Kategorie
Rodzina Wychowanie

Zaginięcie dziecka – jak zapobiec tragedii?

Każdego roku w Polsce ginie kilka tysięcy dzieci. Większość z nich w ciągu tygodnia trafia do swojego domu – niestety, nie wszystkie. Sprawdźcie, jak rozmawiać z dziećmi o groźnych sytuacjach, a także co zrobić, by nie dopuścić do zaginięcia dziecka.

25 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. To dzień wyjątkowy, bo poświęcony wszystkim zaginionym i dotąd nieodnalezionym dzieciom, a także tym, które zostały odnalezione zbyt późno. Jego symbolem jest kwiat niezapominajki – rodzice, których dziecko zaginęło i nie zostało odnalezione, nigdy nie tracą nadziei i nie przestają szukać. Co możemy zrobić, by ustrzec nasze dziecko przed niebezpieczeństwem? Na co mamy wpływ?

Jak nie dopuścić do zaginięcia dziecka?

Najczęstszą przyczyną zaginięć najmłodszych dzieci jest niewłaściwie sprawowana opieka osób dorosłych, a w przypadku dzieci starszych – bezsilność rodziców związana z problemami typowymi dla okresu dojrzewania, kłopotami rodzinnymi, szkolnymi czy nieszczęśliwym zauroczeniem. Powodem zaginięć dzieci wbrew pozorom bardzo rzadko są uprowadzenia, jednak coraz częściej odnotowuje się niebezpieczne sytuacje związane z nawiązywaniem znajomości w sieci.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Co możemy zrobić, by zminimalizować ryzyko zaginięcia dziecka?

Przede wszystkim nigdy nie zostawiajmy dziecka do 7. roku życia samego na podwórku, a do 10. roku życia – w domu. W drodze powrotnej ze szkoły zapewnijmy mu opiekę osoby dorosłej lub towarzystwo rówieśników, zachowajmy również szczególną ostrożność w miejscach, w których jest dużo ludzi (m.in. w supermarkecie). Rozmawiajmy z dzieckiem o zaginięciu i innych niebezpiecznych sytuacjach (nie pozwólmy mu podróżować autostopem, zwróćmy uwagę na zagrożenia dzisiejszego świata). Starajmy się poznać jego przyjaciół i znajomych, dowiedzmy się też, jak spędza wolny czas. W domu, w widocznym miejscu, powinna znaleźć się kartka z numerami telefonów do najbliższych osób, a także numerami alarmowymi – gdy dojdzie do stresującej sytuacji, mogą wypaść z głowy.

Zaginięcie dziecka – co powinno wiedzieć dziecko?

Zadbajmy o to, by nasze dziecko znało swoje imię i nazwisko oraz adres miejsca zamieszkania. Powinno umieć mądrze obsługiwać telefon – wiedzieć, jak skontaktować się z najbliższymi lub zadzwonić pod numery alarmowe, ale nie nawiązywać ryzykownych znajomości lub podawać swoich danych. Należy wyjaśnić dziecku, jak rozpoznać groźną sytuację oraz co powinno zrobić, gdy się w niej znajdzie (może głośno krzyczeć lub wołać o pomoc). Nie wolno mu wpuszczać obcych osób do domu ani rozmawiać z nieznajomymi, zaczepiającymi je osobami na zewnątrz – zwłaszcza jeśli częstują malucha słodyczami lub kuszą ciekawymi zabawkami. Pamiętajmy również, że wystarczy chwila nieuwagi, by dziecko się zgubiło. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, powinno ono wiedzieć o tym, by stać w miejscu i czekać na opiekuna, a najlepiej poprosić o pomoc dorosłą, zaufaną osobę – policjanta, ochroniarza, sprzedawcę w sklepie.

Co zrobić w przypadku zgubienia dziecka? Kiedy zgłosić się na policję?

Jeśli nasze dziecko zaginęło, natychmiast zgłośmy ten fakt na najbliższym posterunku policji. Wbrew powszechnej opinii, od momentu stwierdzenia zaginięcia nie musi minąć kilkanaście godzin, dlatego nie wahajmy się ani chwili. Aby zwiększyć szansę na jak najszybsze odnalezienie zaginionego dziecka, od razu zacznijmy współpracować z policją i innymi służbami (lub instytucjami). Policjanci powinni się od nas dowiedzieć jak najwięcej o dziecku i sytuacji, w której zaginęło – powiedzmy o wszystkim, nawet jeśli niektóre fakty wydają nam się zupełnie nieistotne. 

Co zrobić, gdy zaginie dziecko? Podaj policjantowi wszystkie dane osoby zaginionej!

W przypadku zaginięcia dziecka przekażmy policji jego imię, nazwisko, adres miejsca zamieszkania, aktualne zdjęcie i numer telefonu (oraz numery telefonów i adresy rówieśników). Opiszmy swoje dziecko (zwróćmy uwagę nie tylko na wygląd, ale też cechy charakteru), powiedzmy o ewentualnych problemach zdrowotnych (i przyjmowanych lekach). Aby pomóc w poszukiwaniach osoby zaginionej, wyjaśnijmy policji, kiedy po raz ostatni widzieliśmy dziecko, co dokładnie działo się podczas doby poprzedzającej zaginięcie. Powiedzmy również, czy kiedykolwiek opuszczało ono dom bez naszej wiedzy, i podajmy informacje dotyczące ewentualnego miejsca pobytu. Im więcej danych przekażemy, tym bardziej zwiększymy szansę na udany finał poszukiwań zaginionego dziecka!

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Jak zapanować nad reakcją na złość?

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Jak działa Child Alert, czyli system wdrożony przez Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji?

Warto wiedzieć, że od 2013 roku w Polsce działa Child Alert, czyli system natychmiastowego rozpowszechniania wizerunku małoletniej osoby zaginionej za pośrednictwem dostępnych mediów – przede wszystkim radio, telewizji i internetu. Program ten działa już w Ameryce Północnej, Australii i szesnastu krajach członkowskich Unii Europejskiej. W Polsce jego operatorem jest Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji. Idea systemu Child Alert opiera się na skoordynowanych działaniach policji i mediów. Z programu można skorzystać, jeśli w dniu zaginięcia dziecko nie miało jeszcze osiemnastu lat, istnieje ryzyko porwania lub zagrożenia życia zaginionego dziecka, a opiekun zgodzi się pisemnie na ogłoszenie komunikatu. Bardzo ważne jest również przygotowanie jak największej ilości informacji dotyczących osoby zaginionej, które pozwolą przygotować komunikat.

Zaginięcie dziecka – kluczowy jest czas

Zaginięcie dziecka jest bardzo stresującą sytuacją dla wszystkich rodziców. Pamiętajmy jednak, że w przypadku zaginięcia bardzo ważny jest czas, dlatego jak najszybciej należy zgłosić się na posterunek policji i przekazać funkcjonariuszom wszystkie informacje na temat zaginionego dziecka.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.