Kategorie
Artykuł sponsorowany

Obawiasz się podróży pociągiem z dzieckiem? Przeczytaj nasz poradnik

Podróż z dzieckiem pociągiem może być przyjemna. Ale jeśli przejazd koleją napawa cię przerażeniem i na samą myśl dostajesz choroby lokomocyjnej – przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się, co przewoźnicy oferują rodzinom z dziećmi, z jakimi utrudnieniami musisz się liczyć oraz jak ułatwić sobie życie w pociągu, korzystając z 10 podróżniczych lifehacków.

Jak kolej zachęca rodziców?

Oferta przewoźników jest zdecydowanie atrakcyjniejsza niż jeszcze dziesięć lat temu: tańsze bilety, place zabaw czy przedziały rodzinne – to tylko niektóre z udogodnień, które oferuje kolej. Trzeba jednak wiedzieć, co zrobić, żeby z nich skorzystać.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Przedziały dla rodzin z dziećmi

Najważniejszym ułatwieniem dla podróżujących z dziećmi są specjalne przedziały. Miejsca w nich mogą zająć matki z dzieckiem do 6 roku życia i kobiety w ciąży. W PKP Intercity jest to przedział 6- lub 8-osobowy, a w Pendolino 3 przedziały z 4 miejscami, wyposażonymi w stoliki w podłokietnikach, indywidualne oświetlenie, gniazdka elektryczne i wieszaki na odzież.

Warto jednak wiedzieć, że u pierwszego przewoźnika miejsca przysługują tylko jednemu opiekunowi z dzieckiem. Drugi rodzic także może podróżować w tym wagonie, o ile nie pojawi się inny dorosły z dziećmi, który będzie chciał zająć jego miejsce (a trzeba zaznaczyć, że ma do tego prawo). Inaczej jest w Pendolino – tutaj dwoje opiekunów może usiąść w przedziale rodzinnym. Jednak aby zarezerwować w nim miejsca, po bilety wybierz się do kasy na dworcu. Zakup przez internet ich nie gwarantuje.

Rozważasz podróż nocą? W wagonach sypialnych nie ma przedziałów dla rodzin z dziećmi oraz podziału na płeć. Na jednym miejscu do leżenia możesz za to podróżować z dzieckiem do 10 roku życia. W rzeczywistości jednak nie jest to zbyt wygodna opcja – przestrzeni jest naprawdę niewiele.

Jeśli zależy ci na podróży nowocześniejszym pociągiem, masz do wyboru: Pendolino, Express InterCity lub InterCity. Pamiętaj, że decydując się na podwyższony komfort, zapłacisz więcej za bilet. TLK oferują natomiast korzystniejsze ceny, ale bez większych udogodnień.

Skorzystaj ze zniżek!

Oprócz specjalnych przedziałów dla rodzin możesz liczyć także na kilka zniżek dla siebie i dziecka. Na przykład w PKP Intercity maluch do 4 roku życia podróżuje za darmo! Ale nie znaczy to, że jedzie bez biletu. Należy kupić mu tzw. bilet zerowy – ze zniżką 100%. Dzieciom w wieku od 4 do 16 lat przysługuje 37% upustu.

Ty natomiast możesz kupić bilet ze zniżką 30% – jest to tzw. bilet rodzinny, który gwarantuje tańszy przejazd dla aż 4 osób dorosłych podróżujących z dzieckiem. To jeszcze nie koniec. Jeśli jesteś posiadaczem Karty Dużej Rodziny, przysługuje ci dodatkowe 30% zniżki. Łączy się ona z innymi rabatami. Bilety z uwzględnieniem wszystkich upustów kupisz przez internet, w okienku na dworcu lub w biletomacie.

Przygotowując się do podróży, koniecznie pamiętaj o dokumencie potwierdzającym wiek dziecka – akcie urodzenia lub książeczce zdrowia. Jeśli go zapomnisz, licz się z tym, że zapłacisz więcej za bilet lub stracisz zniżkę.

W Warsie bezpłatnie wyparzysz butelkę

I to nie jedyne udogodnienie w wagonie restauracyjnym – możesz w nim również poprosić o podgrzanie posiłku oraz wrzątek. Posiadacze Karty Dużej Rodziny korzystają też z ulgi: 20% na menu dziecięce i 10% na dania dla dorosłych.

Warto jeszcze przeczytać:

Samochód vs. pociąg

 Dla dziecka pociąg to mnóstwo atrakcji – nie musi siedzieć w jednym miejscu, bo może w tym czasie przemierzać korytarz z rodzicem tyle razy, ile ma na to ochotę (najpewniej sto razy). W niektórych pociągach („Jantar” i „Tatry”) są nawet place zabaw, dlatego podróż z Warszawy do Gdyni lub do Zakopanego wydaje się szczególnie atrakcyjna.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Kolejną zaletą jest to, że nie stajesz na autostradzie przed wyzwaniem pt. siusiu, a w PKP Intercity czy Pendolino możesz skorzystać z przewijaków (zapytaj konduktora, gdzie znajduje się najbliższy). Nie musisz też się zatrzymywać, żeby nakarmić dziecko.

Dzięki temu, że w pociągu wózek może być rozstawiony (jego transport jest darmowy), istnieje szansa, że niemowlę prześpi przynajmniej część podróży – czego życzymy ci z całego serca! Jazda pociągiem świetnie sprawdzi się też w przypadku maluchów, które nie lubią fotelika samochodowego i wolą być noszone lub spać we własnym wózku.

Przygotuj się na tor przeszkód

Oprócz wielu zalet wyprawa pociągiem z maluchem ma też swoje wady. Pierwsza to podróż przed podróżą, czyli konieczność zakupu biletów w kasie, jeśli chcesz zająć miejsce w przedziale rodzinnym. Bądź też przygotowany na spotkania ze wszechobecnymi schodami – na dworcu czy w pociągu. Poza tym klimatyzacja, na którą nie masz wpływu, to często nie lada wyzwanie dla odporności małego podróżnika.

Jest jeszcze coś, co znamy wszyscy – różny poziom kultury osobistej podróżujących. Możesz mieć problemy z przeciśnięciem się do swojego przedziału lub z akceptowaniem przez innych pasażerów żywiołowości i energii lub płaczu twojego dziecka.

Dlatego warto przewidywać przeszkody i jeszcze przed podróżą przygotować sobie gotowe rozwiązania. Poniżej garść podróżniczych lifehacków.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

10 „lifehacków” w podróży

  1. Bilety warto kupić wcześniej. Niektóre z nich z pewnością będą tańsze.
  2. Wybierz mało popularną godzinę przejazdu – dzięki temu unikniesz tłumu podróżujących.
  3. Wsiądź do wagonu ze swoim numerem – łatwiej jest dojść z dzieckiem na swoje miejsce jeszcze na zewnątrz, niż przeciskać się w środku między pasażerami. A już szczególnie z wózkiem. Rozważ także zabranie chusty lub nosidła.
  4. Bagaż – to naprawdę newralgiczny punkt. Przemyśl, ile ciężkich rzeczy chcesz zabrać ze sobą. Polskie stacje kolejowe często nie mają wind, podjazdów dla wózków, a ruchome schody akurat nie działają. Ich pokonanie stanowi bardzo duże wyzwanie dla rodzica z dzieckiem. Dlatego torby i walizki możesz zamienić na plecak. Zyskasz wolne ręce.
  5. Twoim wielkim przyjacielem w podróży mogą okazać się chusteczki nawilżane. Uratują ci życie w niespodziewanych sytuacjach.
  6. Jeśli zamierzasz korzystać z przewijaka, koniecznie zabierz ze sobą podkład higieniczny lub flanelową pieluszkę, na której położysz niemowlę.
  7. Nawet jeśli planujesz zjeść z dzieckiem obiad w wagonie restauracyjnym, na dłuższą podróż warto zabrać ze sobą zdrowe przekąski.
  8. Wodę warto zabrać ze sobą w zamkniętym kubku bądź bidonie ze słomką (w pociągu jednak trochę trzęsie).
  9. Na wspólną podróż warto zabrać książeczki, kredki i notes. Dla starszych dzieci możesz poszukać pomysłów na angażujące gry, które zajmą wam czas. Co powiesz na zgadywanki, węże słowne, głuchy telefon lub opowiadanie, co widzicie za oknem?
  10. Nawet gdy na zewnątrz będą panowały tropikalne upały, do pociągu zabierz cieplejszy sweterek, który uchroni twoje dziecko przed niższą temperaturą spowodowaną włączoną klimatyzacją.
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Obawiasz się podróży pociągiem z dzieckiem? Przeczytaj nasz poradnik”

Poprawcie artykuł, bo rodziców może spotkać w pociągu nieprzyjemna niespodzianka – dzieci w wieku szkolnym muszą mieć ze sobą legitymację, a dziecko w wieku zerówkowym – zaświadczenie z placówki (szkołą/przedszkole). Nie wystarczy „dokument potwierdzający wiek dziecka”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.