Kategorie
ekowiadomości

Jak ciąża zmienia mózg?

Amerykańska powieściopisarka Anne Lamott napisała kiedyś, że „każde dziecko rodzi się, zabierając mamie 1/3 jej mózgu”. I coś w tym jest, ponieważ ciąża zmienia kobietę nie tylko fizycznie, ale i psychicznie, i to dosłownie.

seria rodzicielska

Poród naturalny

Zaufaj sobie i swojemu ciału. Przygotuj się, oddychaj, zaufaj. Książka, która umożliwia świadome przygotowanie siebie, partnera oraz środowiska, w którym będziesz rodzić.

jak-ciaza-zmienia-mozg

Wiele przyszłych mam skarży się na problemy z koncentracją, pamięcią i zaburzenia uwagi. Jedną z przyczyn jest spadek energii, mniejsza aktywność fizyczna, kłopoty ze snem. Zdarza się, że te dolegliwości nie ustępują po porodzie, a przyczyną mogą być zaskakujące zmiany w mózgu.

5 przykładów wpływu ciąży na mózg

  1. Kurczenie się mózgu – badacze z Hammersmith Hospital w Wielkiej Brytanii odkryli, że mózg zdrowych kobiet ciężarnych zmniejsza się o mniej więcej 6%! Na szczęście do sześciu miesięcy po porodzie wraca do pierwotnych rozmiarów.
  2. Oksytocyna – hormon miłości pojawia się w kobiecym organizmie naturalnie w czasie ciąży, porodu i karmienia piersią. Oksytocyna sprawia, że ​​kobiety są spokojniejsze, bardziej ufne, a nawet bardziej otwarte na miłość. U każdej kobiety poziom oksytocyny jest jednak różny. Oksytocyna wypełnia kobiety miłością, ale także zwiększa ich czujność, więc mogą się czasem zachowywać agresywnie w celu obrony rodziny.
  3. Niezwykła zdolność rozpoznawania twarzy – naukowcy z McMaster University w Kanadzie odkryli, że ciężarne są znacznie lepsze w rozpoznawaniu twarzy niż kobiety niebędące w ciąży. Dotyczy to szczególnie umiejętności rozpoznawania twarzy mężczyzn. Dlaczego? Jedna z teorii głosi, że ciężarne stają się szczególnie czujne wobec ludzi, aby szybko zauważyć zagrożenie i ewentualnie go uniknąć.
  4. Wielozadaniowość – kobiety stają się mistrzyniami w wielu dziedzinach. Już na etapie ciąży przygotowują się do wzmożonej liczby obowiązków, z jakimi zmierzą się po porodzie. Udowodniono, że kobiety są lepsze w jednoczesnym wykonywaniu kilku czynności niż mężczyźni, a w ciąży ta umiejętność jest jeszcze bardziej uwydatniona. Wówczas wzrasta aktywność w korze przedczołowej, a ta część kobiecego mózgu jest odpowiedzialna za wielozadaniowość.
  5. Mądrość – a przecież na początku tekstu pisaliśmy, że mózg się kurczy! Nie całkiem – macierzyństwo wymusza zmiany strukturalne w mózgu, zwiększające jego możliwości przetwarzania. Im bardziej mamy są wpatrzone w swoje maluchy, tym są mądrzejsze!

Źródło: mamanatural.com
Foto

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Jak ciąża zmienia mózg?”

Ja w ciąży byłam bardzo roztargniona, mąż nazywał to sklerozą ciążową :) Fajny tekst, jak widać na wszystko jest wyjaśnienie :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *