowanej,
  • 1/2 szklanki boraksu,
  • 1 szklanka płatków mydlanych,
  • woda: litr + 1/2 litra + 1/2 litra.

Sodę i boraks rozpuszczamy w litrze gorącej wody z kranu. Płatki mydlane gotujemy w pół litra wody, aż się rozpuszczą. Łączymy z roztworem sody i boraksu, następnie dolewamy kolejne pół litra gorącej wody. Całość umieszczamy w dobrze zamkniętym pojemniku (np. słoiku) i bardzo dokładnie mieszamy.

6. Płyn do płukania tkanin I

Składniki (na jedno pranie):

  • 2 łyżeczki kwasku cytrynowego,
  • 200 ml ciepłej wody,
  • 10 kropel olejku eterycznego.

Składniki mieszamy i stosujemy jak standardowy płyn do płukania tkanin. Domowej roboty płyn dodatkowo chroni bęben pralki przed kamieniem, dlatego warto go stosować profilaktycznie.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

7. Płyn do płukania tkanin II

Składniki (na jedno pranie):

  • 1/2 szklanki octu,
  • 1 i 1/2 łyżeczki sody,
  • 10 kropli olejku eterycznego.

Składniki mieszamy i stosujemy jak standardowy płyn do płukania tkanin.

Foto: flikr.com/27760134@N03

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

11 odpowiedzi na “7 przepisów na proszki do prania (także pieluch wielorazowych) i płyny do płukania”

Zrobiłam proszek do białego (boraks, soda, nadwęglan)-pachnie czystością ale się nie doprało z pudru.Czy proszek z mydłem będzie silniejszy?

plyny do plukania tkanin – te ilosci sa naprawde na jedno pranie?? pol szklanki octu? i mam uzywac jak zwyklego plynu? zwykle uzywam nakretki, nie pol szklanki. w tym pierwszym przepisie ( nr 6) plynu jest jeszcze wiecej. i czy soda kalcynowana jest bezpieczna dla jedwabiu i welny?

Mam takie pytanie, zrobiłam proszek z płatków mydlanych, sody oczyszczonej, boraksu i kwasku. Wymieszałam wszystko i po kilku godzinach zrobiła mi się z tego taka breja, jakbym dolała tam wody. Co zrobiłam nie tak? Proszę o radę.

Po prostu zrobiłaś coś w rodzaju domowej, mydlanej oranżadki. Zabrakło podstawowej wiedzy z chemii Proszę Pani. Kwasek i sodka rozpuszczone w wodzie (płatki mydlane zapewne nie były suche jak pieprz – stąd woda) silnie reagują ze sobą, wydziela się CO2. Zamiast płatków można do sodki i kwasku dodać soczek owocowy, dolać wody i gazowany napój gotowy. Tak więc wszystkie składniki powinny być idealnie suche lub można pominąć kwasek przy robieniu proszku i za każdym razem dodawać go do dozownika w pralce przed rozpoczęciem prania.

Witam, czy mozna stosowac ktorys z tych proszkow do prania czarnego? Bardzo bym prsila o odpowiedz bo nie moge w internecie nic znalesc domowego do czarnego :) Pozdrawiam LR

Witam serdecznie!
Moje czarne ubrania po wypraniu w najsłabszym proszku (nr 1) po wyschnięciu mają białe smugi. Czy można temu jakoś zaradzić? Może istnieje „mieszanka” specjalnie do czarnych rzeczy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.