Kategorie
NATULI

Wpływ jogi na kondycję fizyczną kobiet w ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety, zmieniają się ciało i psychika przyszłej mamy. To czas dużego zaangażowania – kobieta wsłuchuje się w sygnały wysyłane przez swoje ciało, stara się reagować na zachodzące w nim procesy. Z tego powodu coraz więcej kobiet w ciąży decyduje się na różne aktywności fizyczne. Wynika to z troski o dobro rozwijającego się w ich łonie dziecka oraz własną kondycję i samopoczucie.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Joga dla ciężarnych staje się coraz popularniejszą formą aktywności fizycznej w Polsce, a elementy jogi często włączane są do programów szkół rodzenia. Według dra Fredericka Leboyera, który promował jogę wśród ciężarnych, ciąża jest „dobrym momentem na rozpoczęcie ćwiczeń, łączy bowiem pracę nad koncentracją psychiczną i trening fizyczny w celu osiągnięcia równowagi między ciałem i psychiką”.

Według autorów podręczników jogi oraz poradników dla kobiet w ciąży w związku z dużymi zmianami zachodzącymi w organizmie ciężarnej praktykowanie jogi pomaga w utrzymaniu dobrego samopoczucia fizycznego i emocjonalnego. Dzięki temu, że ćwiczenia – asany – wyginają kręgosłup w różne strony, pozostaje on giętki i zdrowy, co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. „Asany pozwalają się odprężyć i uwalniają zablokowaną energię, rozbudowują i wzmacniają mięśnie, a także masują wewnętrzne organy, harmonizując i stymulując ich pracę”.

Według badań opublikowanych w 2005 roku w „Journal of Alternative and Complementary Medicine” kobiety, które ćwiczyły jogę w ciąży przez godzinę dziennie, rzadziej rodziły wcześniaki. Masa urodzeniowa dzieci kobiet ćwiczących jogę była wyższa niż w grupie kontrolnej oraz rzadziej występowało u matek nadciśnienie indukowane ciążą.

Wpływ jogi na kondycję fizyczną kobiet w ciąży:
  • poprawa krążenie – pozycje odwrócone, tak cenne w poprawie krążenia krwi, nie są wskazane dla kobiet, które rozpoczęły praktykę jogi dopiero w czasie ciąży. Ciężarnym, które przed zajściem w ciążę ćwiczyły jogę, wybór asan odwróconych pozostawiony jest indywidualnej ocenie. Asany wykorzystywane w tym czasie to wygięcia w tył, które uciskając nerki i gruczoły nadnercza, powodują bardziej wydajną pracę płuc i serca. Podobne działanie mają skłony w przód oraz skręty, których rezultatem jest delikatny masaż organów wewnętrznych (w tym serca), jego stymulacja oraz harmonijna praca bez nadmiernego obciążenia
  • koryguje postawę – ze względu na zmianę środka ciężkości, co prowadzi do pogłębienia wygięcia w odcinku lędźwiowym, kobieta w ciąży może odczuwać uporczywe bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Pozycje stojące pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy (np. pozycja góry tadasana – kość ogonowa powinna być „wypchnięta” tak, aby znalazła się w jednej linii z kręgosłupem i głową) oraz wzmacniają mięśnie grzbietowe podpierające ciało
  • wspomaga wrażliwość seksualną – asany dzięki swojej funkcji wzmacniającej i stymulującej tonizują organy znajdujące się w miednicy oraz otaczające je mięśnie krocza i dna miednicy. Rezultatem asan jest dotlenienie oraz lepsze ukrwienie tych tkanek, dzięki czemu zwiększa się wrażliwość na bodźce w czasie stosunku płciowego
  • zmniejsza dolegliwości ciążowe – regularna praktyka jogi pomaga zminimalizować częste dolegliwości w okresie ciąży. Wybrane asany pomagają w walce z porannymi mdłościami i wymiotami, obrzękami nóg, bólami pleców, skurczami mięśni nóg. Masaż wewnętrzny organów przyspiesza metabolizm i redukuje zaparcia
  • odpręża i zmniejsza stres – pranayama, czyli technika kontrolowania oddechu, pomaga we wzmocnieniu układu oddechowego i nerwowego. Prawidłowo wykonywane ćwiczenia oddechowe zmniejszają zmęczenie oraz wyciszają umysł i emocje. Następuje spowolnienie i pogłębienie oddechu, którego efektem jest zmniejszenie napięcia fizycznego, aktywacja układu przywspółczulnego oraz odciążenie układu krążenia. Ciężarna odczuwa korzyści emocjonalne wynikające z ćwiczenia jogi w postaci relaksu, odnowy energii oraz zmniejszenia lęku.

Foto

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Jak zapanować nad reakcją na złość?

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Autor/ka: Hanna Drapińska i Martyna Wylot

Położne z powołania, instruktorki szkoły rodzenia, wieloletnie wolontariuszki Fundacji Rodzić po Ludzku. "Marzyłyśmy o tym, aby stworzyć miejsce, gdzie będziemy mogły realizować swoją pasję i dzielić ją z rodzicami. Dlatego otworzyłyśmy własną Szkołę Rodzenia Babybooom www.babybooomzabki.pl Propagujemy w niej naturalne podejście do ciąży, porodu i rodzicielstwa jako spójnego procesu w życiu rodziny. Doceniamy moc kobiecości  i towarzyszymy w jej odkrywaniu. Zależy nam na wzmocnieniu roli taty w czasie porodu a także w opiece i wychowaniu malucha. Trzymamy kciuki za niezależne położne, przyjmujące porody w domach i naszym marzeniem jest kiedyś do nich dołączyć."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.