Kategorie
rodzina

Dlaczego naturalna choinka jest bardziej przyjazna środowisku, niż sztuczna?

Sztuczne choinki są trwałe i wielorazowe. Sięgając po nie nie przyczyniamy się do masowej wycinki drzew. Tyle tylko, że plastik, po wykorzystaniu, rozkłada się w ziemi 500 lat. Czy wybór prawdziwej choinki będzie lepszy? To pytanie stawia sobie wielu z nas w trakcie przygotowań świątecznych.

Świetne książki dla rodziców i dzieci... zobacz naszą KSIĘGARNIĘ NATULI

Kosztowny plastik kontra pachnące drzewko

Sztuczna, sprowadzana z Chin choinka to mieszanka stali, polietylenu i igieł z PCV. Podczas produkcji komponentów składających się na średniej wielkości plastikową choinkę, do środowiska emitowanych jest ponad 10 kg dwutlenku węgla. Produkcja plastikowego „drzewka” jest bardzo energochłonna a recykling – właściwie niemożliwy. Do kosztów środowiskowych trzeba jeszcze doliczyć emisję CO2 związaną z transportem morskim z Chin i dowiezieniem jej do sklepu. Węglowy odcisk potrafi sięgnąć wówczas wartości, jaką 20 watowa żarówka zużywa w ciągu 6 tygodni ciągłego świecenia. Sporo, prawda? A teraz wystarczy policzyć, ile takich choinek trzeba wyprodukować, by zaspokoić potrzeby rynku i jaki oznacza to koszt dla środowiska. Sumy robią się zawrotne.

Prawdziwa choinka – może wydawać się – paradoksalnie, jest bardziej przyjazna środowisku. Statystyki pokazują, że 98 proc. świątecznych choinek pochodzi ze specjalnie prowadzonych upraw. Pozostałe 2 proc. to nielegalna wycinka lasów. Jeśli więc kupujemy żywe drzewko, warto sprawdzić źródło pochodzenia. Choinki pochodzące z legalnych upraw posiadają odpowiednie etykiety i zwykle, tuż po wycięciu, zastępuje się je nowymi sadzonkami.

A może by tak… wypożyczyć?

Niektórych wycinka drzew mimo wszystko nie przekonuje (co roku ponad pięć milionów choinek wycinanych jest na święta Bożego Narodzenia tylko po to, by przez kilka tygodni ozdabiały wnętrza naszych domów). Z myślą o nich funkcjonują wypożyczalnie choinkowych drzewek, które są jedną z najtańszych i najbardziej ekologicznych opcji. Takie firmy sprawnie działają m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ale pojawiły się również w Warszawie. Żywe drzewka wypożyczane są w doniczkach. Można je zamówić przez internet, telefon bądź na miejscu odebrać osobiście lub zamówić dostawę do domu. A potem oddać sprzedawcy i skorzystać z opcji wypożyczalni w następnym roku.
Dla tych, którzy pokuszą się jednak o własne żywe drzewko, istnieje opcja posadzenia go po świętach w ogrodzie. Nie każde drzewko kupione w doniczce nadaje się do posadzenia. Problemem okazują się korzenie, które są po prostu za krótkie, żeby przyjąć się w ziemi. Dlatego, jeśli planujemy posadzenie choinki po świętach warto szukać takich, które są do tego celu przeznaczone. Choinkę można również spalić i ogrzać w ten sposób dom. Mieszkańcy dużych miast swoje drzewka mogą oddawać do kompostowni, gdzie rozdrabnia się je i przerabia na biomasę. W ten sposób działa system zbierania zużytych choinek m.in. w Krakowie i Poznaniu. Powstały z nich kompost używany jest jako nawóz na miejskie skwery i trawniki.

Alternatywa – recykling

Na koniec ciekawostka o najbardziej ekologicznych choinkach – fantazyjne drzewka można wykonać z różnych materiałów: zużytych, plastikowych butelek, patyków, bądź 320 używanych rowerów (taką instalacja powstała w centrum handlowym Szenjang w północno-wschodnich Chinach). W 2011 roku w bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zbudowano choinkę z 1600 książek wycofanych ze zbiorów bibliotecznych. Choinkę można wreszcie wykleić na ścianie za pomocą ozdobnej taśmy, bądź wykorzystać do jej budowy cokolwiek, co przyjdzie nam do głowy. Podpowiadamy: internet to w tej kwestii skarbnica pomysłów!

Przeczytaj: 10 pomysłów na choinki domowej roboty

Foto: flikr.com/thecrazyfilmgirl

NATULI dzieci są ważne

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *