Jak ciąża zmienia mózg?
| Jak ciąża zmienia mózg?

Jak ciąża zmienia mózg?

Amerykańska powieściopisarka Anne Lamott napisała kiedyś, że „każde dziecko rodzi się, zabierając mamie 1/3 jej mózgu”. I coś w tym jest, ponieważ ciąża zmienia kobietę nie tylko fizycznie, ale i psychicznie, i to dosłownie.

jak-ciaza-zmienia-mozg

Wiele przyszłych mam skarży się na problemy z koncentracją, pamięcią i zaburzenia uwagi. Jedną z przyczyn jest spadek energii, mniejsza aktywność fizyczna, kłopoty ze snem. Zdarza się, że te dolegliwości nie ustępują po porodzie, a przyczyną mogą być zaskakujące zmiany w mózgu.

5 przykładów wpływu ciąży na mózg

  1. Kurczenie się mózgu – badacze z Hammersmith Hospital w Wielkiej Brytanii odkryli, że mózg zdrowych kobiet ciężarnych zmniejsza się o mniej więcej 6%! Na szczęście do sześciu miesięcy po porodzie wraca do pierwotnych rozmiarów.
  2. Oksytocyna – hormon miłości pojawia się w kobiecym organizmie naturalnie w czasie ciąży, porodu i karmienia piersią. Oksytocyna sprawia, że ​​kobiety są spokojniejsze, bardziej ufne, a nawet bardziej otwarte na miłość. U każdej kobiety poziom oksytocyny jest jednak różny. Oksytocyna wypełnia kobiety miłością, ale także zwiększa ich czujność, więc mogą się czasem zachowywać agresywnie w celu obrony rodziny.
  3. Niezwykła zdolność rozpoznawania twarzy – naukowcy z McMaster University w Kanadzie odkryli, że ciężarne są znacznie lepsze w rozpoznawaniu twarzy niż kobiety niebędące w ciąży. Dotyczy to szczególnie umiejętności rozpoznawania twarzy mężczyzn. Dlaczego? Jedna z teorii głosi, że ciężarne stają się szczególnie czujne wobec ludzi, aby szybko zauważyć zagrożenie i ewentualnie go uniknąć.
  4. Wielozadaniowość – kobiety stają się mistrzyniami w wielu dziedzinach. Już na etapie ciąży przygotowują się do wzmożonej liczby obowiązków, z jakimi zmierzą się po porodzie. Udowodniono, że kobiety są lepsze w jednoczesnym wykonywaniu kilku czynności niż mężczyźni, a w ciąży ta umiejętność jest jeszcze bardziej uwydatniona. Wówczas wzrasta aktywność w korze przedczołowej, a ta część kobiecego mózgu jest odpowiedzialna za wielozadaniowość.
  5. Mądrość – a przecież na początku tekstu pisaliśmy, że mózg się kurczy! Nie całkiem – macierzyństwo wymusza zmiany strukturalne w mózgu, zwiększające jego możliwości przetwarzania. Im bardziej mamy są wpatrzone w swoje maluchy, tym są mądrzejsze!

Źródło: mamanatural.com
Foto


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

POLECAMY
Smog i infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci

POLECAMY
Odważne, mądre, kreatywne – 10 projektów edukacyjnych stworzonych przez polskich uczniów

POLECAMY
Kosmetyki pierwszej potrzeby, które warto wymienić na wersję eko

ciąża i poród
Ojciec w połogu

wychowanie
Czy to już bullying, czy tylko złośliwe zachowanie?

rodzina
Gdy umiera dziecko…

wychowanie
Jak rozmawiać z dzieckiem, które się boi?

wychowanie
Klaps — ostatni rozdział historii bicia dzieci

wywiady
“Historia dzieciństwa jest koszmarem, z którego jako ludzkość dopiero zaczynamy się budzić”

zdrowie
Żelki na odporność, syropki na katar – koncerny farmaceutyczne kochają nasze dzieci!