Kategorie
Ciąża Ciąża i narodziny

Jak ciąża zmienia mózg?

Amerykańska powieściopisarka Anne Lamott napisała kiedyś, że „każde dziecko rodzi się, zabierając mamie 1/3 jej mózgu”. I coś w tym jest, ponieważ ciąża zmienia kobietę nie tylko fizycznie, ale i psychicznie, i to dosłownie.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

jak-ciaza-zmienia-mozg

Wiele przyszłych mam skarży się na problemy z koncentracją, pamięcią i zaburzenia uwagi. Jedną z przyczyn jest spadek energii, mniejsza aktywność fizyczna, kłopoty ze snem. Zdarza się, że te dolegliwości nie ustępują po porodzie, a przyczyną mogą być zaskakujące zmiany w mózgu.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

5 przykładów wpływu ciąży na mózg

  1. Kurczenie się mózgu – badacze z Hammersmith Hospital w Wielkiej Brytanii odkryli, że mózg zdrowych kobiet ciężarnych zmniejsza się o mniej więcej 6%! Na szczęście do sześciu miesięcy po porodzie wraca do pierwotnych rozmiarów.
  2. Oksytocyna – hormon miłości pojawia się w kobiecym organizmie naturalnie w czasie ciąży, porodu i karmienia piersią. Oksytocyna sprawia, że ​​kobiety są spokojniejsze, bardziej ufne, a nawet bardziej otwarte na miłość. U każdej kobiety poziom oksytocyny jest jednak różny. Oksytocyna wypełnia kobiety miłością, ale także zwiększa ich czujność, więc mogą się czasem zachowywać agresywnie w celu obrony rodziny.
  3. Niezwykła zdolność rozpoznawania twarzy – naukowcy z McMaster University w Kanadzie odkryli, że ciężarne są znacznie lepsze w rozpoznawaniu twarzy niż kobiety niebędące w ciąży. Dotyczy to szczególnie umiejętności rozpoznawania twarzy mężczyzn. Dlaczego? Jedna z teorii głosi, że ciężarne stają się szczególnie czujne wobec ludzi, aby szybko zauważyć zagrożenie i ewentualnie go uniknąć.
  4. Wielozadaniowość – kobiety stają się mistrzyniami w wielu dziedzinach. Już na etapie ciąży przygotowują się do wzmożonej liczby obowiązków, z jakimi zmierzą się po porodzie. Udowodniono, że kobiety są lepsze w jednoczesnym wykonywaniu kilku czynności niż mężczyźni, a w ciąży ta umiejętność jest jeszcze bardziej uwydatniona. Wówczas wzrasta aktywność w korze przedczołowej, a ta część kobiecego mózgu jest odpowiedzialna za wielozadaniowość.
  5. Mądrość – a przecież na początku tekstu pisaliśmy, że mózg się kurczy! Nie całkiem – macierzyństwo wymusza zmiany strukturalne w mózgu, zwiększające jego możliwości przetwarzania. Im bardziej mamy są wpatrzone w swoje maluchy, tym są mądrzejsze!

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Źródło: mamanatural.com
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Jak ciąża zmienia mózg?”

Ja w ciąży byłam bardzo roztargniona, mąż nazywał to sklerozą ciążową :) Fajny tekst, jak widać na wszystko jest wyjaśnienie :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.